0

dis-beyazlatmak

Dişler en ön planda olan ve sürekli dikkat çeken organlar kuşkusuz.   Bu yüzden diş bakımı çok önemli. Zira hiç kimse bir gülümseme esnasında sararmış dişlerinin görünmesini istemez.  Bu yüzden dikkat ederseniz çoğu kimse zoraki olarak gülümser ve bu esnada mümkün olduğunca ağzını açmamaya sürekli kapalı tutmaya çalışır. Dahası ağzının açılıp dişlerinin görünmemesi için adeta kendiyle bir nevi savaş verir.  Bu korkuyla dolu insanlar fotoğraf çekilirken dahi dişleri görünmesin diye çok büyük bir gayret gösterir, ağzı açık poz vermemeye dikkat eder.

Oysa böyle sıkıntılar yaşamak durumunda olmayabilirsiniz. Belirttiğimiz metodları uyguladığınız ve düzenli olduğunuz takdirde sizde bembeyaz ve parlak dişlere kavuşabilirsiniz.  Kuşkusuz herşeyde olduğu gibi bu uygulamalardada süreklilik ve disiplin hakim olmalı, aksatmadan yapmalısınız.

1 – Limon veya Portakal Kabuğu Kürü:   Limon yada portakal kabuğu içerdikleri yoğun asitle çok iyi birer temizleyicidir. Soyduğunuz limon yada portakal kabuklarını küçük bir tabağın içinde kullanıma hazır halde bekletin. Normal diş fırçalama işleminizden 15 – 20  dakika sonra limon yada portakal kabuğuyla dişlerinize yavaş yavaş ovalayın. Bu işlemi her gün en az 3 dakika yapın. Ardından dişlerinizi bol suyla iyice yıkayın. Zira limon ve portakal suyunun asidi  gereğinden fazla süre dişler üzerinde kalırsa diş minelerinin zarar görmesine vesile olabilir.

2. Çilek Kürü:   Çilek kürünü uygulayan ünlülerden biride Catherine Zeta Jones’tır. Jones  dişlerini çilek kürü uygulaması ile beyazlatır. Dört ile altı adet çileği püre haline getirin ve bir müddet dinlendirin. Dinlendirme işlemi neticesinde karışımı alın ve bir aynanın karşısına geçerek çilek püresi ile dişlerinizi iyice ovalayın.  Bu ovalama işlemini her gün düzenli olarak en az 3 dakika yapın ve limon portakal küründe olduğu gibi kürden sonra ağzınızı iyice yıkayın. Kısa süre içinde dişlerinizde göreceğiniz beyazlık sizi çok sevindirecek.

3. Hindistan Cevizi Yağı Kürü: Antimikrobiyal özelliklere sahip olan Hindistan Cevizi aynı zamanda çok iyi bir diş beyazlatıcıdır.  Her gün düzenli olarak bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını dişlerinize yedirerek ovalayın ve Hindistan cevizi yağı dişleriniz üzerindeyken en az 20 dakika  öylece bekleyin. Daha  sonra diş fırçanızı alın ve üzerine macun sürmeden dişlerinizi temizleyin. Netice kısa süre sonra sizi çok sevindirecek.

4. Elma Sirkesi Kürü: Çok etkili bir temizlik metodudur.  Özellikle çay, kahve ve nikotin gibi derin izleri dişler üzerinden temizlemekte etkisi süratli ve temizdir.  Fakat kuşkusuz diğer kürlerdede belirttiğimiz üzere aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Zira elma sirkeside bir nevi asittir ve gereğinden fazla kullanımı diş minesine zarar verecektir.  Elma sirkesi kürünü dişlerinize uyguladıktan sonra 3 dakika kadar bekleyin ve dişlerinizi bol suyla iyice çalkalayın.

5. Her Yemekten Sonra Fırçalama: Biraz ağır ve zahmetli geleceğini düşünebilirsiniz fakat esasen çok küçük bir atıştırma neticesinde dahi dişlerinizi fırçalamanın diş sağlığınız ve sararma sorunlarından kurtulma yönünde çok faydası vardır.  Zira belkide dişleriniz hiç sararmamıştır ve siz sürekli fırçalayarak daha baştan sararmaya engel oluyor, sonrasında sararmış dişlerinizi beyazlatmak için uğraşmak durumunda kalmıyorsunuz. Ayrıca eğer küçük atıştırmalar dahil her yeme içme neticesi dişlerinizi fırçalamazsanız dişlerinizde gün geçtikçe ortaya çıkan sararma halini çok net görebilir üzülebilirsiniz.

6. Kabartma tozu & Hidrojen Peroksit Kürü:    Esasen kabartma tozu ve hidrojen peroksikten oluşan bu karışım çok iyi bir diş beyazlatıcı kür çalışmasıdır.  Az miktarda hidrojen peroksitle kabartma tozunu iyice karıştırın. Ortaya çıkan bu karışımı diş fırçanızın üzerine sürün ve  her zaman yaptığınız normal rutin diş fırçalamalarınıdan biri gibi  dişlerinizi fırçalayın.  Çok fazla bir zaman geçmeden dişlerinizde ortaya çıkan bariz beyazlığa çok sevineceksiniz. Küre devam edin böylece dişlerinizin görünmesi korkusunu taşımadan gülümseyin, arkadaşlarınızla sohbet edin.

7 – Sofra Tuzu ve Limon Kürü:  Sofra tuzu dişler üzerinde karbonat yada diğerleri kadar etkili değildir. Fakat bununla birlikte çok bilinen ve güzel netice alınan diş beyazlatıcılar arasında yerini almıştır. Dahası antibakteriyel özellikler taşıyan sofra tuzu  ağızdaki zararlı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın, tüm bakterileri temizlemez. Bu kür sürekli ve düzenli yapıldığı takdirde diş etlerinde ağrılı ödemler gibi sıkıntılar ferağlığa kavuşur.

8 – Havuç Brokoli Salatalık Kürü: Bol bol ve düzenli olarak havuç brokoli ve salatalık yemeye devam edin. Şaşıracaksınız ama gerçek bu. Havuç brokoli ve salatalık sürekli ve düzenli tüketildiği takdirde dişlerin beyazlanmasına sebep oluyorlar.

shadowmenu

admin
Ogreniyoruz.Org

  Etkin Bir Göbek Eritme Yöntemi

  Previous article

  Google Chrome Bilgisayardan Kaldırmak İçin

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık