0

Ampulü Kim Buldu?

Ampulün icadı ile ilgili 3 kişiden bahsetmemiz gerekir. Joseph Swan, Hiram Maxim ve herkesin ismine aşina olduğu Thomas Edison… Ampulün icadı belki de yüzyılın en büyük ve önemli icadı bile sayılabilir. Elektrik ampulünün bulunuşu ve ticari olarak üretime başlaması, Atlantik’in iki yakasında aynı zamanda fakat farklı yerlerde başladı. Amerika’nın New York eyaletinde Hiram Maxim, New Jersey eyaletinin Menlo Park şehrinde Thomas Edison ve İngiltere’nin Newcastle şehrinde ise Joseph Swan, aşağı yukarı aynı günlerde ama birbirlerinden habersiz bir şekilde ampul üretimine başladı.

Hiram Maxim

Hiram Stevens Maxim, ampulün buluşu ile ilgili son derece başarılı ve etkili çalışmalar yapmıştır. New York’ta bulunan Equitable Life Building binasına 1870’li yılların sonunda ilk elektrik ile çalışan ampulü takar. Ampulü ilk bulan kişinin kendisi olduğu söyleyerek, Thomas Edison ile birlikte çok uzun yıllar süren patent davaları oldu. Maxim, akkor flamanlı ampulü tarihte ilk kendisinin bulduğunu ancak Thomas Edison’un patent kanunlarını daha iyi bilmesinden dolayı, ilk patenti onun aldığını söylemiştir.

Thomas Edison

Thomas Alva Edison, ampul ile ilgili çalışmalarına Eylül 1878 senesinde başladı. Yaklaşık bir sene çalışmalarına hız kesmeden devam eden Edison, sonunda ilk sonuçları almaya başladı. Belli bir süre yanan ilk ampul buluşunun ismi Model no 9’dur. Ampulün içerisine karbonize edilmiş pamuk filament koymuşlardır. 21 Ekim 1879 tarihinde Edison günlüğüne şu notları yazdı. ‘’9 numara gündüz 13:30’dan gece 03:00’e kadar yanmayı başardı. Toplam 13,5 saat sürdü. Yaklaşık bir saat boyunca pırpır ettikten sonra, camı patlayarak dağıldı.’’ 1 Kasım 1879 tarihinde ampulün patenti ilk kez alındı. 1880’li senelerin başlarında Edison, filament olarak karbonize edilmiş pamuk yerine kâğıt kullanmaya başlamıştır. Kâğıttan daha iyi sonuç aldıktan sonra Ekim ayı itibari ile seri üretime geçilmiştir.

Joseph Swan

Elektrik ampulünü 18 Aralık 1878 tarihinde, Sir Joseph Swan Newcastle’da Tyne Derneği’nde yaptı. Konuşma esnasında katılımcılara ampulün nasıl çalıştığını göstermek ister fakat fazla elektrik akımı verdiğinden dolayı ampul yanar. Bu sebeple toplantıya katılanlar ampulün nasıl yandığını göremez.
18 Ocak 1879 tarihinde Sunderland’de yaptığı 2. konferansta yine aynı ampul ile gösteri yapmış ve başarılı olmuştur. 1880’li yılların başında Joseph Swan’da, Edison gibi karbonize edilmiş pamuktan ampul yaptı. 27 Kasım 1880’de patentini alarak, seri üretime başladı.

admin
Ogreniyoruz.Org

  İnstagramda arşivlediğimiz fotoğrafları nasıl buluruz ?

  Previous article

  Arabayı kim buldu

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir