Kapat

Depresyon nedir,nasıl tedavi edilir

Anasayfa Sağlık Depresyon nedir,nasıl tedavi edilir
Depresyon Nedir ?
Depresyon günümüzde sıkça yaygın olan ruhsal bir hastalıktır. Pek çok bireyin depresyon ile bilgisi yanlış veya eksik. Depresyon tedavi edilmediğinde, düzgün teşhis konulmadığında pek çok kişinin hayatını olumsuz açıdan etkileyebilmektedir.
Peki depresyon nedirdepresyon belirtileri nelerdir ? Depresyon tedavisi nasıl olmalıdır ?
Depresyon toplumdaki her bireyin başına gelebilen ruhsal bir hastalıktır. Depresyon sosyal sınıf, zeka, eğitim düzeyi, kişisel ekonomik durum gözetmeden herkeste oluşabilmektedir. Bir çok birey hayatları boyunca çeşitli olumsuz duygulardan,çaresiz durumlardan dolayı kendini üzebilmekte ve sıkıntıya düşebilmektedir. Ancak bu gibi durumlar genelde birkaç günde geçer. Depresyonda olan kişi bu olumsuz duyguları üstünden atamaz ve ruhsal çöküntü yaşar. Bu durum sosyal hayatta, okulda, iş hayatında önemli problemler yaşar.
Depresyon herhangi bir duygusal zeka gözetmeksizin herkesin başına gelebilir. Depresyon yaşayan bireyler genelde takıntılı ve başına gelen olayları çok ciddiye alması ile tanınsalar da durum pek de öyle olmamaktadır. Depresyon hayatında bir kere ağlamamış,bir kere üzülmemiş insanların başına bile gelebilmektedir. Bu nedenle depresyonda olan bireylerin zayıf duygu zekasına sahip olduğu kesinlikle düşünülmemelidir.
Ağır depresyon yaşayan bireyler, hayattan keyif alamaz hale gelirler. Çok basit günlük aktiviteleri yapmakta bile isteksiz olurlar. Bu durum varolan depresyonun iyice ağırlaşmasına ve pek sık görülmese de intihara meylettirmektedir. Bu nedenle depresyon yaşayan bireylerin ve yakınlarının durumu iyice ciddiye alması ve tedavi olması gerekmektedir.
Depresyon Ne Kadar Sürede Geçer ?
Depresyonun sonlanma süreci aslında başlangıç süreciyle bağlantılıdır. Örneğin 10 yıldır depresyonda olan bir bireyin bu rahatsızlığı
3 günde üzerinden atmasını bekleyemeyiz. Depresyon başlangıç nedeni de bunun sonlanması için çok önemlidir. Örneğin bir birey aşırı kilolarından dolayı özgüveni iyice düşmüş ve depresyona girmişse, depresyonu kalıcı olarak üstünden atması için kilo vermesi gerekmektedir. Bu birey için hangi yöntemler uygulanırsa uygulansın kilo vermediği sürece depresyondan çıkma ihtimali oldukça düşüktür.
Depresyon Tedavisi Nasıl Olur ?
Depresyon ruhsal bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi olmak için psikoloğa gitmeniz gerekmektedir. Psikolog depresyon seviyenizi belirledikten sonra tedaviye başlayacaktır. Eğer ağır bir depresyonda olduğunuz kanaatine varırsa bu durumda tedavi sürecine destek olmak için çeşitli ilaçlar verecektir. Depresyon ilaçları depresyon tedavisi sırasında sürecin ne kadar süreceği pek belli olmadığı için, kendinize zarar vermenizi engellemek ve ruhsal çöküntünüzü düşürmek için verilmektedir. Psikoloğunuz tedavi süreciniz boyunca hastalık sebebinize göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulayacaktır.
0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir