0

uyku

Kim istemez yorgun bir günün gecesine vardığında rahat ve deliksiz bir uyku uyumayı.  Zira uykuda insan hayatı için çok gerekli olan bir nimetlerden biridir. Dahası eksikliği ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirmekle birlikte giderek kişinin çökmesine vesile oluyor.  Uykusuzluk problemi olan, yeterince uyku uyuyamayan kişilerde bir süre sonra ciddi anlamda dikkat dağınıklığı, aşırı performans düşüklüğü meydana getiriyor. İlerleyen ciddi uykusuzluk problemlerinde uyku sırasında temizlenen vücuttaki toksinlerin uykusuzluk yüzünden temizlenememesi sebebiyle  vücut bir çeşit zehirlenme durumu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bütün bu ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için düzenli ve deliksiz bir uyku uyamalısınız.  Ama elbette herşeyde olduğu gibi deliksiz ve rahat bir uykununda bazı şartları var. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz;

1 – Yatmadan önce aşırı derecede yağlı yemekler yemeyin. Mideniz rahat olsun.

2 – Yatmadan önce aşırı derecede kahve ve çay içmeyin.

3 – Kafanıza takılmış bir herhangi bir problemi çözmeden yatağa yatmayın. Bu problem ertesi gün yapılacak işlerle ilgiliyse hiç üzerinde düşünmeden zihninizi başka bi yöne kaydırın ve bu haldeyken yatağa girmeden önce uykunuzun gelmesini bekleyin.

4 – Her gece belirli bir saatte uyumaya özen gösterin. Uyku saatlerinizde düzensizlik olmasın. Aynı şekilde sabah erken kalkmak için kesin kararlı olun.

5 – Uyuduğunuz odanın sıcaklığı 18 – 20 derece arasında olsun.

6 – Başınızı koyduğunuz yastığınız kadar yatağıınızında rahat olmasına dikkat edin.

7 – Odanız havalandırılmış ve temiz hava ile dolu olsun. Havasız bir odayı havalandırmaktan kaçınarak parfüm kokuları ile izole etmek uykunuzu siz  hiç farkında olmadan kaçıracaktır.

8 – Yatmadan en az 1 saat önce 1 – 2 bardak su için.

9 – Çikolata ve gofret gibi şeyleri yatmadan önce sakın yemeyin.

10 – Yatağınıza girmeden 1 saat önce 15 – 20 dakika kültür fizik hareketleri yapın. Bu sürekli yaptığınız bir spor halinede gelebilir. Günlük yarım saatlik beden eğitimi türündeki spor faaliyetlerinizi yatmadan 1 saat önce yapmanız çok iyi olacaktır.

11 – Tüm olumsuz düşüncelerini tereddütsüz bir şekilde çöpe atın ve her gece yatağınıza huzurlu bir şekilde Yüce Allah’a tevekkül ve derin bir inanç besleyerek uzanın. Bunda kararlı olun. Zira doğrusuda budur.

12 – Midenizi rahatsız edeceğini bildiğiniz yiyecek ve içeceklerden kesinlikle ve özellikle yatmadan önce uzak durun.

13 – Gözlerinizi kapattığınızada zihninizde sizi meşgul edecek, olumsuzluğa sevkedecek hiçbir düşünce kesinlikle olmasın. Kapatın gözlerinizi bütün kainattaki istisnasız tüm canlı ve cansız varlıklar gibi sizinde Yüce Allah’ın mutlak Koruması ve Merhameti altında olduğunuz gerçeğini düşünüp bundan zevk alarak huzurlu uykunun tadını çıkarın.

shadow

admin
Ogreniyoruz.Org

  Nefis Kuzu Haşlama

  Previous article

  9 Maddeyle Güne Zinde ve Dinç Başlayın

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık