0

Dinimizin yasakladığı davranışlar nelerdir

Allahım sana şükürler olsun diyorum. İyi ki Müslüman olarak doğdum. Belki başka din veya hiç bir dine inanmayacak şekilde doğsam hiçbir zaman doğru yolu bulamazdım. Siz de şükredin. Dinimiz o kadar evrensel bir din ki tüm insanlığa ve tüm zamana uygun olarak emir ve yasaklar var. Birçoğumuz dinimizin yasakladığı davranışları bilmemize rağmen uygulamada yetersiz kalırız. Dinimizin sakınmamızı istediği davranışları az çok biliyoruz. İçki, zina, kumar ve kul hakkı gibi insanlığa her dönemde zarar veren çirkin davranışlar başlıca yasak olanlardır. Peki diğerleri neler?
En büyük günahlardan bir tanesi kibirdir. İnsanın kendini bir halt zannederek şu fani dünyada hiç ölmeyecekmiş gibi Allah c.c karşı gelerek ve kendini büyük görerek isyan etmesi ve bir iş için kendini yeterli görmesi büyük bir salaklıktır. Her işe başlarken Allahtan yardım istemek gerekir. En zor işte bile Allah c.c bile yardım edemez (haşa) gibi bir düşünce ile Allah c.c ümit kesmek doğru değildir. Dinimiz genel olarak kötülük diyebileceğimiz birçok davranışı yasaklamıştır.
İnsanlar cimri olan kişileri sevmez. Düşünün ki insanların sevmediği bir kişi Allah katında ne durumdadır. En çok sakınmamız gereken davranışların başında cimrilik gelmektedir. Zaten dinimizde bunu yasaklamıştır. Bir başka davranış olan iftiranın sadece dinimiz değil, tüm insanlık tarafından ne kadar çirkin ve şerefsizce bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir insanın yapmadığı bir şeyi o yapmış gibi söylemek gerçekten çok adice ve hiç bir şekilde kabul edilemeyecek bir davranıştır.
Yapılan iyiliği başa kakmak hepimizin ayıpladığı bir şeydir. Yüce kitabımız Kuranı kerim’de bununla ilgili ayetler vardır. İnsanlar ne kadar zengin veya ne kadar ihtiyaç sahibi görünmese de mutlaka başka bir insana bir şekilde muhtaç olur. Eğer sen bir iyilik yapar ve sonra onu o kişinin yüzüne vurdu isen hiç yapma daha iyi.
Dinimizin sakınmamızı istediği davranışlar arasında günümüzde yaygın bir şekilde olan ve çok büyük günahı olan dedikodu dediğimiz gıybette sakınmamız gereken davranışların başında gelir. Başkalarının arkasından konuşmak ve onları çekiştirmek herkesin ayıpladığı bir harekettir. Ancak bazen biz bile bunu yapıyoruz.
Dünyada birçok insan var. Ve hepsi farklı görüşlerde olsa dahi iyi geçinmelidir. Eğer aradan biri çıkıp kavgaya yol açacak ve insanları bir birine düşürecek şeylerde bulunursa bu bozgunculuk olur. Fesat çıkarmak dinimizin yasakladığı davranışların başında gelir.
Adam öldürmek, gösteriş yapmak, israf, dünyaya düşkünlük ve büyü yapmak veya büyücüye başvurmak gibi insanların dahi hoşlanmadığı birçok davranış dinimizce yasaklanmıştır.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Franke Servis Her İhtiyaca Uygun Çalışma Sunar

  Previous article

  Gelecek İçin Sayısal Mı Sözel Bölüm Mü Tercih Edilmeli

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Din