0

cocuklarda-dis-gicirdatma

Çocuklarda Diş Gıcırdatma yani Bruksim ciddi bir durum olarak görülmeli ve bu duruma göre muamele edilmelidir. Eskiden beri olmakla beraber daha çok günümüzde ailelerin çok sık şikayet ettiği konulardan birisi de çocuklarının uyku esnasında dişlerini gıcırdatması hastalığıdır. Hatta bu durum bazen gün içersinde de olur, çocuklar gün içindede çocuklar dişlerini gıcırdatır. Bu durum aileleri aşırı derecede rahatsız eder ve çocukları için üzülürler. Esasen her çocuk süt dişi çıkarma döneminde, karışık diş çıkarma ve daimi diş çıkarma döneminde az da olsa dişlerini gıcırdatır. Bu masumane diş gıcırdatmaların neticesi özellikle süt dişleri, köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınmalar görülmektedir.

Çocukların % 15’inde ise diş gıcırdatma veya diş sıkma olayları ciddi boyutlara çıkabilmektedir.  Bunun sonucunda da dişlerde aşırı aşınmalar, yüz kaslarında meydana gelen ağrı, baş ve boyun dahası kulak ağrıları ve çene ekleminde değişik ağrılar görülebilir. Eğer erken yaşlarda gerekli tedaviler yapılmazsa  çocuklarda hem dişlerindede hem de çene ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Diş Gıcırdatmanın Sebebi;

Günümüze kadar yapılan tıbbi bilimsel çalışmalarda diş gıcırdatmasının kesin sebebi bulunamamıştır. Genel olarak birkaç değişik sebebin bir araya gelmesi neticesinde diş gıcırdatmanın ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Diş gıcırdatma sebepleri olarak diş bozuklukları, yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri, alerji ve endokrin bozuklukluları olabileceği düşüncesi oluşmaktadır. Eğer bağırsaklar dolu ise, gerginleşen barsak duvarından meydana gelen uyarı sinyalleri beyinde sindirim kanalının faaliyetinin başlamasına sebep olur. Bağırsak kasılması artar, böylece sindirimde enzimler salgılanır, mide asidi artış yapar, tükürük akışı artar, çiğneme kasları iyice kasılır veya daha kolay kasılır hale gelir. Bunun neticesinde diş gıcırdatma olayı meydana gelir. Örneğin sinüzit nedeniyle burun akıntısı olan bir hastada sürekli olarak bu tür uyarılar oluşmaktadır. Bu durumda da çocuk bu sebepten dolayı diş gıcırdatabilir.

Bunların haricindeki psikolojik etkenler stresler, kişisel sıkıntılar, emosyonel stres, kuvvetli pişmanlık ve üzüntü suçluluk duygusu, obsesyon, uykusuzluk hali, her türlü gerginlik hali ciddi kıskançlık halleri gibi durumlar da diş gıcırdatma hastalığına sebep olabilmektedir.

Diş Gıcırdatmanın Tedavisi;

Çocuklarda diş gıcırdatmanın (bruksizm) tedavisinde öncelikle basit çözümler düşünülmesi gerekir. Önce çocuk ve ailesiyle geniş bir samimi toplantı yapılmalı ve diş gıcırdatma sıklığı, diş gıcırdatma şiddeti hakkında tamamen detaylı bilgiler alınmalıdır. Sonrasında ağız içi muayeneye geçilerek dişlerdeki aşınmalar kontrol edilmelidir. Eğer dişlerde aşırı derecede aşınmalar söz konusu ise bu bölgelerin tedavi edilmesi gereklidir.

Dahası dişlerin açılıp kapanma ilişkisi kontrol edilip bozukluk varsa bunlar basit uygulamalarla düzeltilmelidir. Bu arada konunun uzmanı bir çocuk doktoruna danışılarak çocukta bağırsak paraziti veya benzeri faktörlerin varlığı hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Dikkate Almanız Gereken Hamilelik Belirtileri !

  Previous article

  Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık