1

9-maddede-kilolardan-kurtul-saglikli-yasa

Fazla kilo yani şişmanlık ve daha aşırısı olan obezite günümüz insanının en büyük sorunlarından biri hiç kuşkusuz. Zira obezite aynı zamanda bir çok hastalığada kapı açabilen bir hastalık davetçisi. Aşırı derecede yağlanmış, çok fazla kilolu bir vücudunuz varsa elbette böyle bir beden sürekli taşımakta zorlanacak ve neticede hareketsiz bir yaşam içine gireceksiniz demektir. Hareketsizlik ise vücudunuz için sıkıntıların başlaması anlamına geliyor.  İyi ama bunun önüne bir kaç teknikle geçmek mümkün değilmi?. Çok zaman kaybetmeden, spor salonlarına yada spor aletlerine masraf etmeden rahatsız eden kilolardan kurtulmak mümkün değilmi? Elbette mümkün. Şimdi sizin için bir araya getirdiğimiz çok etkili teknikleri önce okuyun, ardından disiplinli bir şekilde uygulamaya başlayın. Kısa süre içinde farkı görecek daha sağlıklı bir hayata adım atmış olacaksınız.

1 – Sabah Kahvaltınızı Evinizde Yapın:  Her sabah gözlerinizi uykudan açar açmaz alel acele kalkıp önce fırına uğrayıp bir kaç puaça almak ve otobüse binip işyerine gitmek ardından en az üç şekerli bir çay eşliğinde oturup puaça yada simitlerinizi yiyerek güya sabah kahvaltısı yapma olayına hemen son verin. Sabah öyle bir saatte uyanmaya alışın ki, işe gecikme telaşesi içinde acele etmenize gerek kalmayacak geniş bir zaman diliminiz olsun.  Rahat ve stressiz, neşeli bir tavır takınarak elinizi yüzünüzü yıkayın, rahat ve neşeli olmak için gayret gösterin. En az 15 dakikanızı kültür fizik hareketlerine ayırın. İlk 2 dakika ısınma hareketleri yaptıktan sonra 9 adet şınav, 9 adet squat (eller ensede çömelip kalkma) , 9 adet mekik yapın. Ardından mümkün olabiliyorsa ılık bir duş ve sonrasında sakin ve stressiz bir zihinle sofranıza oturun. Önce bir kaç damla limon damlatılmış bir bardak ılık su için. Ardından en fazla iki dilim tam buğday ekmeğinden oluşan en az bir yumurta, 5 adet zeytin, mevsimine göre yarım domates, kabuğu soyulmamış yarım hıyar ve üç beş adet maydanozdan oluşan bir salata, beyaz peynir ve en önemlisi organik zeytinyağı ile dolu sağlıklı bir kahvaltı yapın. Organik sızma zeytinyağını her sabah bir çay tabağına bir parmak kalınlığında dökebilir, ekmek banarak ve dilerseniz üstüne birazda beyaz peynir ekleyerek yiyebilirsiniz.

2 – Hareketli Olun : Eğer işyerinizi normal yürüme mesafesi ile 15 – 20 dakikada gidebileceğiniz bir yerdeyse kesinlikle artık otobüse yada servise binmeyin. Her gün otobüs yada servise binmek için evden çıktığınız vakitten 20 dakika daha erken çıkın ve işyerinize kadar yürüyerek gitmek üzere zorlayın kendinizi. İlk bir kaç gün emin olun kilolardan ve hareketsiz yaşam tarzından dolayı ciddi anlamda zorlanacak ve yorulacaksınız. Hatta bıkacak, yılgınlaşacak ve vazgeçmeye çalışacaksınız. Fakat kesinlikle pes etmek yok. Zira bunun faydasını bir iki hafta içinde bizzat kendiniz göreceksiniz. Yaklaşık bir – iki hafta içinde artık rahatça çok zorlanmadan tıkanmadan yürüyerek gittiğinizi, kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissettiğinizi gözlemleyeceksiniz.

3 – Bol Su İçin : Dışardaysanız elinizde, işyerinizdeyseniz masanızda sürekli yarım litrelik pet sulardan bir adet olsun. Susamış olun yada olmayın günde en az iki litre suyu gece olmadan ve mümkünse özellikle gündüz saatlerinde tüketin. Bunu disiplinize bir uygulama haline getirin ve her gün düzenli olarak en az iki litre su içmek için kendinizi zorlayın. Yapabiliyorsanız suyunuzun içine bir çay kaşığı karbonat ekleyip iyice karıştırın ve bu suyu için.

4 – Sebze Ağırlıklı Beslenin : Beslenme öğünlerinizin mutlaka sebze ağırlıklı olmasına çok dikkat edin. Böylece hem bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar, hemde sürekli asidik beslenmemiş olursunuz. Örneğin öğlen yemeğinde et yemeği yiyecekseniz etin yanında mevsimine göre yiyeceğiniz havuç, marul, turp vs yada domates salata maydanoz gibi sebzelerle yapacağınız mevsim salatalarıyla hem çok daha fazla enerji alabilir hemde daha dinç ve sağlıklı olabilirsiniz. Fakat sebzeler ete göre daha çok yoğunlukta olsun. Ayrıca her öğle yemeğinden sonra mutlaka bir adet elma yemeği alışkanlık haline getirebilirsiniz.

5 – Şekerden Uzak Durun : Şeker bildiğiniz anlamda adeta zehir gibi. Şekerin Zararlarını bu makalemizden okuyabilirsiniz. Şeker düşkünlüğünüz varsa, çayınızı en az üç şeker atmadan içemiyorsanız, sürekli bir tatlı yeme isteği ve krizi ile tatlı yiyor, gün boyu vücudunuza şeker pompalıyorsanız esasen yavaş yavaş zehirleniyorsunuz demektir. Buna hemen son verin. Zira ihtiyacınız olan şekeri sabah kahvaltısıyla başlayan beslenme zamanlarınızda zaten alıyorsunuz. Bunun haricinde sürekli bir şeker ihtiyacınız yok. Dolayısıyla sürekli şeker tüketmenize gerekte yok. Eğer çokta karşı koyamadığınız bir tatlı isteme durumunuz oluşursa bu isteği en fazla iki adet hurma ile bastırabilirsiniz.

6 – İşlenmiş Tuzu Hayatınızdan Çıkarın: Market ve bakkallarda satılan güya iyotlu, işlenmiş tuzlardan kesinlikle uzak durun. Mümkünse kaya tuzu kullanın dahası kaya tuzu bulup satın alın ve kullanmak için kendinizi zorlayın. Zira sağlıklı olan budur. Evet vücudun tuza ihtiyacı vardır fakat gerçek ve organik tuz yani kayatuzuna ihtiyacı vardır marketlerde satılan işlenmiş sahte tuza değil.

7 – Tereyağı ve Zeytinyağından kesinlikle uzak durmayın : Zaman zaman bazı kendini bilmez aklı evvet sözümüz ona doktor yada diyetisyen bozuntularının “tereyağı zararlı kolesterolü artırıyor” yada “zeytinyağı yemeyin şöyle olursunuz böyle olursunuz” türünden aklı evvel cümlelerine aldırmayın.  Siz mümkünse sabah kahvaltılarınızda her gün yiyeceğiniz yumurtayı iki günde bir bol tereyağı ile omlet tarzında hafif sıvı olarak pişirip yiyin ve zeytinyağını küçük bir kahvaltı tabağına döküp her sabah en az 5 lokma ekmeğinizi banarak yiyin.

8 – Avm lerde Hamburger , Fastfood Alışkanlığınızı Sonlandırın: Zira bu tür besinler, içerisinde size kilo olarak geri dönecek sağlıksız katkılar barındırıyor. Tüm bu hamburger ve tavuk kızartmalarının, sosisli, salamlı sandviçlerin içerisinde bir çok kimyasal barınıyor. Sizin bu tür bir beslenme şekline ihtiyacınız yok. Dahası sağlıklı olmak isteyen bir insanın bu tür bir beslenme şeklini benimsemesi düşünülemez.

9 – Alkol ve Sigaradan Uzak Durun Spor Yapın : Evet alkol ve sigara ciddi iki zararlı. Öncelikle bunlardan uzak durun. Sonrasında spor yapın. Fakat spor derken gidip spor salonlarına kucak dolusu para bayılmanıza gerek yok. Sporunuzu kendinizde programlayıp yapabilirsiniz. Örneğin ilk maddede sabah yapmanız gereken kültür fizik hareketlerini ve bir kaç egzersiz örneklerini verdik. Zaten bu maddeleri uygularsanız siz spor yapıyor olacaksınız. Dahası gün içinde eğer masa başı çalışıyorsanız her 30 dakikada bir oturduğunuz yerden kalkıp bulunduğunuz yerden itibaren 5 – 10 dakikalık  yürüyüşler yaparsanız, akşamları iş çıkışı evinize yürüyerek gelirseniz ve zorunlu olmadıkça, çok uzun mesafelerde işiniz olmadıkça toplu ulaşım vasıtalarını yada kendi aracınızı kullanmazsanız siz zaten spor yapan insan kategorisine girebilirsiniz.  Bir kademe ilerisi olarak çok daha kapsamlı bir spor programı için sitemizi takip ederseniz bir kaç gün içinde herkesin kendi kendine rahatça uygulayacağı çok kapsamlı, çok ucuz  ve bir o kadarda faydalı çok başarılı bir spor programını sitemize eklenmiş olarak görebilirsiniz.


admin
Ogreniyoruz.Org

  4000 TL Maaş Almak İstermisiniz?

  Previous article

  Turkcell T60 Ön Siparişle Satışta

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Buradaki bütün maddelerin altına imzamı atarım. Gerçekten bu şekilde yaşamak gerekir. Bu yazıdaki birçok şeyi Canan Karatay’ da söylediği zaman günah keçisi ilan edildi. Doğru söyleyeni malesef dokuz köyden kovuyorlar…

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık