2

bylock nedir

Son bir iki aydır Bylock ismini duymayan pek kalmamıştır sanıyoruz. Zira ülkemize yönelik yapılan ve bastırılan hain kalkışma  daha doğrusu işgal girişimi sonrasında oldukça yoğun bir şekilde konuşulur oldu; Bu yoğunluğun sebebiyse aşağılık terör örgütü FETÖ ‘ye karşı yapılan operasyonlar neticesinde göz altına alınanların kendi aralarında yaptıkları şifreli konuşmaları Bylock isimli özel sohbet programıyla yaptıklarının ortaya çıkmasıydı. Bu durumda Bylock Nedir? merakıda zirve yaptı. Bu günkü yazımızda okuyucularımızın bu merakını gidermeye çalışacağız.

Aslında Bylock tıpkı Whatsapp gibi bir uygulama. Fakat uygulama yönünde Whatsapp ‘tan bir çok farkı var Bu uygulamada yazışma ve konuşmalar tamamen kriptolu. Dahası Bylock tamamen özel istek üzerine kodlanmış. Şifreleme sistemiyse askeri seviyede. Whatsapp gibi bir uygulama dedik. Fakat elbette Whatsapp gibi herkesin kullanabileceği bir uygulama değil. Zira onu diğer uygulamalardan gibi uygulama galerilerilerinden indiremezsiniz. Bylock kullanabilmek için öncelikle sizin için genel merkezden bir kullanıcı şifresi tanımlanmalı ve İP numaranız karşı tarafa gönderilmeli. Kısaca Bylock kullanabilmek için onlardan olmanız gerekiyor. Programın özelliklerinden biriside içeriğindeki mesajlaşmaları üç gün içinde kendiliğinden silmesi.

Bylock ‘ı kim geliştirdi?

Android ve  iOS tabanlı cihazlar için özel olarak tasarlanan Bylock ‘un kim tarafından tasarlandığıda merak konusuydu. Peki Bylock ‘un geliştiricisi kim?. Bu konuya net cevap Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ‘den geldi.  Bakan Faruk Özlü konuyla ilgili olarak;  Meşhur kamuoyunda bilinen ‘By Lock’ var. O kriptolu bir yazılım, onun bile bizim işten çıkardığımız eski TÜBİTAK çalışanları, yani FETÖ yapılanmasına mensup kişiler tarafından geliştirilmiş olacağı yönünde kuvvetli tespitlerimiz var. Yaklaşık 215 bin kişinin haberleştiği bir ağ ve kriptolu bir yazılım bu. Bu yazılımı TÜBİTAK’ta çalışan malum yapıya mensup kişilerin geliştirdiği yönünde elimizde ciddi veriler var.Bilim olimpiyatları yapılıyordu. 2011 yılında bu bilim olimpiyatlarında toplam verilen 92 madalyanın 73’ü bu kapatılan liselere (FETÖ bağlantılı) mensup öğrencilere verilmiş. Bu kadar bir taraflılık akla sığacak bir şey değil. 2015 yılında da 114 madalyanın 54’ü veriliyor. Bu olimpiyatları durdurduk.

Bylock ‘un Varlığı Ne Zaman Tespit Edildi?

15 Temmuz hain kalkışma neticesinde dahada yoğun olarak başlatılan FETÖ terör örgütü ile mücadele soruşturmalarında örgütün klasik ve çok bilinen iletişim araçlarını kullanmadığı tespit edilmişti. Çok büyük bir gizlilik vardı. Araştırmalar derinleşince örgüt üyelerinin ByLock uygulamasını kullandığı tespit edilmiş oldu. Örgütün ByLock yazışmaları deşifre olunca yapılan diğer çalışmalar neticesinde uygulamanın kaydına da ulaşıldı. Derinlerde ulaşılan bilgi ise daha ilginçti. Zira By Lock ABD ‘de David Keynes ismi üzerinden piyasaya sürülmüştü. Gerçekte ise bu isim sadece bir maskeydi. Zira buradaki perde arkasındada Fetö üyeleri vardı.

MİT araştırmaları ilerlettikçe Litvanya ‘da bulunan ByLock Sunucusu ‘na ulaşıldı. Yapılan başarılı çalışmalar neticesinde ByLock verileri Türkiye’ye aktarıldı. Yapılan derin analiz sonucu ByLock ‘ta 18 milyon yazışma ve 3,5 milyon e – posta tespit edildi.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Sitenin Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür

  Previous article

  Ev Yapımı Hamburger

  Next article

  You may also like

  2 Comments

  1. FETÖ elemanları ByLock’un deşifre olduğunu bildikleri için Eagle adı verilen başka bir bağdarlama kullanmaya başlamışlar, hatta bu sebepten darbe ile ilgili ByLock kaydı bulunmadığı da söyleniyordu.

   1. Şu vatan hainlerine bak yahu. Bylock Nedir?. Eagle Nedir arkadaş?. Bunlar nasıl insanlar gizli sinsi şeytan gibi yaratıklar. Hainler sürüsü artık ne kullanırsa kullansın Türkler uyandı.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel