0

bebeklerde-gaz-sancisi-neden-olur

Yeni doğan bebeklerde çok sık karşılaşılan gaz problemi (kolit) sorunu, bu sorunla ilk defa karşılaşan ve gaz problemi sorununu anlamakta zorlanan yeni anne babaların üzüldükleri ve çok sorun yaşadıkları bir durumdur. Bebeklerin hemen hemen yüzde 20 lik kısmında, 3 hafta ile 4 ay gibi bir zaman dilimi arasında görülen, akşamları nöbet halinde gelen, bebekleri krize sokan ağlama nöbetleri olarak ortaya çıkan ve kolit ismiyle tanımlanan durumun gerçek nedeni aslında tam olarak bilinmemektedir. Ancak bazı teorisel varsayım ve sebepler ortaya atılmıştır. Bunları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

 • Bebeği besleme esnasında doğru pozisyonda tutmayıp çok daha fazla hava yutmasına sebep olmak, dahası besleme işlemi bittikten sonra gazını çıkarmamak.
 • Anne ve babadaki acemi davranışlara bağlı olarak yapılan bir takım hatalı davranışlar, stres depresyon ve benzeri problemlerin küçük bebeğe bir şekilde yansıtılması.

Fakat şu var ki  bebeklerin çok sık karşılaştıkları bu durum 3 – 6 aylık bir dönem içinde geçmektedir.

Merak edilen konulardan biride bebeklerdeki gaz görülme sıklığının anne sütü yada mama ile beslenen bebekler arasındaki görülme sıklığıdır. Yapılan araştırmalar beslenme şeklinin gaz problemi açısından fark göstermediğini ortaya çıkarmıştır.

Gaz sancısı için Anne ve babaların alabilecekleri birtakım önlemler elbette var.  Fakat tüm bu önlemlere rağmen yinede bebekler gaz sıkışmasından rahatsız olabilmekte ve ağlamaktalar. Bu durum anne ve baba hiç bişey yapmasa dahi 3 – 4 aylıkken geçiyor.  Kuşkusuz bunu bir büyüme süreci olduğunu bilmek, paniğe ve ümitsizliğe kapılmamadan bu dönemi geçirmek en önemli noktadır.

Çocuğunuzdaki gaz sancısına karşı şu önlemleri alabilirsiniz;

 • Öncelikle bebeğini emziren anne kendisine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, kuru fasulye, soğan, karnabahar, brokoli, kepekli ürünler, lahana, limon, portakal, greyfurt, içeriğinde kafein bulunan içecekler, çay ve çikolata gaz yapmanın yanısıra bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olur.
 • Emziren anne kesinlikle sigara kullanmamalıdır. Alerjik bünyeli örneğin alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı durumda bebekte hem aşırı gaz, hem de ishal, burun akıntısı, deri döküntüsü, öksürük gibi alerjik belirtiler meydana gelebilir.
 • Emziren anneler bebeklerindeki gaz sorunlarına karşı kendi aldıkları besin maddelerini ciddi anlamda gözden geçirmeleri gerekir. En azından bebekler açısından zarar oluşturucak besinleri 4 – 5 aylık olup gaz sıkıntılarından kurtuluncaya kadar kesmeleri yerinde bir karar olacaktır.
 • Bebek mama vererek besleniyorsa, inek sütü içerikli mamaların gaz yapma olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır.  Bu durumda mama değişikliği gibi bir çözüm yolu uygulanabilir.
 • Bebeğe gıdası biberonla veriliyorsa, Aşırı derece büyük yada yine aşırı derecede büyük delikli emziklerden uzak durulmalı. Bu tip emzikler bebeğin aşırı hava yutmasına dolayısıyla gaz sıkışıklığına neden olur.
 • Bebeği besleme işlemi bittikten sonra mutlaka bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
 • Bebeğin gaz sancıları başladığında, anne – baba mutlaka sakin ve soğukkanlı olmalıdır. Böylesi bir durumda bebeği kucağına alıp, sakin bir dille ninni söylemek, neşeli cümleler kurmak, kucağında gezdirmek, ses çıkaran oyuncaklarla oyalamaya çalışmak etkili olabilir.
 • Gaz sıkışmasından dolayı ağlayan bebeğin sırtını, karnını ovmak, yumuşak hareketlerle masaj yapmak, hafifçe ve kontrollü olarak kısa süre yüzüstü yatırmak, yada anne babanın kendi göğsü üstüne yatırmasıda rahatlamaya sebep olabilir.
 • Aşırı gaz sıkışmasından ağlayan bebeğe bazen az miktarda papatya ve rezene çaylarıda iyi gelebilir.
 • Tüm bu uygulamaların haricinde anne – baba gaz sancısı sıkışıklığından dolayı doktora danışmadan bebeğe kendi görüşleri doğrultusunda ilaç vermemelidir.
admin
Ogreniyoruz.Org

  Çocuklarda diş gıcırdatma Hastalığı (Bruksim)

  Previous article

  Anne Sütümü Mamamı?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir