0

zinde-uyanmak

Hemen hemen bütün insanların ortak sıkıntısıdır. İşe yada okula gitmek için sabah erkenden kalkarsınız sanki hiç uyumamış yada saatlerce ağır yük taşımış gibi yorgun argınsınızdır. Yada başınızda bir ağrı,üstünüzde bir halsizlik, bir bitkinlik öyleki yataktan çıkmak dahi istemezsiniz. Yatağa yapışmışçasına zorla kalkar, elinizi yüzünüzü yıkar, kıyafetlerinizi giyinir ve kendinizi evden dışarı atarsınız. Ama bu aşamaya gelinceye kadar öylesine zorlanmışsınızdır ki, işinize yada okula vaktinden önce yetişmek için sadece birkaç dakikanız kalmıştır. Zorla yetişir yada gecikirsiniz. Dahası dayak yemiş gibi sersem, tonlarca ağır yük taşımış gibi bitkin, halsiz ve bezgin bir şekilde başlarsınız işe. Ama birkaç önemli kıstas ile sabah yorgun argın bitkin ve halsiz kalkmaktan kurtulabilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri ciddi anlamda önemseyerek uygulamaya geçirdiğiniz takdirde sabah yorgun yada baş, bel, sırt ağrılarıyla birlikte kalma durumundan kurtulmuş olacaksınız.

1 – Her gece düzenli bir şekilde aynı saatte yatın

2 – Sabah 08:00 gibi kalkacaksanız gece en geç 24:00 te uyumak için yatağınıza girin.

3 – Bilinç altınıza sizi saatlerce düşüncesiyle meşgul edecek şeyleri hapsedip yatağınızda bunlar üzerinde derin düşüncelere dalmayın.

4 – Berrak ve rahat bir zihinle uykuya geçin.

5 – Saatinizi her zamanki kalkış saatinizden 20 dakika öncesine kurun. Sabah uyandığınızda alarmı ertelemeye, yatak keyfi yapma yanlışına, yada “on dakika daha uyuyayım” düşüncesine girmeyin. Zira araştırmalar gösteriyor ki bu tür “on dakika daha uyuyayım” şeklindeki kısa uykular derin uyku olmadığı için vücudun yorulmasına, dahası baş bel yada diğer organlarda ağrılara sebep olmaktadır. Siz gözlerinizi açıp kendinize geldiğiniz anda gülümseyin, zihninizi olumlu düşüncelerle doldurun, Yüce Allah’a şükredin, rahat ve sakince hemen yatağınızdan çıkın.

6 – Mekik, barfiks, şınav gibi hareketlerle dolu bir kültürfizik programı oluşturun ve yatağınızdan çıkıp evinizin uygun bir alanına geçerek en az  10 dakika ısınma hareketleri ile başlayan bir spor çalışması yapın. Düzenli bir şekilde her sabah yapın.

7 – Kısa süreli spor faaliyetleriniz bitince duşa girin ve ılık bir duş alın.

8 – Duştan çıkınca saçlarınızı iyice kurutun. Giyinin ve kahvaltıya oturun. Domates, beyaz beynir, bir dilim ekmek ve zeytinden oluşan bir kahvaltı yapın. (İki günde bir yumurtada yiyebilirsiniz. Dahası zaman zaman içeceğiniz bir sabah çorbasıda – örneğin paça çorbası – çok iyi olacaktır.)

9 – Dişlerinizi fırçalayın, çok soğuk olmamak kaydıyla bir bardak su için ve sevdiklerinizin yanağına sevgi dolu birer öpücük kondurup evden çıkın.

Hepsi bu kadar. Evden çıkıp arabanıza yada otobüs durağına kadar ki yürüşünüzden işyerine varıncaya kadar geçen süre içinde üzerinizde rahatlık ve dinçlik hissedeceksiniz.  Zihniniz olumlu düşünmeye devam etsin ve bu durum hiçbir sebeple değişmesin.

shadow

admin
Ogreniyoruz.Org

  Deliksiz ve Rahat Bir Uyku İçin Bunları Yapın

  Previous article

  Etkin Bir Göbek Eritme Yöntemi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık