0

bilgisayar_performansi_artirma

Her kullanıcı bilgisayarından yüksek bir performans bekler kuşkusuz. Bilgisayarının süratli bir şekilde açılmasını, birkaç web sitesi üzerinde dolaşım yaparken bilgisayarının kasma, donma gibi sıkıntılar yaşamamasını, bir anda mavi ekran hataları vermemesini ister. Dahası benzeri bir çok sorundan uzak olarak bilgisayar başında geçirdiği süreyi sorunsuz bir şekilde değerlendirmek ister. Fakat elbette sorunsuz bir bilgisayar kullanımı için elbette yapılması gereken bazı çalışmalar var.

Biz Windows 7 işletim sistemi için performans artırıcı bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Windows 7 ortamında birkaç değişiklik yaparak PC’mizden daha güzel bir permormans sağlamanız elbette mümkün. Dahası bu performans artışını sağlamak için piyasada değişik programlar da mevcut. Şimdi Programların bir kısmını sizlerle paylaşalım;

Windows 7 de  aero masa üstü özelliğinin oldukça yüksek derecede ram (bellek) kullanımı yaptığı bir gerçek.  Bu durumda elbette bilgisayarın performansı dikkat çekici bir şekilde düşüyor.  Basit bir şekilde aero masa üstü özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Masaüstündeki “bilgisayarım” ikonuna sağ tıklayın ve gelişmiş sistem ayarlarına geçiş yapın. Buradaki performans altında bulunan ayarlar bölümünden aero özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızın hızında ve diğer çalışmalarındaki performans artışını farkedeceksiniz.

Başka bir işlem ise programların data ve eze uzantılarını silip ortadan kaldırmak. Bunlar farkında olmadan bilgisayarın performansını düşürüp sıkıntıya sebep olabilmekteler. Zira 20 MB ve yukarısı bir alanı kaplıyorlar. Silmek için Bilgisayarım >> Windows >> Prefect klasörüne gidebilirsiniz. Sildikten sonra gözle görülür bir performans artışı farkedeceksiniz.

Sonraki işlemimiz arka planda çalışan program dosyaları. Bu programlara ulaşmakiçin başlat >> çalıştır kutucuğuna msconfig yazmanız yeterli. Karşınıza açılacak pencerede “başlangıç” isminde bir ikon var. Oraya tıklayınız. Arka planda çalıştığını gördüğünüz programların tamamını devre dışı bırakın. Bilgisayarınızın rahatlamasına sebep olmuş olacaksınız.

Şimdi diğer aşamalara geçelim. Program Ekle Kaldır ekranına gelin ve buradan kullanmadığınız, işinize yaramayan bütün programları kaldırın. Dahası sadece buradan kaldırmakla kalmayın. Eğer buradan yaptığınız kaldırma işlemi programı tüm izleri ve kalıntıları ile birlikte bilgisayarınızdan kaldırıyorsa çok iyi. Fakat bazı programlar bilgisayardan kaldırıldıktan sonra izleri ve klasörleri kalabiliyor. Bunlar sonraki zamanlarda oldukça fazla gereksiz yer kaplamaya sebep olabiliyor. Kullanmadığınız herhangi bir programı “program ekle kaldır” konsolundan kaldırdıktan sonra bilgisayarınızın içinde bir kontrol yapabilir varsa kalan klasörlerinide kaldırabilirsiniz.

Kullanmadığınız programlar haricinde yine kaldırmanız gereken bir diğer şey hiç gereksinim duymadığınız ve kullanmadığınız fontları kaldırmak. Bunun için bilgisayarım >> C >> Windows >> Font giderek burada kullanmadığınız bütün fontları kaldırın. Bunun bilgisayarınızı çok rahatlattığını göreceksiniz.

Sıradaki işlem bilgisayarın kayıt kütüğünü temizleme işlemi. Bilindik ismi ile regedit temizliği yapacağız. Zira regedit kısmı çok önemli.  Bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarından kullanmadığı bir programı kaldırdığında işlem tamam sanıyor. Oysa gerçek öyle değil. Programı “program ekle kaldır” bölümünden kaldırmış olsanız dahi Kayıt yani regedit kütüğünde programların gereksiz dosyaları, artıkları kalıyor. Tabi bu durumdan dolayı bilgisayarınızda yavaşlayacaktır elbette.

Regedit bölümüne ulaşmak için Başlat >> Çalıştır kutucuğuna Regedit yazabilirsiniz. Karşınıza gelecek pencereden sırasıyla HKEY_CURRENT_USER, HKEY_LOCAL_MACHINE ve HKEY_USERS klasörleri altında inceleme yapın. Kaldırdığınız programların kalıntılarını burada göreceksiniz. Onları üzerlerine bir defa tıkladıktan sonra “del” tuşu ile silebilirsiniz. Bu işlemleri otomatik olarak sizin yerinize yapabilecek programlarda var elbette. Bunlardan etkili faydalı ve çok kullanılan birkaç program şunlar:

1 – Advanced SystemCare 5

Advanced SystemCare 5 ile bilgisayarınızın durumu bilgi sahibi olabilir,  Belirtilen tarama işlemleri ile performansını yüksek derecede artırabilirsiniz.  Dahası program bilgisayarınıza yerleşmiş olan zararlı gizli zararlı programcıkları ve kodlarıda temizleyecektir. Advanced SystemCare 5 Programı ücretlidir fakat demo sürümü ile kısa sürelide olsa işinizi halledebilirsiniz.

2 – Glary Utilities Programı

Glary Utilities programı tamamen ücretsizdir. Birçok özelliği olan bu program işinize çok yarayacak. Glary Utilities programı ile bilgisayarınızın donanım özelliklerini öğrenebileceğiniz gibi dosya şifreleme ve dosya kıyıcı gibi farklı özelliklerindende  faydalanabilirsiniz.  Dahası programın çok işinize  yarayacak hoş ve etkili bir özelliği daha var ki bilgisayarınızdan istemeden sildiğiniz fakat kurtarmak istediğiniz verileri kurtarma konusunda da çözüm aracı oluyor. Gayet kullanışlı ve faydalı bu programda işinizi ciddi anlamda kolaylaştıracak.

Bütün bunlardan önce donanım ve bilgisayar konusunda bilgilerinizi geliştirmelisiniz. Bir bilgisayar kullanıcısının bilgisayar hakkında bilgi edinmesi, var olan bilgisini artırmak için çalışmalar ve araştırmalar yapması elbette çok doğru bir davranış olacaktır. Zira hiç donanım bilgisi olmayan bilgisayar bilgisi sadece bilgisayarı açıp kapatmaktan öteye gitmeyen bir kullanıcı için yukarıdaki basit işlemleri yapmak çok zor hatta duruma göre aşırı derecede karmaşık gelecektir. Dahası yapamayacaktır. Dolayısı ile kullandığınız teknolojik araç hakkında bilgi sahibi olmanız onu dahada performanslı kullanmanıza daha çok verim elde etmenize sebep olacaktır. Sonraki günlerde bu konu hakkında daha detaylı bilgiler verip diğer verimli ve ücretsiz programlar üzerinde duracağız. Amacımız her bilgisayar kullanıcısının hem bilgi sahibi olması ve hemde kullandığı bilgisayarı olabildiğince yüksek performansta kullanabilmesi.

golgeli_cizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  iCloud Saldırısına Karşı Dikkatli Olun

  Previous article

  Gerçek Temizlik Nasıl Olmalı

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir