0

hamilelik-belirtileri

Hamilelik kadın hayatının önemli dönemlerinden biridir. Fakat bazen başlangıcından sonuna kadar gereken özen ve dikkat gösterilmeyebiliyor. Bunun neticesinde değişik sağlık sorunları ile karşılaşmak olası hale geliyor. Anne adaylarının kendi kendilerini kontrol altında tutmaları ve hamilelik durumlarını takip etmeleri bu aşamada çok önemli. Zira hiç farkında olmadan bazı belirtiler hamile olduğunuzu gösteriyor olabilir. Bu belirtileri hastalıkla veya yorgunluk, uykusuzluk gibi durumlarla karıştırıp gereken özeni göstermez, bu belirtileri dikkate almazsanız, ileriki dönemlerinizde küçük yada büyük bazı sıkıntılarla karşılaşmanız olası. Sizler için pek bilinmeyen ve dikkate alınmayan hamilelik belirtileri hakkında çok detaylı ve bilgilendirici bir çalışma yaptık. Buyrun;

• Kendinizi „tam anlamda” rahat hissediyor musunuz?

• karın altı bölgesinde ağrılar (bulantı ve kusma eşliğinde)

• Yüksek ateş

• Görme sorunları

• Ellerin, yüzün ve göz kenarlarının şişmesi

• Şiddetli baş ağrısı

• Vajinal kanamalar

• Vajinadan kontrolsüz sıvı kaybı

• Đdrara hiç çıkılmadığı veya az miktarda çıkıldığı halde aşırı susama

• Sancılı veya yanmalı idrara çıkma

• Şiddetli kusma

• Bayılma ve baş dönmeleri

• Karın altı bölgesinde şiddetli ağrılar

• Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyor.

• Hamilelik sonuna doğru genel kaşıntı hissi

• Düşme veya mide bölgesine vurulması

Hamilelik döneminde hissettiklerinizin normal olup olmadığını bilmek bazen çok zor olabilir. Ancak aşağıdaki problemlerden birini yaşıyorsanız derhal doktorunuzu veya ebenizi aramalısınız.

Kendinizi „tam anlamda” rahat hissediyor musunuz?

Bir belirtinin (semptom) ne anlama geldiğini bilemiyor veya „tam olarak doğru” hissedemiyorsanız doktorunuzu veya ebenizi arayın. Herhangi bir problem olduğu taktirde size derhal yardım edilecektir. Sorun olmadığı taktirde tekrar rahatlayabilirsiniz.

karın altı bölgesinde ağrılar (bulantı ve kusma eşliğinde)

Karın altı bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı önemli bir sindirim bozukluğu, mide rahatsızlığı, gıda zehirlenmesi veya Preeklampsi’ye (Gebelikte yüksek tansiyon, sıvı toplanmasına bağlı olarak şişme ve böbrek fonksiyon bozukluğuna) işaret ediyor olabilir. Bu da ciddiye alınması ve bebeğinizi korumak için tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Yüksek ateş

Grip veya soğuk algınlığı belirtileri olmaksızın ateşiniz 37,5 derecenin üzerinde ise doktorunuzu aynı gün içerisinde aramalısınız. Ateşiniz 39 dereceyi geçtiği taktirde doktorunuzu derhal arayın, çünkü bu vücudunuzda bir enfeksiyonun söz konusu olduğunu göstermektedir.

Görme sorunları

İki saati aşan bir süre boyunca devam eden çift, silik, pusulu, şimşekli veya ışıklı görüntüler de Preeklamsi’nin bir göstergesidir.

Ellerin, yüzün ve göz kenarlarının şişmesi

Hamilelik döneminde birçok kadında şişmeler ve ödemler izlenmektedir. Bu bağlamda baş ağrısı ve görme bozukluğu ile ilgili aşırı veya aniden ortaya çıkan durumlar da preeklampsi’nin bir göstergesi olabilir.

Şiddetli baş ağrısı

Baş ağrınız iki veya üç saati aştığı, görme sorunları meydana geldiği ve aniden elleriniz, göz kenarlarınız ve yüzünüz şiştiği durumlar da preeklampsi’nin bir gösteresi olabilir.

Vajinal kanamalar

Hamilelik dönemindeki kanamalar her ne zaman olursa olsun ciddi bir sorunun göstergesi olabilir:

• Karın altı bölgesinde meydana gelen şiddetli veya şiddetsiz, uzun süreli ve tek taraflı ağrılar eşliğindeki kanamalar dış gebeliğin (ektopik gebelik – embriyo anne rahminin dışında büyümeye başlamıştır) bir göstergesi olabilir. Bu da tıbbi bir acil durumdur.

• Özellikle sırtta ve karın altı bölgesindeki kesintisiz ağrılar eşliğinde meydana gelen şiddetli kanamalar düşüğün başlangıcına işaret ediyor olabilir.

• Bu durum hamilelik süresinin sonuna doğru gerçekleştiği taktirde, plasentanın (Plasenta anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan yapıdır) rahim çeperinden ayrılmaya başladığını göstermektedir.

Vajinadan kontrolsüz sıvı kaybı

Kontrolünüz dışında vajinadan gelen sıvı, rahminizde bebeğinizi koruyan su kesesinin gereğinden erken patladığını gösterir. Bu durumda tedavi görmeniz, herhangi bir enfeksiyonun önlenmesi ve olası bir erken doğuma hazırlık yapılabilmesi amacıyla doktorunuz veya ebeniz sizi bir hastaneye havale edecektir.

İdrara hiç çıkılmadığı veya az miktarda çıkıldığı halde aşırı susama

Bu durum dehidrasyona (su kaybı, vücutta sıvı eksikliği) veya hamilelik döneminde gelişen ve sizin ve bebeğiniz için riski artıran hamilelik diabetine de işaret ediyor olabilir.

Sancılı veya yanmalı idrara çıkma

Ateş, nöbet titremeleri ve sırt ağrıları idrar yollarında bir enfeksiyonun göstergesi olabilir. Bu da böbrekleri, idrar kesesini ve idrar yolları ile bağlantılı diğer organları olumsuz yönde etkileyebilir. Enfeksiyon antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Şiddetli kusma

Hamileliğinizin ilk haftasında günde iki veya üç kereden fazla istifra ediyorsanız vücudunuzda su kaybı (dehidrasyon) meydana gelebilir. Bu durumda bir hastaneye sevk edilmeniz gerekebilir. Hamileliğin daha sonraki dönemlerinde meydana gelen kusmalara ateş ve özellikle kaburgaların alt kısmında ağrılar eşlik ediyorsa bu durum bir preeklampsi göstergesi olabilir.

Bayılma ve baş dönmeleri 

Tansiyonunuz düşük olabilir. Diğer ihtimalleri saf dışı bırakmak amacıyla doktorunuz veya ebenizle görüşmenizde fayda vardır.

Karın altı bölgesinde şiddetli ağrılar  

Tek veya çift taraflı ağrılar dış gebeliğe, düşüğe, gereğinden erken sancıya veya plasentanın rahim çeperinden ayrılmasına işaret ediyor olabilir.

Bebek hareket etmiyor veya az hareket ediyor.

Bebeğiniz artık hareket etmiyorsa veya hareketleri 24 saatten fazla bir süredir yavaşladıysa bebeğiniz tehlikede olabilir.

Hamilelik sonuna doğru genel kaşıntı hissi

Bu durum özellikle de kaşıntı hissi yoğun olduğu, geceleri arttığı ve ayak tabanlarında ve ellerde izlendiğinde karaciğerinizde bir sorun olduğuna işaret ediyor olabilir.

Düşme veya mide bölgesine vurulması

Doktorunuzu veya ebenizi arayın ve olanları anlatın. Endişelenmeniz gerekmiyor olabilir, çünkü bebeğiniz anne rahminde korunmaktadır. Ancak sancılarınız olursa, vajinadan sıvı veya kan gelirse derhal doktorunuzu veya ebenizi aramanız veya en yakın hastaneye gitmeniz gerekmektedir.


*Orijinal Makale – Pregnancy symptoms you should never ignore (Turkish)

*Orijinal Makale Linki – http://www.babycentre.co.uk/i/midwives/translated_articles/turkish/pregnancy_symptoms_to_never_ignore.pdf

admin
Ogreniyoruz.Org

  Responsive Tasarım Nedir?

  Previous article

  Çocuklarda diş gıcırdatma Hastalığı (Bruksim)

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir