0

guvenli-bilgisayar-kullanimi

Günümüzde bilgisayar teknolojisi ile iç içe olmayan birey yok gibidir. Bilgisayar ve internet teknolojisi bizlere verilen çok büyük bir nimettir kuşkusuz. Fakat elbette her nimet gibi bu nimetide bilinçli kullanmak akıllıca olacaktır. Zira bu teknolojiyi insanların açıklarından faydalanarak zarar vermek için kullanan bilgisayar korsanlarını göz ardı etmemek onlara karşı gerekli akılcı tedbirleri almak gerekmektedir. Bunları kısaca 5 madde topladık. Uyguladığınız ve bilinçli kullanıcı olduğunuz sürece tehlikelerden uzak kalacağınızı umuyoruz.

1 – Kullandığınız Yazılımlar Lisanslı ve Güvenli Olsun : Bu çok önemli zira herhangi bir yazılımı lisanssız olarak başka bir siteden korsan olarak indiriyorsanız indirdiğiniz yazılımla birlikte esasen virüsleride indiriyorsunuz demektir. Zira bu tür crack yazılımlar ya bizzat kodlarına müdahale edilerek, yada indireceğiniz dosyanın içine gömülerek güvenliğinizi tehdit edecek halde indirmeniz için sunuluyor. Bu ciddi bir risktir. Virüslü bir yazılımla bilgisayarınızı dünya çapındaki hackerlerin kullanımına açmış tüm bilgi ve belgeleriniz için tehlikeli bir ortam oluşturmuş olursunuz. Kullanacağınız yazılımı lisans ücretini ödeyerek bizzat üreticinin kendi sitesininden yada CD olarak temin etmeniz güvenliğiniz için önemlidir.

2 – Şüpheli E – Posta ve Dosyaları Açmayın :  Bilmediğiniz kişilerden gelen mailleri okurken ekine yerleştirilmiş eklentileri indirmeden önce iyice kontrol edin. Örneğin resim dosyası gönderdiğini belirten bir maille gelen ekin uzantısı exe ise kesinlikle indirmeyin. Zira resim formatı jpg, png yada gif tir. Exe uzantılı bir dosya indirince hemen çalıştırılmaya yada kurulmaya hazır veya direkt olarak çalışan programcıklardır. Bilmediğiniz yerden ve tutarsız yazılarla birlikte geliyorsa virüstür. Bu ve benzeri e postaları detaya inmeden hemen silin.

3 – Hile, Crack, illegal içerikli sitelere Dikkat Edin : Bu tür sitelerin geneli daha siteye girer girmez kullanıcının bilgisayarına gerek cookie gerek doğrudan virüslü yazılımlar yükler. Bu tür sitelerden herhangi bir şey indirmeden, herhangi bir bilgi paylaşımı vs yapmadan ayrılmanız yerinde bir davranış olacaktır. Dahası kullandığınız her türlü yazılım, ziyaret ettiğiniz her türlü site ve yaptığınız işler legal olsun. Güvenliğinizi riske atacak bu tür kötücül sitelerden uzak durun.

4 – Güvenlik Duvarını Aktif Edin : İnternet üzerinden her hangi bir bilgisayara saldırı gerçekleştirmek isteyen web korsanları, karşıdaki bilgisayarlarda açık bir bağlantı noktası yada zayıf bir güvenlik açığı ararlar. Böyle bir açık buldukları anda ilgili kullanıcının kişisel bilgileri, tüm şifreleri, kredi kartı vs bilgileri risk altına girmiş demektir. Zira böylesi bir durumda siz farkında olmadan bilgisayarınızdan tüm bilgileriniz çalınabilir, bilgisayarınız yasadışı faaliyetler için kullanabilir, sisteminize zarar verebilir, ciddi sorunlar yaşamanıza vesile olabilirler.  İnternet tarayıcılar, e-posta programları, anlık mesajlaşma programları, birden çok oyuculu online oyunlar, işletim sistemlerine faydalıymış gibi gibi görünen bazı şüpheli hizmetler kolay aşılabilen açıklar oluşturabilir. İşte bu tip istenmeyen bağlantıları önlemek için güvenlik duvarı (firewall) adı verilen yazılımları kullanabilir, sisteminizdeki güvenlik duvarını sürekli aktif konumda tutabilirsiniz.

5 – Periyodik Virüs Taraması Yapın : Dikkatli ve bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olun. Bu konuda eksikleriniz varsa tamamlayın. Bilgisayarınızın performansına dikkat edin. Anormal durumlarda gerekli tedbirleri alarak beklemeksizin ilgili durumu çözüme ulaştırın. Örneğin şunlara dikkat edin;

 • Bilgisayarınız her zamankinden daha yavaş çalışıyorsa,
 • Bilgisayarınızı açarken “sistem başlatılamadı vs” türünden uyarı mesajları alıyorsanız,
 • Modeminizin her zamankinden daha yoğun çalışıyorsa,

Bunlar sisteminizdeki bir yada birkaç virüsün habercisi olabilir. Beklemeksizin gerekli tedbirleri alın. Lisanslı anti virüs programınızla en az 7 günde bir tüm sisteminizi taratmanız sistem güvenliğiniz için iyi bir adımdır.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Superfish Virüsü Bilgisayardan Nasıl Kaldırılır?

  Previous article

  Bilgisayar Kullanımı ve Sağlık

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir