0

china-operating-systemBilindiği üzere tüm dünyayı Çin ürünleri doldurmuş durumda. Çin hem ucuz hem süratli ve hemde kaliteli ürünler üretme konusunda büyük çalışmalar içinde.  Ticaret yapmak, ürün almak isteyenlerin birinci adresi haline gelen ve askeri alandada bariz bir güç sahibi olan Çin son dönemde teknoloji alanında güçlenerek bağımsız bir duruma geçiş yaptı. Öyleki artık bilindik işletim sistemlerini engelleyecek bir teknolojik seviyeye ulaştı. Dahası gelen haberlere göre Çin Ekim ayında özel bir işletim sistemiyle gündemde olacak.

Bunun sebeplerinden biri Çin’in Amerika merkezli Google, Apple ve Microsoft ürünlerinden hiç birine güvenmemesi.  Bu güvensizlik neticede kendi işletim sistemini  oluşturmaya kadar vardı.  Çin’i tam anlamıyla kendi işletim sistemini oluşturmaya iten sebelerin başında ise, Windows 8 işletim sisteminin devlet bilgisayarlarında kullanımının yasak olması dahası Windows XP işletim sisteminin tamamen ortadan kalkması.

Chinese Academy of Engineering kuruluşundan Ni Guangnan’ın Xinhua haber ajansına yaptığı bildirimden alınan bilgilere göre Çin’in geliştirdiği işletim sisteminin  2014 yılı Ekim ayında kullanıma hazır olarak karşımıza çıkacak. Detayları hakkında şimdilik pek bilgi verilmeyen bu iİşletim sisteminin birde uygulama mağazasının olacağı gelen bilgiler arasında.  Fakat elbette Çin tarafından üretilecek işletim sisteminin Android ve Windows Phone gibi platformlarda da yer alabilme ihtimali yüksek görünüyor.

Her alanda yoğun bir atılım içinde olan Çin hükümetinin yeni işletim sistemi hakkındaki detaylara belirttikleri tarihte ulaşabilmek mümkün olacak.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Facebook Üzerinden Şaşırtan Dolandırıcılık

  Previous article

  İnternetten Ucuz Tatile Dikkat !..

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Genel