0

bunlardan-uzak-durun

Kuşkusuz bütün insanlar huzur ve sağlık içinde hastalıklardan uzak rahat bir hayat yaşamak ister. Fakat elbette bunun uyulması gereken çok önemli ve kolay bazı şartları ile birlikte uzak durulması gereken tehlikeleride var. Hastalıklardan uzak dinç ve sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız şimdi maddeler halinde sayacağımız tehlikelerden uzak durmalısınız.

1 – Uykusuzluk: Uykusuzluk çok önemli bir eksik.  Uykusuzluk sebebiyle vücutta biriken ve atılamayan toksinler bir süre sonra beyinde zehir etkisi meydana getiriyor. Dahası uykusuzluk bir süre sonra bedensel bozulmalar, akciğer, kalp, hormonal hastalıklar gibi bir çok hastalıkla karşı karşıya kalmaya vesile oluyor. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi bu konuda yeterince uyumamak ve uykusuz kalmak sebebiyle vücudun savunma sisteminin ciddi şekilde zarar gördüğünü ve bunun hastalıklara kapı açtığını belirtiyor. Uykusuzluk gibi bir problem yaşayan insanlar dikkat eksikliği, konsantrasyon düşüklüğü gibi durumlar sebebiylede işyerinde kazalar, okulda öğrencilerde ise başarısızlıklar görülebilmekte. Bu yüzden uykusuzluktan uzak durup uyku kalitesine dikkat etmek gerekiyor.

2 – Aşırı Tuz Tüketimi : Marketlerde, alışveriş merkezlerinde satılan rafine edilmiş tuz gerçek tuz değildir. Kullanımı vücutta özellikte kalpte zehir etkisi yapmaktadır. Astım krizlerine sebep olur. Mideye ciddi anlamda zararlıdır. Vücuttaki yararlı kalsiyumu yok eder. Tuzun özellikle aşırı tuz kullanımının vücuda baştan sona tamamen zararlı olduğunu bilmek ve uzak durmak gerekir.

3 – Şekerli ve asitli içecekleri bilinçsiz olarak çok tüketmek: Yukarıdaki iki zararlı gibi şekerde başlı başına zararlıdır. Aldığını her şekerle gram gram zehir alırsınız. Vücudun mineral dengesini bozan şeker kanser hücrenlerinin en çok sevdiği madde konumundadır. Bağışıklık sistemini zayıflatıp vücudu hastalıklara karşı savunmasız bir hale getiren şekerin zararları konusunu buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca asitli içeceklerde içerdikleri şeker haricinde bünyelerindeki diğer zararlı maddeler vesilesiyle sağlığı olumsuz yönde etkilerler.

4 – Alkol tüketimi : Alkolun vücuda ve sağlığa zararları konusu artık günümüzde herkes tarafından adeta en ince detayına kadar bilinmektedir. O halde eğer sağlıklı bir hayat istiyorsanız uzak durmalısınız.

5 – Reçetesiz ve bilinçsiz ilaç kullanımı: Eczanelerde satılan kimyasal ilaçların tamamı belirli yan etkileri olan, biliçsiz kullanıldığı takdirde farkında olmadan vücudun başka bölgelerine zarar verme ihtimali olan maddelerdir. Dolayısı ile bunların bilinçsiz olarak sürekli tüketilmesi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına vesile olabilir. Vücudunuza ve sağlığınıza önem veriyorsanız bu tip bir durumdan uzak durmalısınız.

6 – Boya, çamaşırsuyu vs kokusundan uzak durun: Zira boya, çamaşırsuyu, tuz ruhu gibi maddeler içeriğinde sağlık için çok zararlı maddeler barındıran bileşenlerdir. İçilmeleri ve doğrudan vücutla temasları sırasında direkt olarak zehir etkisindedirler. Bu tip bir etkiye sebep olan maddelerin kokularındada aynı kimyasal maddeler uçuşmakta ve solunduğu takdirde zararlı olmaktadır. Bu tip maddelerden uzak durmak solumakta şiddetle kaçınmak gerekmektedir.

7 – Uzun süreli oturmak ve hareketsizlik: Hayat hareketle anlam kazanmaktadır. Uzun süre hareketsiz kalan özellikle masa başı çalışan kişilerde bir süre sonra ciddi sağlık sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hareketsizliğin Zararları ve alınması gereken tedbirler konusunda bu makalemizide okuyabilirsiniz.

8 – Yetersiz su içmek: Sağlıklı olmak isteyen bir insan her gün en az 2 – 3 litre su içmelidir. Yeterli derecede su alınmadığı takdirde astım, yorgunluk, alerjilere karşı güçsüzlük, cilt problemleri ve yüksek kan basıncı, sindirim sistemi rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, eklem ağrıları, kabızlık, güçsüzlük ve daha bir çok hastalık kendini gösterecek ve vücut giderek dahada güçsüzleşecektir. Sağlıklı bir beden için susuzluktan uzak durmak gerekiyor.

9 – Sigara kullanımı: Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur günümüzde. O halde uzak durmak için mümkün olan en yüksek gayret gösterilmeli.

11 – Aşırı kahve tüketimi: Kalbin ritmini olumsuz olarak etkileyen aşırı kahve tüketiminden uzak durmak gerekiyor.

12 – İşlenmiş karbonhidratlı ve paketlenmiş hazır gıdalar : Bu tür gıdalar içeriklerinde barındırdıkları koruyucu kimyasallar nedeniyle çok zararlıdır. Evet bu tür gıdalara raf ömrünü uzatmak, bozulmalarına engel olmak için kimyasallar eklenir. Fakat içeriklerine eklenen bu kimyasallar insan vücudu için zararlı olmaktadırlar. Dolayısı ile tüm zararlılardan olduğu gibi bu tür zararlılardan da uzak durmak sağlıklı yaşamanın şartlarını yerine getirmek gereklidir.

13 – Trans Yağlar : Trans yağlar. Kesinlikle ve hiç beklemeden trans yağdan uzak durmak gerekir. Bilinmelidir ki trans yağlar vücutta ciddi sorunlara sebep olur. Kalp rahatsızlıkları ve obezite bunların başında gelmektedir. Beyin açısındanda çok tehlikeli olan ve felç riskini artıran trans yağlardan uzak durmak akıllıca bir davranış olacaktır.

14 – Beyaz Ekmek ve Poğaça : İçeriğindeki yararlı bileşenler ayrılarak beyaz hamur haline getirilerek bundan oluşturulan beyaz ekmek ve poğaça ciddi anlamda zararlıdır ve uzak durulması gerekmektedir.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Erzurum Aşotu Çorbası

  Previous article

  Yumurta Mucizesi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık