0

discoverDünyada meydana gelen iklimin değişiklilerini sürekli analiz etmek ve küresel iklim için çalışmalar oluşturmaya yönelik ihtiyaçlar nedeniyle  daha güçlü ve süper bilgisayarlar oluşturulmasında teknolojinin sınırlarını zorlamakta.   CSC firmasının  NASA İklim Simülasyon Merkezi’nin süper donanımlı bilgisayarlarının operasyon, bakım ve geliştirilme hizmetlerinde 2000 yılından bu yana NASA ile işbirliği yaptığı biliniyor.  Bu bağlamda NASA tarafından kullanılan “Discover” adlı süper donanımlı bilgisayar, bugün itibariyle dünyanın en iyi 100 süper bilgisayarı arasında yer alıyor. Dahası Discover, iklim ve hava durumu araştırmalarına odaklanan sistemler arasında ise lider konumda. NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde bulunan merkez, süper bilgisayar yeteneklerini görselleştirme ve veri etkileşimi teknolojileri ile entegre ediyor. Merkezin sunduğu hizmetlerden NASA’da görev yapan 500’ü aşkın bilim insanının yanı sıra dünya genelindeki laboratuvar ve üniversitelerdeki araştırmacılar da yararlanabiliyor.

CSC firması, geçtiğimiz beş yıl içerisinde,  Discover’ın performansının 130 kat artırılmasında çok önemli rol oynadı. Bugün itibariyle 35 bin işlemci çekirdeğine sahip bulunan NASA’nın süper donanımlı bilgisayarı, saniyede 400 trilyondan fazla kayan nokta operasyonu gerçekleştirebilme özelliğine sahip. Merkezin gerçekleştirdiği çalışmalar, büyük veri yönetimini de zorunlu kılmakta.  Bilim adamları, her biri büyük miktarda veri üreten, günlük olarak toplanan milyonlarca gözlemin entegre edilmesi, geçmiş gözlemlerin tekrar analiz edilmesi ve iklim modeli simülasyonları oluşturulmasında söz konusu bu merkezi kullanıyor.  Dahası CSC,  37 petabayt kapasitesi bulunan ve şu an 28 petabaytlık kısmı kullanılmakta olan Discover’ın arşiv sisteminin yönetiminde de NASA’ya yardımcısı konumunda.  Scott Wallace büyük veri problemini samanlıkta iğne aramaya benzetmekte. Scott Wallace kim diye merak edebilirsiniz.  Scott Wallace CSC’de NASA İklim Simülasyon Merkezi Destek Programı Yöneticisi olarak görevli.  28 trilyon saman parçası içinde iğneyi bulmanın, 1 trilyon saman parçası içinde bulmaktan zor olmadığını söyleyen Scott Wallace, “Eğer iğnenin konumunu belirlemek için bir yöntem geliştirmediyseniz, ikisi de neredeyse olanaksızdır” diye konuşuyor.

Süper bilgisayarı bünyesinde barındıran merkezin ürettiği veri miktarı arttıkça, bilim adamlarınada araştırmalarında yardımcı olacak görselleştirme teknolojileri geliştirildi. Merkeze yakın dönemde eklenen “Görselleştirme Duvarı” isimli teknoloji Linux tabanlı 16 sunucu tarafından yönetilmekte.  Bu devasa sunucular, Discover’daki veriden üretilen ve ayrı olarak saklanan durağan imajlar, video ve animasyonların,  5×2 metre boyutlarındaki duvar üzerinde yüksek çözünürlüklü tek bir görüntü olarak görüntülenmesini sağlıyor. Merkezin yapabildikleri elbette günden güne gelişiyor. Fakat görülen o ki iklim değişikliği üzerine sürekli  gerçekleştirilen güncel projeler, bilim adamlarının iş yükünüde bir o kadar artırıyor. Dahası süper bilgisayardan beklentilerde aynı oranla artış gösteriyor.

Discover bugün itibariyle dünyadaki üç günlük yaşamın simultasyon halini, ulaşılmış en yüksek çözünürlük olan 3,5 kilometre küresel çözünürlükte bir gün içinde hesaplayabilmekte.  Aslında merkezin hedefi daha yüksek. Merkez, 1 kilometre küresel çözünürlükte, 365 günü tamamen kapsayacak daha yüksek bir hesaplamayı bir gün içerisinde gerçekleştirebilmeyi hedefliyor.  Geçtiğimiz günlerde bu hedefe daha çok yaklaştı. Zira Dünyanın 2 yıllık iklimini küresel olarak 10 kilometrelik bir çalışma modelleme gerçekleştirdi ve en yüksek çözünürlüklü atmosferik simülasyon çalıştırma gibi bir başarı sağladı.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Bilincin Sırları

  Previous article

  Dikkat Facebook Hesabınız Ele Geçirilebilir

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel