Kapat

Chrome’un Tehlikeli Açığı

Anasayfa Chrome Chrome’un Tehlikeli Açığı
Chrome’un Tehlikeli Açığı

chromeGünümüzde böcek olarak adlandırılan orta dinleme cihazları bilindiği üzere ülkemizin son dönemdeki bir numaralı konusu olmuş durumda.  Bu böcek konusuna şimdi populer tarayıcı google chrome’ da eklendi. GoogleChrome’da ortaya çıkan yep yeni bir açık hacker lara bilgisayarın mikrofonunu açarak ortam dinlemesi yapma imkanı sunuyor.

Kullanıcının haberi olmadan kendi bilgisayarının mikrofonu böcek olarak kullanılıyor ve ortamdaki tüm sesler alınabiliyor. Açık Guy Ahoronosky tarafından tespit edildi.  Crome’daki tehlikeli ortam dinleme açığı sayesinde hacker lar izne gerek duymadan ve hiç zorlanmadan Chrome vasıtası ile hehangi bir bilgisayarın mikrofonunu açıp ortamı dinleyebiliyor. Chrome tarayıcı açıldıktan sora Kullanıcıyı özel olarak hazırlanmış farklı bir web sitesine yönlendiren hackerlar kullanıcının mikrofonunu hiç farkettirmeden sessizce açabiliyorlar.

Yönlendirilen web sitesinin arka planına saklanan google chrome mikrofon ikonu linki ön tarafta görülmeyecek derecede gizli olduğu için kullanıcı o web sitesinde nereye tıklarsa tıklasın kendi bilgisayarındaki mikrofonu açmış oluyor. Google ın bu açığı engellemek için yakında yama yayınlaması bekleniyor.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir