0

Bilgisayarın İcadı

Bilgisayar sözcüğü ilk kez 1613 senesinde hesap yapan kişiler için söylenmiştir. Bilgisayarların laptop, masaüstü, dijital, mekanik gibi birçok kategorisi olduğu için, kimin icat ettiği sorusuna genel bir cevap verilemez. Sizler için hazırladığımız bu makalede tüm bilgisayar türleri hakkında bilgiler vereceğiz.

İlk mekanik bilgisayar

İlk otomatik hesaplama makinesi olarak bilinen Difference Engine’yi 1822 yılında Charles Babbage tasarlayıp geliştirdi. Fark motoru anlamına gelen bu cihaz, birkaç tane sayı hesaplama ve sonuçlarını yazdırma özellikleri taşıyordu. Charles Babbage, bu projesine kaynak bulamadığı için tam ölçekli bir sürümünü yapamadı.
Charles Babbage, analitik motor anlamına gelen Analytical Engine isimli mekanik bilgisayar düşüncesini 1837 yılında buldu. Bu düşünce ilk genel amaçlı bilgisayar olarak tarihteki yerini aldı.

İlk programlanabilir bilgisayar

1936 ile 1938 seneleri içinde Z1 ismindeki ilk elektro mekanik programlanabilir bilgisayarı Alman bilim adamı Konrad Zuse yaptı.

Turing makinesi

Gerçek anlamda modern ve işlevsel bilgisayarın temeli olan The Turing isimli makine, 1936 yılında Alan Turing tarafından yapılmıştır. Bu makine bir dizi mantıksal işlemden sonra, taklit simülasyonu ile kaset üzerine yazdırma özelliğine sahipti.

İlk elektrikli programlanabilir bilgisayar

İlk elektrikli programlanabilir bilgisayar olan Colossus, 1943 yılında Tommy Flowers tarafından tasarlanmıştı. İngiliz şifre kırıcıların, şifrelenmiş Almanca yazılı mesajları okumak için tasarlandı.

İlk dijital bilgisayar

ABC ismindeki bu bilgisayar, Profesör John Vincent Atanasoff ve öğrencisi olan Cliff Berry ile birlikte 1937 yılında geliştirildi. Lowa devlet kolejinde 1942 yılına kadar geliştirilmesine devam edildi.

Kaydedilmiş programı çalıştıran ilk bilgisayar

Program kaydedebilen ilk bilgisayar olan EDSAC, İngilizler tarafından yapıldı. ‘’Bebek’’ takma isimli ilk grafik oyunu çalıştıran bilgisayar olarak tarihe geçti. Yine bu dönemde, ‘’Manchester Mark 1’’ isimli bilgisayar ise kaydedilmiş programları çalıştırması ile biliniyordu. Manchester Üniversitesi’ne kurulan bu bilgisayarın ilk sürümü 1949 senesinde çalıştı. Mark 1, Mersenne Asallerini hiç hata yapmadan 16-17 Haziran 1949 da 9 saat boyunca arama yapacak programı çalıştırmak için kullanıldı.

İlk ticari bilgisayar

İlk ticari bilgisayar olan Z4, 1942 yılında Konrad Zuse tarafından geliştirilmil ve 12 Temmuz 1950 ylında Eduard Stiefel’ satıldı.

admin
Ogreniyoruz.Org

  1924 anayasası ve 1924 anayasasının özellikleri nelerdir

  Previous article

  Telefonu kim buldu kim icat etti

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir