0

Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince FBA’dan satış almak için neler gerektiği, satış alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler ve ürünlerin FBA depoya girişinden sonraki kısımları anlatacağız. Amazon satışı için banka hesabı açılışı kısmına geçmeden önce isterseniz biraz Amazon’daki ürün sayfalama listelerinden ve özelliklerinin neler olduğundan bahsedelim. Öncelikle şunu belirtelim ki Amazon, ebay ya da diğer Pazar yerlerinde olduğu gibi satıcıların istediği ürünleri kolaylıkla listelediği ya da istemediği ürünleri anında kaldırabildiği ve ürün sayfalarını anında güncelleyebildiği bir mecra olmamaktadır. 

Amazon platformunda bir unique ürün bulunmakta ve bu ürünün altında o ürünün satıcılarını görürsünüz. Böylece Checkout’a gideceğiniz zaman ürünü hangi satıcıdan ve hangi fiyattan almak istediğinizi seçmektesiniz. Amazon, şayet ürünün duplike edildiğini sezerse o ürünün listelerini birleştirir ve tek sayfa üzerinden listeler. Esasen bakacak olursanız yapılan bu uygulama alıcıların işini kolaylaştırdığı kadar, satıcılarında işini bir o kadar zorlaştırmaktadır. Amazon FBA ile satış işi göründüğü gibi iyi bir tecrübe ve rekabet gücü istemektedir.

Çünkü satıcıların aynı sayfada yer alması rekabet etme işlerini zorlaştıracaktır. Bu kadar satıcı arasında rekabette öne çıkmak; FBA imkanı olup olmaması, fiyat, mağaza puanı ve prime seçeneği gibi bazı kriterlere bağlı olmaktadır. Bu saymış olduğumuz kriterlerden en iyi ortalamaya sahip olan mağazalar Amazon ürün satıcıları arasında en ön sıralara yükselir ve kendilerinde liste başında yer bulurlar. İşin özeti Amazon ürünü, müşteriyi en iyi şekilde tatmin edebilecek satıcının satmasını sağlamaktadır. 

Bir başka ifadeyle şöyle diyecek olursak Amazon ile müşteri ilişkileri o kadar gelişmiş ve iyi ki, daha Amazon’da alışveriş yapmış olan hiçbir müşterinin (satıcı problemi hariç) sorun yaşadığını duymadık. Amazon FBA ile Amerak’ya satış kısmında da müşterilerin ürün siparişinde muhatapları hep Amazon olmakta ve bu yüzden her tür sorunda Amazon ile irtibata geçerek problemi çözmektedirler. Bu yüzden ürünleri FBA ile satmak tam da bu noktada çok önemli olmaktadır. Çünkü müşteri ürünlerini FBA üzerinden aldığı zaman ürünün ne zaman eline geçeceğini, sağlam mı yoksa kırık mı geleceğini öğrenebilmektedir. 

Şayet kullanıcının Amazon Prime üyeliği mevcutsa hızlı kargodan yararlanabilmekte olup siparişini istediği zaman alabilmektedir. Şayet ürün elinize kırık, bozuk ya da yanlış geldi. Müşterinin satıcıya ulaşmasına gerek kalmadan Amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ürünü tekrardan yollayabilmekte ve yenisini alabilmektedir. Bu yüzden Amazon FBA ile Amerak’ya satış müşteriler açısından çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Eğer müşteri almaktan vazgeçer ve iade isterse Amazon tarafından tekrardan ücreti dahi ödenmektedir.

Eğer ürünleri FBA’e gönderdiğiniz takdirde her bir ürün çok dikkatli bir şekilde kontrolden geçer ve stoka öyle girer. Böylece artık ürünlerle ilgili bütün sorunlar Amazon’a ait olmuş olur. Bazı duyumlara göre Amazon memnun kalınmadığı için ücret talep eden müşterilerden ürünü tekrardan istemediği gibi ücretin tamamını da geri ödemiştir. Yani kısacası Amazon prıme FBA ile Amerak’ya satış noktasında müşteri memnuniyetine çok büyük önem verildiği gözükmektedir. Amazon’da FBA stoğu olan ürünler size ürün listeleme sayfanızda Fulfilled by Amazon olarak gözükmektedir. 

Müşteri açısından alacağı ürünün FBA olarak gözükmesi çok büyük bir tercih sebebi olmaktadır. Bu yüzden ikinci bir stok olan Merchhant Fulfilled listesinde 5-10 satan ürün FBA’da adeta uçuşa geçmektedir.  

Ürünleri FBA’e Gönderdikten Sonraki Süreç

 • İlk olarak müşteri satın alacağı ürünü FBA seçeneği ile almaktadır. Bu satın alma işleminin ardından, yapılan işlem Amazon’a Fulfillment order olarak düşmektedir.
 • Amazon ise satın alınan ürünleri ortalama 1-3 iş günü içerisinde paketleyip kargoya iletmektedir.
 • Amazon FBA ile Amerak’ya satış ile yapmış olduğunuz bu alışveriş neticesinde ürünün kargoya gönderilmesi sonrasında Amazon size kargo takip numarası göndermektedir.
 • Satın alınan ürün müşterinin eline ulaştığı anda Amazon tarafından müşteriye bilgilendirme mesajı atılır. Böylece ürünün teslimi anında herhangi bir sıkıntı yaşanırsa müşteri böylece Amazon ile iletişime geçmiş olur.
 • Herhangi bir sıkıntı durumunda Amazon müşteriye “Return Label” göndermektedir. Müşteri böylece ürünü Amazon’a tekrardan kargolayarak ürün iadesini gerçekleştirir.
 • Böylece ürünü iade alan Amazon müşteriye ya yeni b ürün ya da talebe göre ücret iadesini gerçekleştirir.

Sizin de görmüş olduğunuz gibi Amazon FBA ile Amerak’ya satış aşamasında müşteri asla satıcı ile muhatap olmamaktadır. Bu sayede hem hızlı, uygun maliyetli ve güvenli bir alışveriş yapmanızı sağlıyor olmaktadır. Burada bir şeye daha dikkat çekmek istiyoruz ki, siz ürünü kendi siteniz üzerinden ya da başka satış işlemi gerçekleştirdiğinizde bile Amerika içerisinde yapılan satışlar için bile Amazon üzerinden kargo yaptırabilmektesiniz.

İsterseniz Amazon üzerinden o ürünün stoğunu kapatsanız bile yine de satış yapabilmektesiniz. Bu yöntem Amerika’da satış yapmak isteyenler için çok önemli bir özellik olmaktadır. Çünkü bu özellik sayesinde Amerika’da bulunmadan e-ticaret satışını kolaylıkla yönlendirebilmektesiniz. 

Instagram Reklamları: https://www.618media.com/instagram-reklamlari/
618media: https://www.618media.com/
Sosyal Medya: https://www.618media.com/sosyal-medya/

admin
Ogreniyoruz.Org

  Call Of Duty İlk Haftadan 100 Milyon İndirme Alıp Zirveye Yerleşti – Oyuncuların Favorisi Oldu!

  Previous article

  YouTube için Reklamsız MP3 Dönüştürücü!

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in İnternet