0

asp-net-nedir

ASP.NET nedir düşünceleriyle aramalar yapan, konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımızın isteği üzerine konu hakkında bir derleme yaptık. ASP.NET, Microsoft firması tarafından geliştirilmiş bir web uygulama teknolojisidir. Dinamik web sayfaları, web uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetleri geliştirmek için kullanılır. Yine Microsoft tarafından geliştirilen .Net çatısı’nın (framework) parçasıdır. ASP teknolojisinin devamı olarak sürülmüştür fakat ASP için artık destek verilmemektedir.

İsim benzerliği sizi yanlış yönlendirmemelidir. Zira ASP.NET, ASP’ye oranla çok daha ciddi, geniş ve kapsamlı bir yapıdadır. ASP.NET ortak dil çalışma zamanı (ingilizce – common language runtime) altyapısına dayalı olarak çalışır. Yani yazılımcılar .Net çatısı tarafından desteklenen tüm dilleri ASP.NET uygulamaları geliştirmek içinde kullanabilirler. Dolayısı ile java teknolojisinde olduğu gibi, bir yazılımcı tarafından yazılan ASP.NET kodu, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevrilerek gösterilmektedir.

ASP.NET belgeleri ASPX yapısını kullanırlar. Bir ASPX belgesi, statik HTML veya XHTML tabanlı, web sayfasında görüntülenecek olan içeriği ayrı tutar. Kullanılan dile göre, sunucu tarafından çalıştırılacak kodu barındıran belge Sayfa.aspx.cs (C#) yada Sayfa.aspx.vb (VB.NET) şeklinde adlandırılabilir. Dolayısıyla yazılımcı kodunu istenen bir işleme gereken tepkiyi verebilecek biçimde geliştirir.  Örneğin, bir sayfa yüklenince, bir düğmeye basılınca, bir form doldurulunca vb. gibi. ASP.NET’in kullandığı diğer belge türleri arasında ascx, asmx, ashx, sitemap, master, skin ve config ‘de sayılabilir.

ASP.NET kodlama çalışmaları aşağıdaki yazılımlarla kullanılır:

 • Visual Studio .NET (Asp.net 2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 4.5.1 İçin)
 • ASP.Net Web Matrix
 • SharpDevelop (Free/Open Source)
 • Microsoft SharePoint Designer
 • Adobe Dreamweaver
 • Notepad, Editplus, Notepad++, UltraEdit gibi kod düzenleyiciler.

Günümüzde ASP.NET teknolojisini öğrenmek için çok değişik eğitim merkezleri kurulduğu gibi, internet üzerinden eğitim veren, eğitim CD leri ile ASP.NET teknolojisini öğretme amaçlı faaliyet gösteren faaliyet gösteren sitelerde vardır. ASP.NET teknolojisini öğrenmek için kitapları, eğitim CD lerini, internet üzerindeki online dersleri takip edebileceğiniz gibi, değişik eğitim merkezleri arasında fiyat ve kalite araştırması yapıp herhangi bir eğitim merkezindende öğrenebilirsiniz.


admin
Ogreniyoruz.Org

  [ASP]Browser Bilgileri Öğrenme Kodu

  Previous article

  [WordPress] Scripti

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Asp.Net