0

Arabayı kim buldu

Şehir içi ya da şehir dışı karayollarında, yük ve insan taşıma amacı ile kullanılan motorlu araçlara araba denir. Bu araçlarda bulunan motorun çalışması için güce ihtiyaç duyulur. Aracı hareket ettirmeye yarayan motor gücünü; petrol, gaz, elektrik, buhar gibi enerji kaynaklarından alır. Bunlardan en çok kullanılan petroldür. Arabaların bulunması ve ardından seri üretime geçmesi ile birlikte insan yaşantısında sosyal ve ekonomik değişmeler oluşmuştur.Arabaların icadı bundan 300 sene geçmişe dayanır. İnsan gücü yerine mekanik bir güç ile hareket eden araba fikri, 18. yüzyılda makine devrinin gelişmesiyle oldu. 1705 yılında İngiliz Thomas Newcomen ve 1760 yılında James Watt maden ocaklarında kullanmak için, buharla çalışan araçlar yaptı.

1769 senesinde asil bir Fransız olan Nicholas Cugnot, kendi ismini verdiği ilk kara aracını tasarladı. Bu tasarıya göre araba, üç tekerlekli ve büyük bir buhar kazanından oluşan güç ile hareket ediyordu. Bu arabanın her 20 kilometrede bir kazanının doldurulması gerekirdi ve saatte hızı ortalama 4 – 5 kilometreydi.
Kendiliğinden hareket eden ilk araba için patenti, 1789 senesinde Oliver Evans isimli Amerikalı aldı. Prototipe göre bu araç 4 tekerlekli ve arkada bulunan pedallı tekerlekler hem kara hem de suda gitmesine yarıyordu. Bu aracın ağırlığı yaklaşık olarak 21 tondu.

İngiliz Richard Trevithick, buhar gücü ile çalışan ilk arabayı 1801 yılında yaptı. Buhar gücü, büyük bir hacim kaplamakta ve çok fazla işçilik gerektirmekteydi. Bu yüzden bilim adamları çok daha pratik çalışmalar yapmaya başladı. 60 sene boyunca, diğer bilim adamları da çalışmalar gerçekleştirdi ancak yapılan tasarımların büyük bir çoğunluğu buharlıydı. Bunun dışında birkaç adet, elektrik enerjisi ile çalışan otomobiller yapıldı. Bu otomobillere çok büyük akümülatörler koyulmuştu. Havagazı ile çalışan ilk otomobili ise Alman August Otto 1860 yılında yaptı.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Ampulü kim icat etti

  Previous article

  Mehmet ismine en güzel akrostiş şiirler

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir