0

Günümüz modern dünyasındaki birçok genç için, kendileriyle uğraşırken bulduğu taleplerin listesi sonsuzdur.

Okuldaki çalışmalardan öğretmenlerinin, ebeveynlerinin ve arkadaşlarının beklentilerini yönetmeye, sosyal becerilerine ve hobileri, sağlıkları, kişisel gelişmeleri ve çevrelerindeki dünyayı anlamayı başarmaya kadar. Her ebeveyn çocuğunun başarısını görmek ister ve hiç kimse onların mücadelesini görmek istemez. Çocukluğun zor geçişleri, ergenlik, yetişkinlik dönemleri için onları destekleyecek çok fazla öneri ve rehberlik sayesinde, koçluktan bazı kavramlar gençleri desteklerken çok değer kazandırabilir. Çocuk Psikoloğu ile çocuğunuza nasıl koçluk yapacağınızı öğrenin.

Bu yazıda, küçük çocuklara koçluk yapmaktan kastettiğimiz şeye tam olarak bakacağız, etkili koçluk için bazı ipuçları ve bunların çocuklara nasıl bir hayat attıklarında başarılı olmalarına yardımcı olmak için çocuklarla nasıl kullanılabileceğine bakacağız.

Koçluk Nedir?

Birkaç farklı koçluk tanımı vardır ve bu, aradığınız koçluğun türüne ve onu aramanın nedenine bağlı olabilir. Bazı popüler tanımlar şunları içerir:

Koçluğun rolünü üstlenen insanlar genellikle kendilerini özel bir yaşam alanı ya da uzmanlık alanı olan mesleki gelişimiyle birlikte Yaşam Koçu olarak adlandırırlar. Cambridge Sözlüğü, bir yaşam koçunu şöyle tanımlamaktadır:

“Müşterilere yardım eden biri, yaşamlarında ne istediğine ve nasıl başaracağına karar verir.”

Basitçe söylemek gerekirse, koçluk iki kişi arasındaki ilişkidir, biri koç, diğeri ‘müşteri’. İnsanlar bir yaşam koçuyla meşgul olabilir veya aşağıdakiler dahil yaşamın birçok farklı yönleri için koçluk isteyebilir:

 • Mesleki kariyer gelişimi
 • Kişisel eğitim veya sağlık hedefleri
 • Kişisel gelişim veya ilişki hedefleri
 • Küçük işletme veya girişimcilik gelişimi
 • Bağımlılığın veya yıkıcı alışkanlıkların aşılmasının desteklenmesi

Koçluk, yaşamınızda ulaşmak veya üstesinden gelmek istediğiniz bir şey için net bir fikir veya hedefiniz varsa, ancak oraya nasıl gideceğinizden tam olarak emin değilseniz, sürdürülmesi gereken harika bir yoldur. Değiştirmek veya geliştirmek istediğiniz ancak yapması gereken yapı ve motivasyondan yoksun davranışlarınız varsa, koçluk harika bir kaynaktır.

Çocuk psikiyatri pendik olarak çocuğunuza en iyi terapiyi verebiliriz.

Koçluk Terapi ile Aynı mı?

Koçluk, danışmanlık ve klinik terapiden çok farklıdır. Terapi genellikle deneyimlerini yönetmelerine yardımcı olmak için farklı zihinsel veya duygusal sağlık koşulları olan bir kişiyi destekler. Terapi aynı zamanda bireylerin, sevdikleri birinin kaybı gibi yaşamlarındaki belirli bir olaydan veya yaşamlarından geçmiş travma yoluyla çalışmalarına yardımcı olur.

Çocuklar İçin Koçluğa Bir Bakış

Çocuklar için koçluk söz konusu olduğunda, iş için en iyi kişi neredeyse her zaman ebeveynlerdir (Baras, 2019).

Ebeveynliğin büyük bir kısmı, çocukların potansiyellerine ulaşmalarını, tutkularının ve hedeflerinin ne olduğunu ortaya çıkarmalarını ve farklı yollarla anlamlı olmalarına yardımcı olmalarını sağlamaktır.

Ebeveynliği düşünürken, çocuklarımız için hedef belirleme kavramlarını, kendimiz için yaptığımız gibi düşünmemiz nadirdir, ama neden olmasın? Bu, çocuklara gelecekleriyle ilgili zor kararlar alma konusunda baskı yapmakla ilgili değil, aynı zamanda yaşamın kendileri için nasıl görünebileceğini merak etmelerini teşvik etmekle ilgili değil.

Etkili koçluk ayrıca küçük çocukların, yaşlandıkça kendilerine yardımcı olacak kişisel becerilerin bazılarını geliştirmeye başlamalarına yardımcı olabilir:

 • Dayanıklılık
 • Başarısızlığı aşmak
 • İstediklerinin peşinden gitme konusunda güven
 • Yaratıcı problem çözme
 • Yeni zorluklara ve fikirlere açık ve meraklı bir yaklaşım
 • İşbirliği ve paylaşım

Etkili koçluk becerilerini, tekniklerini, araçlarını ve kavramlarını öğrenmek ebeveynler, öğretmenler veya küçük çocukları desteklemekten sorumlu olan herkes için harika bir araç olabilir.

Gençlerle çalışmak için yeni yollarla, bireyleri en iyi şekilde destekleyecek şekilde tasarlanabilecek bir çerçeve oluşturmaya yardımcı olabilir. İyi yapıldığında, küçük çocuklar için koçluk çerçevesi, ne yapmak istediklerini ve neleri başarabilecekleri konusunda kendilerini güçlendirmiş ve Aile Danışmanlığı ile olumlu hissetmelerine yardımcı olabilir.

Çocuklar İçin Duygu Koçluğu Nedir?

Duygu Koçluğu, özellikle gençleri duygusal, sosyal ve refah güvenleri için koçluğa odaklanan bir ilişki psikolojisi alanıdır. Duygu koçluğu, ödüllendirme ve ceza sistemleri yoluyla davranışlarını değiştirmelerini sağlamak yerine, çocukların duygusal tepkilerini anlamalarına ve düzenlemelerine yardım etmeye vurgu yapar (Gottman, Katz ve Hoover, 1996).

Ödül ve ceza sistemlerini kullanmak çocuklarla kısa vadede çalışabilir, ancak araştırmalar, zaman içinde bu zorlayıcı davranış modellerinin giderek daha etkisiz kaldığını göstermiştir (Bloom, 2009).

Duygu koçluğu, çocukların duygularının genişliğini, neden olabileceğini ve onlarla nasıl iletişim kurup üstesinden geldiklerini anlamalarına yardımcı olduğu için çok daha faydalıdır (Weare ve Gray, 2003).

Gottman (1993) bu alanda kilit bir psikologdu. Araştırmaları aile ilişkileri ve ebeveyn tutumlarına ve bunların çocuklarının davranışlarını nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Araştırmasına ilk başladığında, mevcut literatür ve kaynaklar çok sınırlıydı ve ebeveynlere duygusal olarak sağlam çocukları yetiştirmeleri için destek vermeden çok baskı yapıyor gibi görünüyordu.

Gottman, ebeveyn klişelerini ve ayrıca bu klişelerin çocuklarda duygusal gelişimini nasıl etkilediğine dair daha fazla araştırma yaptı ve anahtarın, ebeveynlerin çocuklarının ‘problem’ davranışlarının ardındaki duyguları anlamalarına yardımcı olmak olduğunu.

Tanımladığı dört ana ebeveyn klişesi şunlardı:

 1. Dismissive Parent – bu ebeveyn tipi duygusal tepkileri alay etmek ya da engellemek, duygularından kendilerinden veya çocuklarından uzaklaşmak ve neden olduğunu anlamak yerine problem davranışını ele almak için dikkat dağıtma tekniklerini kullanmak için hızlıdır.
 2. Onaylamamış Ebeveyn – bu ebeveyn türü küçümseyen ebeveyne benzer, ancak çocuklarından gelen duygusal tepkileri çok daha olumsuz, doğrudan ve eleştireldir. Ayrıca, çocuklarını disipline etmek ve çocuklarının duygularını anlama konusunda hiçbir ilgisi olmayan kontrol veya manipülatif davranışlar sergilerler.
 3. Laissez-Faire Parent – bu ebeveyn türü daha çok geri yatırılır, ancak eşit derecede duygusal tepkileri araştırmak ve anlamak veya bunların çocuk davranışlarına nasıl bağlandıkları konusunda herhangi bir destek veya rehberlik sunmaz. Genellikle sorunu davranışla başa çıkmak için bir araç olarak kullanırlar, proaktif olarak meseleyle uğraşmak yerine basitçe ‘bekle’ olurlar.
 4. İyi Ebeveyn – Gottman, bunun en az yaygın ebeveyn türü olduğunu ve aynı zamanda ‘Duygu Koçu’ adını verdiğini öne sürüyor. Bu ebeveyn çocuklarının duygusal ihtiyaçlarını ve cevaplarını anlamak için zaman alır ve kendilerini anlamalarını sağlamak için onlara rehberlik eder. Öz-düzenleme teknikleri ve daha iyi öz-farkındalık yoluyla olumlu davranışları teşvik ederler.
admin
Ogreniyoruz.Org

  YouTube için Reklamsız MP3 Dönüştürücü!

  Previous article

  The Great Heist Oyununu Keşfedin!

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir