0

cep-telefon-virusKuşkusuz en az bilgiyarlar  kadar cep telefonlarıda kişisel verileri taşımak, internete bağlanmak için kullanılan teknolojik aletler arasında yerini almış durumda. Bir masaüstü bilgisayarda yada laptopta yaptığınız depolama işlemlerinin aynısını cebinizde taşıdığınız telefonunuzlada yapabiliyorsunuz artık. O halde bilgisaylarınızın güvenliğine dikkat ettiğimiz oranda cep telefonlarınızdada yeterli güvenliği sağlamak için dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde tehlikeli durumlar ortaya çıkabilecektir. Zira kişisel veri hırsızları, siber korsanlar bilgisayarlardaki kişisel verilere erişmek için gösterdikleri gayreti internet bağlantılı küçük birer bilgisayar hükmündeki cep telefonlarındaki verilere ulaşmak içinde harcamaktalar.

Çünkü artık cep virüsü adı altında tanımlanan bir kavramda var.

Cep virüsü adı altında tanımlanan zararlı yazılımlar;

 • Cep  telefonunuzdaki verileri veri hırsızlarına sızdırabiliyor.
 • Banka kartı, kredi kartı bilgileri gibi verileri elde edebiliyor.
 • Telefonunuzdaki sistem dosyalarını yada uygulamaları bozup iletişiminizi ve depolama işlemlerinizi aksatabiliyor.

….

Cep virüsü zaman zaman yararlı bir uygulama olarak sunulup indirmeniz istenerek çalıştırılsada aynı zamanda android işletim sistemli yada benzeri yazılımlarla donatılmış akıllı telefonlarda cep virüsleri bulaşmak ave yayılmak için internet tarayıcınızdaki hali hazırdaki belli başlı açıkları, SMS mesajlarını, yada telefonunuzda var olan fakat kendisinden habersiz olduğunuz ağ sistemindeki açıkları kullanabilirler. Android işletim sistemi bilindiği üzere güvenliği en düşük olan sistem. Google’ın bunda bir  suçu yok;  Android telefonların ve android işletim sistemini tercih eden kullanıcı sayısı çok geniş kitleler tarafından kullanılacak derecede yaygın olduğu ve bu oran giderek arttığı için tehlike açısındanda en çok seçilen hedef konumuna gelmiştir.

Bu aşamada Apple’ın iOS ‘u, androide oranla çok daha sıkı kontrol edildiği için androide oranla daha güvenli. Apple, uygulama mağazasına eklenen tüm uygulamaları sıkı bir denetlemeden geçiriyor. Dahası farklı konumlardan uygulama yüklenme işleminede izin vermiyor.  Bu sıkı denetime rağmen iOS’da da bazı güvenlik açıkları var fakat, şu ana kadar iOS’da virüs görülmedi.

Aynı şekilde BlackBerry’de android kadar sık olmasada virüsler görülebilmekte. Fakat BlackBerry’deki virüslerin çok yaygın olduğu gözlemlenmiyor.  Diğer taraftan Windows Phone’de şu ana kadar hiç bir virüs belirtisi görülmedi.

Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise sahte antivirüs uygulamaları. Zira en bariz örneklerinden biri olan ve 4 dolara satılan Virus Shield.  Bu sözde antivirüs programı 2014 yılının Nisan ayında ortaya atılan ve en çok indirilen uygulamalar listesinde zirveye yükseldi. Fakat antivirüs adına hiç faydası görülmedi. Hiç bir işe yaramadı.

Android kullanıcıları indirecekleri antivirüs programı hakkındaki kararlarını AV Test ve AV Comparatives’in son raporlarını inceleyerek verirlerse daha isabetli bir yol izlemiş olacaklardır. Zira bu kurumlar, antivirüs programlarını zararlı yazılımlarla test edip farklı kategorilerde puanlama işlemine tabi tutuyorlar. Kaspersky, Avast ve Bitdefender testlerde genellikle en üst sıralarda yer alan antivirüs programları.  Ancak tabiki onları onların hemen yanında ve yine üst sıralarda ESET, AhnLab gibi programlarda görülebilmektedir.

Kısacası özellikle yeni mobil güvenlik uygulamalarını kullanmadan önce onları araştırmanızda büyük fayda var.


admin
Ogreniyoruz.Org

  HTML 5 Nedir?

  Previous article

  E Ticaret Satışlarınızı Artırmada 6 Etkili Yol

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android