0

haç_işaretiDefine araştırmaları ve genel kapsamlı kazılar sırasında karşılaşılan bu işaret Hristiyanlıkta ruhban sınıfına  ait aile simgesidir.  Aynı zamanda bu bir aile mezarı anlamınıda taşımaktadır. Yanlış bilinen bir kanı vardır. Sanılır ki Hristiyanlıkta ölü gömülürken yanında mücevherleride gömülür. Oysa Hristiyanlıkta böyle bir gelenek yoktur.  Hıristiyanlıkta ölü kefenlenmeden önce tahrif edilmiş incil usullerine uygun bir şekilde yıkanır.  Eğer ölen bir diyakon veya papaz ise bu durumda onu papazlar yıkarlar. Yıkama işleminin ardından ölü kefenlenir, bir tabuta konur  ardından tabut dört kişi omzunda papazlar ve diyakonların ( – Anglikan, Ortodoks ve Kalotik kiliselerindeki üç büyük ruhban derecesinin ilk basamağı – ) söylediği ilahiler eşliğinde kiliseye kadar taşınır.  Mezar hazırlanma işlemi sırasında ayin ve cenaze töreni yapılır.  Ardından ölü toprağa verilir. Yapılan tüm işlem kısaca bundan ibarettir. Ölü ile birlikte mücevher, altın vs gibi bir hediye konulmamaktadır.

Görülen işaret genelde yuvarlak içine alınmış oyma işlemi ile yapılmış bir haç şeklidir. O civarda Hristiyanlara ait bir aile mezarlığı olduğu anlamına gelir. Dahası define umuduyla kazılmaması gereken bir mezarlık türüdür. Zira baştada belirttiğimiz üzere bu tip aile mezarlıklarında hediye ve gömü bulunmamaktadır. Hristiyan Aile mezarı Bu işaretin bulunduğu alanın çok uzağında değildir.

Aşağıda muhtelif araştırmalar sırasında bulunan aile putu haç diğer bir diğer ifadeyle istavroz işaretlerini görmektesiniz. Kazı Yapmak Define Aramak İsteyenler için Define Araması Nasıl Yapılmalıdır konulu yazımız faydalı olacaktır. Zira ilgili yazımızda Ülkemiz Kanunlarına uygun bir kazı çalışmasının yolları anlatılmakta dahası Kültür ve Turizm Bakanlığı Define Arama Yönetmeliği yer almaktadır.  Okumak İçin Tıklayın >>

altgolge

admin
Ogreniyoruz.Org

  Erzurum Su Böreği

  Previous article

  Yerli Akıllı Antivürüs Programı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir