0

Bitcoin Nedir? Ne zaman çıktı?

Bitcoinin gündemimizi meşgul etmesiyle birlikte bitcoin nedir ve ne zaman oraya çıktı gibi soruların muhatabı oldu. İlk olarak 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamotu takma adıyla bilinen bir kişi tarafından ortaya atıldı. Geçek ismi Craig Wright’dir. Memleketi ise Avustralyalıdır. Bitcoinin ulaşabileceği maksimum sınır 21 milyonla sınırlıdır. İlk ataklarını 22 Temmuz 2013 itibariyle dikkatleri üzerine çekerek Bitcoinlerin değerleri 1.2 milyar dolar seviyesine yükselmesiyle beraber ilgi odağı olmayı başarıp günümüzde ise 10 milyar doların üzerinde bir sermaye ile kendisini gösterdi. Sanal para birimi olan bitcoinin herhangi bir ödeme merkezi yada bağlı olduğu bir sistem bulunmamakta ve bu nedenle güven konusunda biraz sıkıntılar yaşamaktadır. 14 Ağustos 2017 itibariyle bir bitcoin 15.800 seviyelerinde olduğu görülmektedir.

Bitcoin Nasıl Yapılır?

Para oluşturma işlemine madencilik ismi veriliyor. Madencilik ise matematik hesaplama yoluyla bilgisayarlara yoğun bir şekilde çalıştırarak yapılan işlem ile yapılan düğümlere maden denilmektedir. Ancak son zamanlarda bu sistemi yapmak için gerekli donanıma sahip bilgisayarların alınıp gereken işlemlerin yapılması ile madencilik eskiden olan yüksek kar marjının azaldığı gözlerden kaçmadı.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Bir Bitcoin kullanabilmek için öncelikle sanal cüzdanlardan satın alarak bu işlemlere başlama imkanı elde ediyorsunuz. İstediğiniz kadar alma noktasında belli bir sınırlama bulunmamaktadır. Dünya üzerinde kullanımı her geçen gün artmakla beraber ülkemizde de ilk zamanlar hiç bilinmemesine karşılık günümüzde kullanımı arttı ve para piyasalarında ciddi anlamda yer kaplamaya başladı. Bitcoinin değerini piyasada ki arz ve talep dengesi belirlemekte ve insanlar bu mecraya her geçen gün daha fazla yönelmektedir.

Bitcoin Güvenilir mi?

Bitcoine güven konusunda gerçekten ekonomi uzmanlarını hayrete düşürmektedir. Herhangi bir banka tarafından basımının gerçekleştirilememesi bankaların el koyamaması, özellikle bir güç tarafından kontrol edilmesi ve kırılmasının imkansız gibi olması nedeniyle takdire şayan bulunmaktadır. Ancak dijital medyada bulunması nedeniyle siber saldırılarda ve benzeri virüs programları vs yardımıyla bunlara ulaşılabilmekte ve bu tür hırsızlıklar sonucu insanların verdiği paralara haksız bir şekilde ulaşılabilmektedir.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Enpara nedir ? Enpara hesap nasıl açılır ?

  Previous article

  Kredi notunu artırmak için ne yapmalıyım?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel