0

teknoloji_bilgiDünya üzerinde bilinmeyen farkında olmadan yaşanan sayısız sınırsız mucize ve sır var. Kuşlardan, dünyanın yapısına, ülkelerin değişik konumlarından, hayvanların muhteşem Yaratılışlarına,hiç üzerinde durmadığımız bir örümcek ağından balinanın yağına, jet motorlarının yapımından balık adam mayolarına kadar öylesine şaşırtıcı hayret uyandırıcı bilgiler var ki emin olun bütün bunları yazmaya sayfalar yetmez mutlaka. Biz burada sizler için birkaç madde derledik.

Elbette ilerleyen günlerde çok daha geniş çaplı bir araştırmayla karşınızda olacak sizleri hayata dair şaşkınlı ve bir o kadarda hayranlık uyandıran gerçeklerle başbaşa bırakacağız. Hani tesadüf diyorlar ya, hayatın tek bir saniyesinde dahi tesadüfe yer olmadığını, herşeyin mükemmel ve kusursuz bir planla işlediğini gösterecek, kusursuzluk ve muhteşemlikler içinde sizleri hayran bırakacak gerçekleri gözlerinizin önüne sereceğiz. Buyrun şimdi kısaca incelediğimiz maddelere göz atalım.;

1 – Su aygırının sütü ne renktir diye sorsak ne dersiniz. Beyaz diyenler yanıldı. Zira su aygırının sütü pembe renklidir.

2 – Sivri sineklerde 47 adet diş vardır.

3 – Çoğunluğun yanlış bildiği bir şey soğuk havalarda ısınmak amacıyla alkol almak çok ciddi anlamda tehlikelidir. Zira alkol yüzeysel damarlarda genişlemeye yol açar. Böylece bir süre kendinizi ısınmış gibi hissedersiniz. Oysa vücuttaki ısı kaybı süratle düşmeye başlar. Bu da donmayı çabuklaştırır. Dahası alkol alımı insan için her kadehle birlikte sağlığın sürekli kötüye gitmesi anlamına gelmektedir.

4 – Dil izleride tıpkı parmak izleri gibi herkeste farklılık gösterir.

5 – Kahve sarhoşluğun etkisini azaltıp bir insanın ayılmasına yardımcı olmaz. Aksine çoğu zaman alkolün etkisinin artmasına ve mevcut sarhoşluk halinin artmasına yol açar.

6 – Dünyada sadece israilde kadınlara askerlik zorunluluğu vardır.

7 – Dünyanın en büyük hayvanı olan Mavi Balinanın kalbi bir taksiden daha büyük. Damarlarında rahatça dolaşabilirsiniz.

8 – Gökyüzündeki yıldız sayısı dünyadaki tüm plajlardaki kum tanesi sayısından fazladır.

9 – Ahtapotlarda 3 tane kalp vardır.

10 – Dünyada kişi başına 1.6 milyon karınca düşmektedir.

11 – İnsan bir adım atmak için 200 tane kasını kullanır.

12 – Mide asidi bir jileti dahi eritebilecek güçtedir.

13 – Timsahlar bildiğimiz renkleri göremez. Yani renk körüdür.

14 – Asfaltı en fazla olan ülke Fransadır.

15 – Eyfel Kulesinin tepesinden aşağı bakmak istiyorsanız 1.792 basamak çıkmak zorundasınız.

16 – Bursaspor CAS’ta UEFA ya dava açan ilk takımdır.

17 – Dünyada sadece İstanbul’un iki ayrı kıtada toprağı vardır.

18 – En fazla koyun Falkland Adalarında bulunur. Öyleki kişi başına 350 koyun düşer. Tahmin edildiği üzere adanın en büyük ticaret ve gelir kaynağıda yündür.

19 – Suudi Arabistan’da hiç nehir yoktur.

20 – Bir insan gün içinde almış olduğu gıdalar vasıtasıyla şeker ihtiyacınıda karşılamış olacaktır. Bunun haricinde tatlı yada şeker ihtiyacı kalmaz. Bunun haricinde aşırı tatlı zararlı olacaktır.

21 – Terörizmin gerçek kökeni ve altyapısı darwinizmdir.

22 – Uyku için en ideal zaman gece uykusudur. Zira hücre yenilenmesi ve hormonal yalnızca gece uykusunda meydana gelir. Gece 6 – 8 saat kadar uyku uyumaya bünye hastalıklara karşı dayanıksız bir konuma gelmektedir.

23 – Zamanda diğer algılar gibi sadece bir algıdan bir histen ibarettir. Zira zaman kişiye ve mekana göre değişkenlik gösterebilmektedir.

24 – Milyonlarca yıl bozulmadan günümüze gelen fosiller canlıların evrim geçirmediklerini ispatlamıştır.

25- Uçaklardan günümüzdeki lüks otomobillere kadar tüm teknolojik cihazlar doğadaki küçük büyük canlılardan örnek alınarak oluşturulmuştur.

26 – Örümcek ağı aynı kalınlıktaki çelikten beş kat daha dayanıklı ve sağlamdır. Dahası mevcut uzunluğunun dört katı kadar esneyebilme özelliğindedir.

27 – Münih Olimpiyat Stadı’nın tavan bölümü örümceğin ağından esinlenerek oluşturulmuştur. Bu şekilde tavandaki çeşitli gerilimler eşit olarak dağıtılmıştır.

28 – Günümüz teknolojisi ile örümcek ağı kalitesinde bir ürün üretilememektedir.

29 – Dünya çapında faaliyet gösteren bir kimyasal araştırma şirketi örümcek ağının özelliklerinden örnekle kevlar adlı bir madde üretti. Kevlar maddesi otomobil emniyet kemerleri, değişik koruyucu giysiler, uçak ve gemi sanayinin dış yapı ve yüzey malzemeleri, lif optik ve elektro-mekanik kabloların üretiminde, ip ve halat sanayinde çok önemli derecede kullanılan bir malzemedir. Kevların en önemli kullanım alanı ise savunma sanayidir. Daha önceleri çelikten üretilen kurşun geçirmez yeleklerden çok daha sağlamları, görünüşte normal kumaştan farklı olmayan kevlarla üretilmektedir. Örümcek ağından örnekle üretilen kevların aynı örümcek ağındaki gibi darbeleri emme özelliği vardır. Bu özellik kurşunun vuruş gücünü azaltıp etkisini düşürür. Tüm bu özelliklerine rağmen kevlar maddesi örümcek ağından örnek alınmakla beraber bir örümcek ağına kesinlikle eş değer değildir.

30 – Amerika birleşik devletlerindeki Wyoming Üniversitesi farmakologları, “nephile” türü örümceğin ağ ipliklerini, çok hassas olan bazı cerrahi operasyonlarda ve özellikle tendon eklem müdahalelerinde ameliyat ipliği olarak kullanmaktadırlar.

31 – Örümcek ağı muhteşem ve kusursuz bir tasarım harikası bir Yaratılış mucizesidir.

32 – Tankların zırhları ve çok dayanıklı seramikler midye kabukları incelenip esinlenerek yapılmaktadır.

33 – Fiberglas teknolojisi ancak 20. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Oysa bu teknoloji canlılarda canlıların Yaratıldığı andan beri mevcuttur. Mesela timsah derisi fiberglasla aynı yapıda ve çok daha kaliteli bir yapıdadır. Dahası bazen kurşun dahi işlemeyen timsah derisinin özelliğinden bilim adamlarının yakın zamana kadar haberi dahi yoktur.

34 – Günümüzdeki asma köprülerde kullanılan çelik halat teknoloji insan vücudundaki tendonların yapısı araştırılıp esinlenerek yapılmıştır. Zira tendonların muhteşem tasarımı benzersiz ve kusursuzdur. Bununla ilgili olarak ABD Rutgers Üniversitesi öğretim üyelerinden Janine M. Benyus, Biomimicry adlı kitabında, kaslarımızdaki tendonların çok özel bir yöntemle inşa edildiğini söyleyerek bu konudaki tespitlerini şöyle ifade etmiştir:  Dirsekle bileğiniz arasındaki tendon, asma bir köprüyü taşıyan halatlarda olduğu gibi, birbirine dolanmış kablo demetlerinden oluşur. Her bir kablo demeti ise, kendi içinde daha ince kabloların birbirine dolanmasından oluşmuştur. Bu daha ince kablolar da, birbirine dolanmış molekül demetlerinden meydana gelir. Hatta moleküllerdeki atomlar bile sarmal bir yapı halinde dururlar

35 – Sentetik madde üretiminde balina yağından faydalanılır.

35 – İnciyi meydana getiren sedeften esinlenerek jet motorlarındaki güçlü pervanelerin malzemeleri üretilmektedir.

36 – Reader’s Digest dergisindeki bir bilimsel makalede şöyle bir ifade yer almaktadır: “Aeorodinamik bir harika olan kuşla kıyaslandığı zaman en gelişmiş hava aracı bile sadece kabataslak bir kopyadan öteye geçmez.”

37 – Taramalı elektron mikroskobuyla köpek balıkları üzerinde yapılan incelemelerde, köpek balığının derisinin şeritler içerdiği farkedilmiştir. Şeritler, dikey su girdapları veya su spiralleri oluşturarak suyu balığın vücuduna daha fazla yapıştırır ve suyun yüzmeye karşı ortaya çıkan direncini azaltır. Şeritlerin bu etkisi “Ribblet etkisi” olarak bilinir. Dahası NASA’nın Langley Araştırma Merkezi’nde bu konu ile ilgili Ribblet deri araştırmaları yapılmaktadır. Son on yıldır da bu etki mayolar ve dalgıç elbiseleri üzerinde uygulanmaktadır. Yani günümüzün en ileri ve kaliteli mayo ve dalgıç elbisesi teknolojisi köpek balığından esinlenerek üretilmektedir.

Kuşkusuz bu ve benzeri örnekler maddeler halinde yazmakla bitecek gibi değil. Bu konuyu çok daha detaylı bir şekilde başka bir başlık altında daha geniş olarak yakında Sitemizde bulabileceksiniz. Bu konudaki araştırmalarımızı neticelendirdiğimizde ilgili konuya sitemizde yer vereceğiz.

golgeli_cizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Sağlıklı Yaşam İçin 21Öneri

  Previous article

  iCloud Saldırısına Karşı Dikkatli Olun

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir