0

Computer-globe

Bootmgr Eksik (Bootmgr is missing) Hatası ve Çözümü

 

Eğer bilgisayar açılışında Bootmgr eksik (Bootmgr is missing) hatası alıyorsanız ve bilgisayarınız açılmıyorsa  alttaki adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz…

1- Bilgisayarı yeniden başlatın! Bazen aldığınız hata rastlantısal bir hata olur ve tekrar denediğinizde bilgisayarınız normal olarak açılır. Eğer sorun çözülmedi ise 2. adıma geçin.

2- Bilgisayarınıza takılı olabilecek harici medyaları denetleyin. (Usb bellek, bir DVDHafıza kartı hatta eski sistemlerde bir floppy disk gibi) Bazı durumlarda BIOS‘ta önyükleme önceliği bu medyalara verilmiş olabilir ve bilgisayar bu medyalardan başlatılmaya çalışıldığı için hata alıyor olabilirsiniz. Bu durumda medyayı çıkardığınızda bilgisayar normal olarak başlayacaktır. Yine de önlem olarak BIOS‘a girip önyükleme önceliğinin sabit diskinizde olduğundan emin olun. Değilse bu şekilde değiştirin: BIOS : Önyükleme (Boot) Önceliğini Değiştirmek (Bilgisayarı DVD veya USB’den Başlatma)  Eğer sorun çözülmedi ise 3. adıma geçin.

3- Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız bütün güç ve veri kablolarını söküp tekrar takmayı deneyin.  Eğer sorun çözülmedi ise 4 adıma geçin.

4- Bilgisayarı Windows 7 DVD‘sinden yada WinRE CD‘sinden başlatarak Başlangıç Onarımı’nı çalıştırın.

4.1- Başlangıç Onarımı bittikten sonra size bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyip istemediğiniz zorulacak. Evet deyin, bilgisayarı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Eğer sorun çözülmedi ise 5. adıma geçin.

5- 4. Adımı tekrar uygulayın ancak bu sefer Komut İstemcisi‘ni çalıştırın.

5.1- Komutİstemcisi’ne c: yazın ve Enter‘a basın. (Windows 7, C dışında bir bölüntüde kurulu ise C yerine o bölüntünün harfini yazın) Ardından alttaki komutları her satırdan sonra Enter’a basarak girin;

 • cd boot
 • bootrec /FixMbr
 • bootrec /FixBoot
 • bootrec /RebuildBcd

5.2- İşlem tamamlandığında Komut İstemcisi’ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

 • Aradığınızı bulabilmek için lütfen sağ yandaki etiketleri ve arama kutusunukullanın.
 • Arama kutusunda yapılan aramalar, tüm site içeriğini kapsadığı için aynı konudaki bir makalenin Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 versiyonu bulunabilir. Kullandığınız işletim sistemine uygun versiyonu seçtiğinizden emin olun.
 • Yapacağınız yorumların konuyla alakalı olmasına lütfen dikkat edin.
admin
Ogreniyoruz.Org

  Pc Sorunları Nelerdir?

  Previous article

  Browser nedir?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir