0

facebook-hesabı-calma

Facebook’un ve benzeri uygulamaların en önemli özelliği web tabanlı olması ve hesabınıza istediğiniz her yerden her bilgisayardan herhangi bir kısıtlama olmaksızın özgür ve rahat bir şekilde girebilmenizdir elbette. Fakat bu özellik ciddi bir çok tehlikeyide beraberinde getirebiliyor. Farkında olmadan hesabınızın ele geçirilme tehlikesine karşı dikkatli olmalısınız. Zira bıraktığınız izlerden profesyonel bir kullanıcı hesabınıza giriş yapabilir ve tüm bilgilerinizle birlikte bütün hesabınızı ele geçirebilir.

Herkese açık bir bilgisayarda facebook yada benzeri bir uygulamaya veya web tabanlı mail adresinize giriş yapıyorsanız risk altındasınız demektir. “Peki ama risk bunun neresinde” diyebilirsiniz. Aslında çok basit. Bilgisayar ve web teknolojileri konusunda yeteri derecede bilgisi olmayan orta derecenin altındaki bilgisayar kullanıcıları örneğin herhangi bir internet kafeden facebook hesabına yada hotmail türü mail kutusuna giriş yapıp işlemlerini halletikten sonra bilgisayardan kalkınca genelde ertesi güne kalmadan hesapları ele geçirilmiş oluyor.

Eğer facebook yada herhangi bir mail hesabınız artık sizin ulaşamayacağınız şekilde ele geçirildiyse yüksek ihtimalle sizde aynı hatayı yaptınız. Peki baştan beri anlatmaya çalıştığımız bu hata nedir?. Sıklıkla yapılan bu hatayı farklı iki başlık altında inceleyelim;

1 – Oturumu Sürekli Açık Tut Kutucuğuna Dikkat Etmemek: Bu kutucuk facebook ve mail hesaplarınızda dahil olmak üzere web tabanlı bir çok platformda üye giriş alanında kullanıcı adı şifre kutucuklarının hemen altında yer alır.  Ciddi anlamda çok önemli olan “Oturumu Sürekli Açık Tut” kutucuğu genelde ilk açılışta ekranınıza varsayılan olarak işaretli şekilde gelir.  Eğer kutucuk üzerindeki işareti kaldırmadan örneğin facebook hesabınıza giriş yaparsanız hesabınız sürekli açık kalacaktır.

Evet yanlış duymadınız. Siz hesabınızı kapatıp bilgisayar başından kalktıktan sonra başka biri aynı bilgisayara oturup facebook ekranını açtığı anda sizin açık açık hesabınızla karşı karşıya kalacaktır. Peki böyle bir tehlikeye karşı ne yapmalısınız. Açıktır ki böylesi bir durum yaşamamak için yapmanız gereken hesabınıza girmeden önce Oturumu Sürekli Açık Tut kutucuğundaki işareti kaldırmaktır. İşareti kaldırmadan giriş yaptığınızı farkettiyseniz hemen çıkış yapın ve kutucuktaki işareti kaldırarak yeniden giriş yapın. Böylece hesabınızın başkalarının eline geçmesini önlemiş olursunuz.

2 – Çıkış Yap Butonuna Tıklamadan Sayfayı Kapatmak : Bu durumda yukarıda sonucu doğuracaktır. Yani siz normal bir şekilde herhangi bir bilgisayardan hesabınıza girdiniz belli bir zaman sonra kalkmak istediğinizde hesabınızın çıkış yap butonunu kullanmadan sayfanın tamamını sağ üst köşedeki çarpı işaretinden kapattıysanız aynı tehlikeyle karşı karşıyasınız demektir. Zira siz bilgisayar başından kalktıktan sonra facebook yada örneğin gmail sayfasını açan bir başka kullanıcı direkt olarak sizin hesabınıza giriş yapacaktır.

Gmail ekibi bu duruma karşı bir önlem olarak “uzaktan oturum kapatma” şeklinde bir özellik oluşturdu. Gmail hesabınızı “çıkış yap” butonuna tıklamadan kapattığınızı farkettiyseniz hemen süratli bir şekilde herhangi bir bilgisayardan yine gmail hesabınıza giriş yapıp Gmail ekranının en alt sağ kısmında bulunan “son hesap etkinliği” bölümünden “ayrıntılar” butonuna tıkladığınızda karşınıza hesabınıza yaptığınız girişleri tarih saat ve ip adresleri ile birlikte görebilirsiniz. Bu sayfada göreceğiniz “diğer oturumları kapat” butonuna tıkladığınız zaman başka bir yerde açıp kapatmayı unuttuğunuz gmail hesabınızı otomatikmen kapatmış olursunuz.

Gmail ekibinin uygulamaya koymuş olduğu bu özellik çok iyi olmakla birlikte facebook ve benzeri uygulamalarda henüz yok. Dolayısı ile hesaplarınızın ele geçirilmemesi için burada anlatılanlar konusunda çok dikkatli olmalı teknolojiyi bilinçli olarak kullanmalısınız. Zira siber veri hırsızları bilgi çalmak için daha çok dikkatsiz yada orta düzeyin altındaki kullanıcıların açtığı kanallar üzerinden hareket ediyor.

shadowmenu

benzer-yazılar

 

 

calinan-facebook-sifresi-nasil facebook-gizlilik-ayarlari-degisikligi facebook-sosyal-eklenti-siteye-nasıl-eklenir
facebook-açık sahte-facebook-uygulamaları
admin
Ogreniyoruz.Org

  35 bin çekirdekli bilgisayar

  Previous article

  Facebook Üzerinden Şaşırtan Dolandırıcılık

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Facebook