0

domainWeb Teknolojilerinin dünya genelinde çok aktif olduğu günümüzde domain ticareti ile internetten gelir sağlayabilirsiniz.  Domain ticareti çok iyi bir iş modelidir. Dahası bilinçli ve dikkatli bir şekilde düzenli yaparsanız ek gelirden daha fazlasınıda kazanabilirsiniz.  Fakat konu hakkında çok iyi derecede bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.  Düşünün ki 20 TL ücretle satın aldığınız bir domain, belli bir süre sonra milyon dolarlara satılabilecek dereyece gelebilir.  Tabii ki o özellikte bir domain bulmak çok zor olabilir.  Zira bütün jenerik domainler alınmış gibidir. Bunların bazıları bir proje olarak uygulamaya konmuş olup hali hazırda yayında olan web siteleridir. Bazıları ise yeni alıcılarını beklemekte.

Jenerik Domain Nedir ?

Jenerik domainler, sonrasına bir ek yada takı almamış ve genellikle tek kelimeden oluşan domainlerdir. Örneğin;  “istanbul.com”  jenerik bir domaindir.  Fakat  “istanbulhaber.com”  jenerik bir domain değildir.  Dahası çoğul eki almış domainlerde jenerik değildir. Örneğin “istanbullular.com” jenerik değildir.

 Jenerik Domain Bulunabilir mi ?

com ve .net uzantılı jenerik bir domainin bulunması baştada belirttiğimiz gibi çok zor olabilir. Diğer uzantılarda jenerik domainler daha kolay bulup regleyebilirsiniz.  Elbette diğer uzantılar com yada net gibi bir değerde değildir.

Domain Satışı Nerelerde Yapılır ?

Eğer elinizde çok kaliteli bir domain varsa başka bir platforma gerek kalmadan sizin hazırlayacağınız  basit bir web sayfası ile satış işlemini kendi domaininiz üzerinden yayın yapan kendi sayfanızdan yapabilirsiniz.  Webmaster forumlarına üye olup burada sayfanızı paylaşır daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.  Dahası çok fazla uğraşmadan daha fazla kişiye satılık domaininizi duyurmak ve satışınızı daha süratli bir şekilde yapmak isterseniz, Sedo.com gibi  bir park sayfasına ekleyebilirsiniz. Sedo.com uluslararası global piyasada domain satışı alanında isim yapmış bir platform. Ücretsiz üye olup domaininizi park edebilirsiniz.  Ayrıca google gibi arama motorlarında “domain ticareti” , “domain satışı” , “satılık domainler” gibi  kelimelerle arama yaptığınız takdirde konu ile ilgili yüzlerce sayfa açılacaktır. Bulduğunuz bu ortamlardada domaiminizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Düşen Domainler Nasıl Takip Edilir ?

Düşen yada silinen domainleri takip edip PR değeri yüksek olanları satın alarak değerlendirmekte güzel bir fikirdir. Düşen yada silinen domainleri düzenli olarak gösteren siteler vardır. Google yada diğer arama motorlarında “silinen domainler” yada “deleted domains” şeklinde arama yaptığınız zaman ilgili sitelere ulaşabilirsiniz. Bunlardan biriside www.expireddomains.net sitesidir. Bu site üzerinden günlük silinen yada silinme sürecinde olan domainleri izleyebilir PR değerleride dahil olmak üzere domaine ait tüm özellikleri görebilirsiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Ücretsiz Site

  Previous article

  Kripto Virüsü Uyarısı !..

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel