0

Android İşletim Sistemini Öğreniyoruz.

Android İşletim Sistemi resmi anlamda 5 Kasım 2007 tarihinde Open Handset Allience tarafından kurulmuştur. Android yada geniş ismi ile Android İşletim Sistemi açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. Mobil cihazlar ve gsm cep telefonları için özgür yazılım topluluğununda katılımıyla Google, Open Handset Alliance tarafından geliştirilmektedir.

.

Android işletim sisteminin teknolojik aygıtların fonksiyonerliğini artıran zengin bir yazılımcı ve geliştirici grubu vardır. Şu anda hazır olarak 250.000 den fazla android uygulaması bulunmaktadır. Dahası başını google’ın google play ile çektiği değişik tarzda adroid mağazalarıda vardır. Android işletim sistemi geliştiricileri tarafından başlangıçta java diliyle kodlanmıştır.

.

Android işletim sistemi, linux çekirdeği üzerine kurulmuş mobil işletim sistemidir, kodlama başlangıçta java sonrasında ara katman yazılımı, kütüphanelerle birlikte API C diliyle yazılmıştır. Apache harmony üzerine kurulu içeriğinde java uyumlu kütüphaneler barındıran uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Android işletim sistemi, yazılmış java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını bünyesine dahil edip kullanır.

.

Android İşletim Sisteminin Kronolojisi:

 • Android google tarafından satın alındı Daha sonra google telefon üreticileriyle beraber Open Handset Alliance (OHA) birliğini kurdu. Android’in sonraki gelişimi OHA eliyle yönetilmektedir.
 • Android 1.0 HTC Dream işletim sistemi olarak telefonlara yüklendir. Bu sürümde; Wi-Fi, bluetooth, kamera desteği, klasörler, web tarayıcısı, uyarılar, sesli arama, youtube, alarmlı saat, galeri gibi özellikler vardı.
 • Bir önceki android sürümündeki sistem hatalarını düzeltmek ve API’yı geliştirmek amacıyla 9 Şubat 2009 tarihinde Android 1.1 yayınlandı.
 • Kamera kaydı, video gösterimi, Bluetooth desteği,  Picasa,sık kullanılan klasörler ve bileşenleri (widget) kişiselleştirebilme, yazıyı tahmin edebilen klavye ve animasyonlu ekran özellikleri Android’e kazandırıldığı sürüm olan  Android 1.5 [Cupcake) 30 Nisan 2009 tarihinde yayınlandı.
 • Ekran çözünürlüğünün yükseltildiği, daha doğru çeviri yapma ve okutma özelliğinin eklendiği, galeride çoklu silme, sesli arama, geliştirilmiş android market, WVGA ekran çözünürlük desteği gibi özelliklerin Android işletim sistemine kazandırıldığı Android 1.6 sürümü (Donut) 15 Eylül 2009 tarihinde yayınlandı.
 • 29 Ekim 2009 tarihinde Android 2.0 ve 2.1 (Eclair) yayınlanarak android işletim sistemine Bluetooth 2.1 desteği ve HTML 5 özelliği kazandırıldı. Yüksek ekran çözünürlüğü ve Sanal klavye desteği ile özelleştirilebilen arayüz özelliği eklenmiş oldu. Geliştirilmiş Google Haritalar (Maps), hareketli duvar kağıtları ve dijital zoom özelliği de bu sürümle kazandırıldı.
 • 720p ekran çözünürlüğü desteğinin, usb bağlantısı özelliği,Wi-Fi tarayıcısı özelliği ve flash player 10.1 desteğinin eklendiği Android 2.2 (Froyo) Mayıs 2010 tarihinde yayınlandı.
 • Şubat 2011 tarihinde Android İşletim sistemine çoklu kamera ve çoklu dokunmatik desteği özelliği eklendi. Bununla beraber XGA (1366×768) ekran çözünürlük desteği,video arama özelliği eklendi. Android 2.3 (Gingerbread) adıyla aynı tarihte yayınlandı.
 • Yine aynı tarihte Android 3.0 (Honeycomb) ın yayınlandığı duyuruldu. Bu sürümle Android işletim sistemi tabletlerle uyumlu hale getirilmiş oluyordu.
 • Yüz tanıma fonksiyon özellikleri ve NFC dosya paylaşımı özelliklerinin eklendiği Android 4.0 (IceCream Sandwich) Ekim 2011 tarihinde yayınlandı.
 • Android Market’in adı Mart 2012 tarihinde Google Play olarak değiştirildiği duyuruldu.
 • Aynı zaman içinde iki uygulama açma özelliği Android’e kazandırıldı. Butter project(takılmadan kayan ekran) ve enerji verimliliğininde sağlandığı bu sürüm 4.1 (Jelly Bean) ismiyle Temmuz 2012 tarihinde yayınlandı.
 • Ekim 2012 tarihinde android işletim sistemine çoklu kullanıcı, 360 derece panoramik fotoğraf,Swype klavye özelliği kazandırıldı. 4.2 (Jelly Bean Plus) sürüm ismiyle yayınlandı.
 • 11 Şubat 2013 tarihinde 4.2.2 (Jelly Bean Plus) sürümü yayınlanarak “performansı ve kararlılığı artırır” temasıyla duyuruldu.Isınma ve donma problemleri ortadan kaldırıldı.
 • Oyunlar için OpenGL ES 3.0 desteğinin sağlandığı, çoklu kullanıcı için ebeveyn kontrolü özelliğinin eklendiği,diğer teknolojik aletlerle bağlantı sağlamak için ilk akıllı bluetooth teknolojisi özelliğinin dahil edildiği,Wifi bağlantısını açıp kapatmak yerine otomatik açılıp kapanabilen akıllı wifi teknolojisi özelliği eklenerek 24 Temmuz 2013 tarihinde 4.3 (Jelly Bean) ismiyle yayınlandı. Dahası uygulama izinleri 4.3 Jelly Bean  sürümüyle birlikte kontrol edilebilir duruma getirildi.
 • 31 Ekim 2013 tarihinde Görsel arayüzde ciddi anlamda bir çok değişikliğin yapıldığı. RAM optimizisyonu sayesinde 512MB RAM’e sahip cihazlarda da çalışabiliyor duruma getirilen. ART (Android Run Time) sanal makinesi Android 4.4 KitKat deneysel bazda yayına sunuldu.
admin
Ogreniyoruz.Org

  Adana Usulü İçli Köfte Tarifi

  Previous article

  Star Trek: Bilinmeze Doğru

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android