0

virusKuşkusuz günümüz teknolojisi ile birlikte bilgisayar virüslerininde zirve yaptığını, verilerinize erişmek için pusuda beklediklerini azda olsa biliyor olmalısınız. Tüm kullanıcılar için bir tehdit olan bilgisayar virüslerinden bahsediyoruz. Bazı virüs türleri bilgisayarınıza girdiğinde  bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirme aşamasına  kadar kendini çoğaltarak bir dizi rahatsız edici çalışmalar yapabiliyor. Kendini çoğaltan bu virüsler çoğalma aşamasındaki çalışmaları zaman zaman bilgisayarınızda kasılmalara, zaman zaman farklı pencere ve reklamların açılmasına sebep olup sizi bir hayli strese sokabiliyor. Bununla birlikte bazı virüs tipleri ise arka planda sizden habersiz gizlice çalışarak bilgisayarınızdaki verileri bozup ya tümden siliyor veya bir kısayol haline çevirerek kullanılmaz duruma sokabiliyor. Artı olarak bu tip virüsler kendisini flash bellekler içinede kopyalayarak hem bilgisayarınızı hem flash belleğinizi sıkıntılı durumlara sokabiliyor. Bazı  virüsler  bilgisayarınızı sıkıntılı duruma sokmakla kalmayıp bilgisayarınızdan posta programlarınıza ulaşabiliyor ve mail listenizdeki verileri ele geçirerek sizin adınıza kötü amaçlı yazılımlar yada reklam bildirimleri içeren e-postalar gönderebiliyor. Dahası eğer gerekli bir bilinçlilikle yaklaşım yapılmazsa bilgisayar uzaktan anlık olarak kontrol edilebiliyor hale geliyor ve gün içinde haberiniz dahi olmadan başkaları tarafından kötü amaçlı olarak kullanılabiliryor. Ve daha bir çok virüs tipi bilgisayar kullanıcılarını tehdit etmeye devam ediyor.

Elbette teknolojiyle içi çe yaşayan bir bilgisayar kullanıcısı olarak bilgisayarınıza virüs bulaşmasını istemezsiniz.  O halde  güvenliği yüksek derecede sağlanmış  bir bilgisayara sahip olmak için gerekli rutin alışkanlıkları elde etmek ve bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olarak güvenilir lisanslı anti-virüs yazılımları yüklemeniz oldukça önemli.  Anti Virüs programınızın güncel ve lisanslı olması gerekten çok önemli. Bunu es geçip ucuz yada crack bir antivirüs programını ne olduğu belirsiz bir download sitesinden indirip kullanmaya başlarsanız %90 ihtimalle indirdiğinizi sandığınız anti virüs programı size ilk virüsü bulaştıracak sonrakilerede kapıyı açacaktır zaten. Kuşkusuz sadece anti virüs programları ile güvenliğinizi sağlamakla yetinmemelisiniz. Zira zaman zaman son teknoloji ile donanmış virüsler, bilgisayardaki anti virüs programlarını aşabiliyor.

İyi ama bu ve benzeri durumlarda bilgisayarınıza virüs bulaştığını nasıl anlayacaksınız?  Eğer anti-virüs programınız lisanslı kaliteli ve güncelse belirli periyodlarla yapmış olduğunuz taramalar esnasında bazı virüsleri bulup ekranında size gösterecek ve karantinaya alma, silme gibi seçenekler sunacaktır.  Fakat ya anti virüs programınızın haberiniz olmadan süresi dolmuşsa yada sisteminize sızan virüs, anti virüs programınızı aşıp ardından pasif halede getirirse bu durumda ne yapacaksınız?  Böylesi bir durumda bilgisayarınızda virüs olduğunu anlayabilirmisiniz?. Elbette size anlatacağımız teknikleri bilmiyorsanız virüsün varlığından haberdar olamayacaksınız. O halde bu teknikleri detaylandıralım;

Bilgisayara Bulaşan Virüs Anlama Yöntemleri:

1 – Anti Virüs programınızın virüsü fark edemediğini varsayalım.  Böylesi bir durumda bilinçli bir kullanıcı olarak sizin bilgisayarınızın performansında fark edebileceğiniz bazı belirtiler olacaktır elbette. Bilgisayarınız kararsız bir duruma girdiyse yani daha öncesinde olmayan donmalar, kasılmalar vs gibi durumlar yaşıyorsanız yada bilgisayarınız açılışta yada ilerleyen aşamalarda bazı hatalar veriyorsa bu bir virüs belirtisi olabilir.  Zira bazı virüs tipleri bilgisayarınızın normal çalışmasını sağlayan sistem dosyalarına bulaşır ve o dosyalar vasıtasıyla hareket eder. Bu da bilgisayarınızın sistemini olumsuz etkileyip hatalarla karşılaşmanıza sebep olabilir.

2 –  Eğer bilgisayarınız her zamankinden daha geç açılıyor dahası her zamankinden daha yavaş çalışıyorsa, sisteminize virüs sızmış ve işletim kaynaklarına bulaşmış demektir.  Dahası çoğalma aşamasına geçmiş olabilir. Normalde  her gün sıkıntınız kullandığınız bir program örneğin photo shop programı kasmaya, ağır hareket etmeye başladıysa yüksek ihtimalle sisteminizde ciddi bir virüs var demektir.

3 – Bilgisayarınızda çalışma esnasında  sürücülere ulaşmanıza engel olan örneğin ‘’……… yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı’’  şeklinde hata mesajları alıyorsanız sisteminize virüs bulaşmış demektir. Ayrıca sürekli ve sorunsuz olarak kullandığınız yazıcı, tarayıcı gibi cihazlarınızı  kullanmak istediğinizde sorunlarla karşılaşıyorsanız yine bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir. Elbette bir yazıcının her gün normal çalışırken birden sorun çıkarması hemen virüs olarak algılanmamalı fakat virüs ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalı ve gereken tedbirler hemen alınmalıdır.

4 – En az bir haftadır hiç kullanmadığınız klasör ve dosyalarınızı incelediğinizde boyutlarında gözle görülür bir büyüme farkettiyseniz sisteminize sızmış bir virüsten söz edilebilir.

5 –  Açılış menülerinde, masaüstü ikonlarında gözle görülür şekil değişiklikleri yada renk farklılıkları ortaya çıkmışsa yine olası bir virüs tehdidi var demektir.

6 –  Günümüzde sıkça rastlanan bir bir virüslerden biride  siz internette gezinirken birden karşınıza çıkan ve  “bilgisayarınızda virüs bulundu, kurtulmak için şu uygulamayı yükleyin” şeklinde  uyarılarla karşınıza çıkan pencerelerdir.  Farkında olmadan bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz bazı crackli yazılımlarla bulaşan bu zararlı yazılımlar  aslında virüsün ta kendisidir. Genel amaçları casusluk ve veri hırsızlığı olan bu tür virüslere karşıda son derece bilinçli olmalısınız.  Bu tür bir uyarı penceresi ile karşılaştığınız takdirde kesinlikle tıklamamalısınız. Zira tıklama yaptığınız anda zararlı yazılım sisteminizi ele geçirip aktif olacaktır.

Bu ve benzeri virüs tehditlerine karşı yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde inceleyeceğimiz bir sonraki makalemizde görüşmek üzere bilinçli ve bilgili bir teknoloji kullanıcısı olmamız dileğiyle kolaylık ve başarılar diliyoruz.

golgeli_cizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Yer Fıstığının Çok Bilinmeyen Faydaları

  Previous article

  Çalınan Facebook Şifresi Nasıl Geri Alınır

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir