1

alexanın önemi

Alexa internette ticaret yapan domain yada web sitesi sahipleri için çok önemli bir sistemdir. Sitenizin değeri alexa verilerine göre belirlenir. Bu veriler üzerinden işlem yapılır ve ticari çalışmalar yine söz konusu bu verilere göre şekillendirilir. Alexa verileri vasıtasıyla bir sitenin dünya sıralaması yada yayın yaptığı ülke sıralaması görülebilir.

.

Alexa’da değerler neye göre belirlenir?

.

1 – Visitor loyalty yani Ziyaretçinin Siteye Bağlılığı: Alexa için en önemli kalite ölçüm kriteridir. Bir web sitesine başka kaynaklardan gelmekle beraber genel olarak sürekli aynı ip adreslerinden ve yüksek bir takip oranı geliyorsa, bu akış sistemi o web sitesinin ilerleyen zamanlarda bir iyi bir marka olacağı yönünde önemli bir delil olarak kabul edilmektedir.

.

2 – Visits duration yani Ziyaretçilerin Sitede kalma süresi: Siteye gelen ziyaretçiler ilgili websitesinde ne kadar uzun süre kalıp, ne kadar uzun süre zaman geçiriyorsa, bu durum o sitenin kaliteli içerik üreten bir web sitesi olduğunun göstergesi olarak kabul ediliyor. Ölçümlere göre bir ziyaretçinin web sitesini ziyaretinden 2 – 3 saniye sonra siteyi terketmesi  Alexa’nın pek hoşuna giden birşey değildir. Bu durum ilgili sitenin kalitesiz bir site olduğundan göstergesidir.

.

3 – Sayfa Görüntülenmesi Kriteri: Ziyaret edilen websitesinin sayfaları ne kadar fazla görüntüleniyorsa bu durum o websitesinin aynı derecede kaliteli olduğunun göstergesi olduğu anlamına geliyor. Bu durum kaliteli içerikle hazırlanan web sitelerinin önemide ortaya çıkarmış oluyor. Bazı haber siteleride dahil olmak üzere ziyaret ettiğinizde okuduğunuz sayfanın otomatik yenilendiğini görürsünüz. Bir refresh kodu ile yapılan bu işlem Alexa’dan sayfa görüntüleme bonusu almak için yapılan bir uygulamadan başkası değildir.

.

4 – Tekil Hit Etkeni: Alexa değerlendirmesinde etkenlik derecesi en az olan faktördür. Reklam yada değişik hit artırma çalışmaları ile hitinizi yükseklere hatta günlük 100.000 lere çıkarabilirsiniz fakat elbette bu ziyaret yoğunluğu web sitenizin kalitesi için bir ölçü olmayacaktır. Bir günlük ziyaretçi akını patlaması Alexa Rank ölçüm sıralamasında web sitenizi 1 derece dahi artırmaz. Ziyaret hitleri haftalık, aylık, 3 aylık, 6 aylık grafik ortamalası neticesinde sitenizin alexa rank degerine yansıtılır.

.

5 – Yer imi etkeni / Doğrudan adres ( Bookmarking ): Web Sitenizin domain adresinin arama motorları vasıtasıyla değilde direk tarayıcıdaki adres çubuğuna yazarak web sitenize gelen ziyaretçilerin ölçümlendirme veriside web site kalitesi için önemli bir etkendir. Örneğin Twitter yada facebook Alexa ölçümleri için çok kaliteli bir web sitedir. Çünkü arama motorlarından arama yaparak bu siteleri bulup siteye giriş yapan sayısı çok azdır.

.

.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Erzurum Patates Boranisi

  Previous article

  GTA V’ten Yeni Ekran Görüntüleri

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. Web Teknolojileri ve internet ağ sistemi içinde yer edinmek gelir elde etmek istiyosanız alexa nedir alexanın google için önemi nedir bilmeniz gerekiyo. Bu anlamda makale çok iyi ve faydalı olmuş.paylaşım için teşekkürler

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Alexa