0

sifali-bitkilerKuşkusuz evrendeki istisnasız herşey Yüce Allah Tarafından bir hikmet üzere Yaratılmıştır. Bu bilinçle bakıldığı zaman herşeyden gereken fayda sağlanabilecektir. Öncelikle insanda bu bilinç oluşmalı.  Bu bilinçle birlikte evrendeki herşeye yönelen insan artık gördüğü herşeyi faydalı kullanabilecektir. Buna Şifalı Bitkiler adıyla bilinen tüm bitkilerde dahildir.  Şifalı Bitkiler adıyla tanınan ürünlerin bilinçsiz ve aşırı kullanımıda zararlı olabiliyor. Bu konuda Bakanlık daha önceki zamanlarda yayınlamış olduğu zararlı tıbbi bitki listesine şimdi yenilerini ekledi. Halkın bilinçlenmesi ve bilinçsiz bitki kullanımının önüne geçilmesi için yayınlanan yeni liste şöyle;

Kediotu

Kedi otu bitkisinin bilinçsiz bir şekilde kullanımı neticesinde el titremesi, kramp, bitkinlik, göğüs daralması gibi durumlara sebep olduğu görülebiliyor

Ökseotu

Ökse otu bilinçsiz ve aşırı kullanım neticesinde baş ağrısı, yüksek ateş, hipotansiyon, göğüs ağrısı, alerjik reaksiyonlar, titremeler, koma ve halusinasyon görme gibi durumlara sebep olduğu görülebiliyor.

Akdiken (Cehri)

Akdiken yani diğer adıyla Cehri bitkisinin uzun süre ve bilinçsiz kullanımı özellikle potasyum eksilmesine sebep olabiliyor. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı çok sakıncalı durumlara vesile olabiliyor.  Dahası çok yüksek dozda kullanımı böbrek iritasyonuna, yani böbrekte ciddi tahrişlere sebep olabiliyor.

Yulaf

Yulaf bitkisi protein içeriği hakkında detaylı bilgi olmadığından çölyak hastalığı olanlar tarafından dikkatli kullanılması tavsiye ediliyor.  Dikkate gerektiren araç ve makine kullanım durumunu etkileme olasılığına karşın kullanımında çok dikkatli olunması belirtiliyor.

Sinameki

Sinameki bitkisininde aşırı dozu bilinçsiz kullanımı ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Özellikle sıvı dengesizliği tehlikesine karşı çok dikkatli kullanılması tavsiye ediliyor. Bununla birlikte ayrıca iltihaplı bağırsak hastalıklarında, bağırsak tıkanıklığında, apandisit ve elektrolit eksikliği gibi durumlarda hiç kullanılmaması bildiriliyor.

Ayı üzümü

Ayı üzümü bitkisinin bilinçsiz bir şekilde uzun süreli kullanımı başta bulantı ve kusma olmak üzere aşırı duyarlık gibi etkilerle kendini gösterebiliyor.  Tavsiye edilen kullanım süresi en fazla bir hafta.

Arnika

Arnika bitkiside aynı şekilde aşırı ve bilinçsiz kullanım neticesi ciddi olumsuzluklara sebep olabiliyor. Alerjik kişilerde kullanılması tavsiye edilmemekle birlikte, göze ve hasarlı deriye uygulanmasıda çok sakıncalıdır.

Paprika

Hipotermi, uzun süre yüksek dozda gastrit, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve etkileri görülebilir.

Hıyarşembe

Hıyarşenbe bitkiside bilinçsiz kullanımı çok zararlı olan bir bitki. Aşırı kullanım neticesi oluşan doz aşımında kramp türü etkiler ortaya çıkabiliyor.  Dahası öncelikle potasyum olmak üzere vücutta elektrolit kaybına sebep olabilmekte. Netice olarak bağırsak sorunları, kas zayıflığı ve güçsüzlüğü, ödem ve kemik erimesi gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Zerdeçöp

Zerdeçöp bitkisi mide ülseri ve safra kanalı tıkanıklığı durumunda kullanılmamalı.  Aynı zaman da safrada taş varsa buna karşı kullanılıyorsa, bu durumunda doktor bilgisi ve kontrolünde kullanılması tavsiye ediliyor.

Teke Otu

Kapsül ve tablet şeklinde çeşitli dozlarda satılan teke otunun yüksek dozlarda bilinçsizce kullanımı tavsiye edilmemekte. Zira bu bitkinin bilinçsiz bir şekilde doz aşımı derecesinde kullanımı terleme ve vücutta  hararete sebep olabilmekte.

Altın Mühür

Altın mühür adıyla bilinen bitkide aşırı kullanım tehlikesine karşı uyarılan bir bitki. Aşırı bilinçsiz kullanımı neticesinde böbrek ve mide rahatsızlıklarına, yeni doğanlarda, hamilelerde ve emziren annelerde değişik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Şahtere

Şahtere bitkiside aşırı kullanımı ve bilinçsiz tüketimi çok zararlı olanlar arasında. Bu bitkinin aşırı bilinçsiz ve doz aşımı seviyesinde kullanımı neticesinde safra kanalı tıkanıklıklarına, safra ile ilgili ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Dahası hepatit rahatsızlığında kullanımı hiç tavsiye edilmiyor.

Kokulu Yonca

Kokulu yonca bitkisinin bilinçsiz kullanımı deri enflamasyonuna, varis ve hissizleşme gibi rahatsızlıklara, bacaklarda ödem oluşmasına sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda beklemeden derhal doktora başvurulması gerektiği belirtiliyor.

Çakışır Otu

Çakışır otunun bilinçsiz kullanımı konusundada halk uyarılıyor. Çakışır otunun bilinçsizce yüksek dozlarda kullanımı kişide huzursuzluk,  başağrısı rahatsızlıklarının ortaya çıkmasıyle ile beraber diyare ve gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına  dahası dudaklarda ödem oluşmasınada sebep olabiliyor.

admin
Ogreniyoruz.Org

  En Hızlı Şarj

  Previous article

  DopingBox Nedir?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık