0

 

Akıllı telefon olarak vasıflandırılan Android işletim sistemli telefonlar giderek daha çok kişinin kullanımına sunulmakta. Teknolojiyi üst seviyede barındıran ve cepte taşınan bir bilgisayar hükmünde olan bu telefonlar kuşkusuz insan hayatında bir çok kolaylığıda beraberinde getirdi. Tabiki getirdiği bu kolaylıklarla birlikte riskleride yok değil. Fakat elbette bilinçli ve akıllı bir kullanıcı virüs ve benzeri risklere karşı her zaman tedbirli davranacaktır. Burada bahsetmek istediğimiz şey ise bu tür risklerden öte normal telefonlarında başına gelebilecek olan suya düşürme tehlikesi.

Akıllı telefonunuz engel olamayacağınız bir anda suya düştüyse bu tür bir durumda yapmanız gereken ilk hareket, akılı telefonunuzu hiç beklemeden kapatmak ve içi pirinç dolu kavanozun içine yerleştirmek.  Neden böyle yapmanız gerektiğini birazdan açıklayacağız. Konuyla ilgili olarak Alman Bild gazetesinde yer alan habere göre, android işletim sistemli akıllı cep telefonlarını istemsiz bir şekilde kazara suya düşürenlerin acele ve panikle yaptıkları hatalar masaya yatırılırken aynı zamanda bu tür durumlar için  bazı çözüm önerileride sunuldu.

Telefonunuz elinizdeyken sanki bir sabun gibi elinizden engel olamayacak bir şekilde kayıp gitti ve suya düştüyse kesinlikle panik yapmayın ve bilinçli davranın. İlk yapmanız gereken bu dikkatli davranış modeli olsun. Ardından  telefonunuzu hemen kapatın ve bataryasını çıkarın.  Daha sonra pek fazla kimsenin bilmediği çok etkili bir çözüm yolu olan pirinçle dolu bir kabın içine yerleştirme işlemi geliyor. Evet kapatıp bataryasını çıkardığınız telefonunuzu hemen içi pirinç dolu kavanozun içine yerleştirin. Zira pirinç nem çekmek için çok etkili bir madde. Kısa süre içinde telefondaki nemi çekecektir.

Bu tür bir durumda yapılmaması gerekenler ise şöyle;

1 – Suya düşen bir cep telefonu kesinlikle fön yada mikrodalga yada benzeri aletlerle kurutulmaya çalışılmamalı. Zira bu durumda sıcak hava cep telefonunun çok küçük ve hassas elektronik parçalarına, çok ince bağlantılarla birbirine tutturulmuş devrelere zarar verecektir. Dahası sıcak hava nedeniyle cep telefonu içerisinde değişik bölgelerde su birikintleride oluşabilecektir.

2 – Pirinç yanında bekletme şeklindeki kurutma işlemleri uygulanan cep telefonu  birkaç gün bekletildikten sonra açılmalı. Kesinlikle panik acele vs gibi durumlar içine girilmemeli. İçi pirinç dolu kavanozun içinde bataryası çıkarılmış ve kapakları açılmış bir şekilde bir kaç gün bekletmek en etkili çözümlerden biridir.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Sağlıklı Yaşam İçin Beslenme Önerileri

  Previous article

  Free CSS Template PhotoProwess

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android