0

e-ticaret-satislariİnternet teknolojisi kuşkusuz çok güzel bir nimet. Her alanda hayatın tamamen içine girdi ve girdiği her alana yüksek kolaylıklar getirdi. Kolaylık getirdiği alanlardan biride kuşkusuz ticaret oldu. Artık ticaret yapmak isteyen insanlar çok daha düşük sermayelerle internet üzerinde kendileri sanal mağaza kurup iyi derecede satış yapabilir seviyelere ulaşabilirler. E Ticaret işinizde eğer kalite ve memnuniyete önem verirseniz internet üzerinde kurmuş olduğunuz işiniz devamlılık gösterecek ve sürekli bir büyüme eğrisi çizecektir. Kalite ve memnuniyetten hiç bir zaman ödün vermeyin. Müşterilerinizle dikkatli bir şekilde ilgilenin. Soru ve sorunlarına anında çözüm üretin. Onları yakından takip edin. Dahası sitenizi müşterilerinin kolay dolaşabileceği bir şekilde dizayn edip ürünlere ulaşımı kolaylaştırın.  Bu aşamada aşağıda sizler için bir araya getirdiğimiz önemli noktaları dikkate alırsanız siteniz çok daha kaliteli ve değerli bir seviyeye gelecektir.

1 – Kopya Olmayan Düzenli İçerik

Şurası bir gerçek ki, sürekli ayn kelimelerle tekrarlanan içerik yazıları google başta olmak üzere arama motorlarının düşmanı gibidir. Dikkat ederseniz birçok e-ticaret sitesinin, ürün detaylarında ürün tedarik etmiş oldukları firmanın ürün açıklamaları bulunur. Bu açıklamalar o firmanın bütün bayileri ve alt kullanıcıları tarafından birebir kopyalanır ve böylece hepsi aynı açıklama metinlerini kullanmış olur.  Dikkat edilmeyen bu detay oldukça önemli bir detaydır aslında. Her ne şekilde olursa olsun kesinlikle kopya içerikten kaçının. Zira kopya içerik bir süre sonra sitenizin spam site olarak algılanıp arama motorlarında en arka sıralara kadar gerilemeye sebep olacaktır. Bu sorunu yaşamak istemiyorsanız e ticaret sitenizdeki ürünlerin açıklama kısımlarına ve ürün detaylarına tedarikçi firmanızın birebir kopyası olan yazıları yazmayın. Daha farklı kelimeler kullanının. Dahası kullandığınız ürün görsellerini dahi farklı resimlerden seçin. Ürünlerinizin detaylarına yazdığını kelimeleri arama motorlarında analiz edip en çok aranan kelimelerden bir içerik oluşturmaya çalışın. İçeriğinizi zaman zaman değişik kelimelerle değiştirerek sitenizi güncel tutun. Artı olarak satışını yaptığınız ürünlerle ilgili videolar hazırlayıp ürün detaylarına ilgili anahtar kelimelerle ekleyebilir, bu videoları video paylaşım sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 – Her sayfanızda Meta etiket ve  açıklamalar bulunsun

Bir diğer önemli detayda otomatik meta tag ve açıklama belirleyip bunu her sayfada kullanmak. Bu şekilde yapmayın. Aynı meta tagleri ve açıklamaları her sayfada hiç değiştirmeden kullanmak, arama motorları açısından. sayfa kalitenizi düşürüp sitenizi geriletecektir. Her sayfa için farklı ve sayfa ile ilgili meta etiketi ve sayfa açıklaması kullanın. Kesinlikle ziyaretçileri yanıltmaya çalışan sadece ziyaretçi çekmeye yönelik bir yol izlemeyin.

3 – Ürün Resimlerinizi Optimize Edin

Sitenizde satışını yaptığınız ürün resimlerinin boyutunu kalitesini düşürmeden küçültebilirsiniz. Bu sayede sayfa açılış hızınız artacak siteniz daha hızlı ve süratli açılacaktır. Bunun için painti dahi kullanabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca ürün resimlerinize kesinlikle alt etiketleri ekleyin. Alt etiketi arama motorlarının ilgili resimi tanımlayabilmesini sağlar. Dahası örneğin resim görünmediği durumlarda çıkan çarpı işaretinin yerini eklediğiniz alt açıklama metni alır ve böylece siteniz olası bir görünüm bozukluğuda yaşamamış olur.

4 – Satış Yaptığınız Ürünlere Ulaşımı Kolaylaştırın

Sitenizi ulaşılması içinden çıkılması zor bir labirent haline getirmeyin.  Ürünlerinizi alt kategoriler içerisinde saklama hatasını yaparsanız ziyaretçileriniz açısından bir zorluk ortaya çıkacaktır. Ziyaretçilerinizin ürünlerinize mümkün olduğunca hızlı ve kolay ulaşmasını sağlayacak yol izleyin.  Bir çok sitede sık olarak görülen örneğin Ürünler >> Elektronik Ürünler >> Bilgisayar >> Notebook şeklinde dallandıkça dallanan bir yapı izlemek yerine daha kısa ulaşım yolları ile müşterilerinize kolaylık sunun. Zira uzayıp giden kategori yapıları ürünün arama motorlarındaki kalitesini düşürdüğü gibi  aynı zamanda müşterinizin ürünlere ulaşımını zorlaştıracaktır. Kuşkusuz hiç kimse detaylandıkça detaylanan, uzadıkça uzayan ve bir türlü sonuca götürmeyen bir sitede dallandıkça dallanan sayfalar arasında dolaşmaktan hoşlanmayacaktır. Bunu göz önünde bulundurun.

5 – Satışını Yaptığınız Ürünleri Yoruma Açın

E ticaret sitenizdeki yorumları aktif yapın dahası müşterilerinizin yorum yapmaları için onları teşvik edin. Sitenizden ürün alan yada almak isteyen potansiyel müşterilerinizin yapacakları yorumlar siteniz için çok iyi bir SEO çalışması olacaktır. Zira ürüne yapılan yorumlar, ürün analizleri, tavsiyeler gibi açıklamalarda kullanılan kelimeler arama motları açısından önem arzedecek arama kelimeleri olabilir. Çünkü ürün sayfası diğer eşdeğer sayfalardan yorumlar özelliği ile ayrılır ve farklı bir yapı haline gelir. Ziyaretçi yorumlarıyla güçlenip beslenen sayfalar sitenizin içeriğini zenginleştirir. Bu özellik ise hem arama motorlarındaki sıralamanızı hem alexa verilerinizi çok iyi yönde etkiler.

6 – Müşterileri Değişik Kampanyalarla Ürünlere Yönlendirin

Sitenizin ana sayfasında potansiyel müşterilerinizi ürünlerinize yönlendirmek için kampanya düzenleyip resimleri ekleyin. Dikkat çekici görsellerle süslediğiniz kampanya bannerleri ile ilgili ürün yada kategorilere müşterilerinizi çekin. Bu çalışma hoşa gidecek bir uygulama olacaktır. Zira ziyaretçiler yüzlerce ürün arasında boğulmaktansa sizin yönlendirmelerinizi takip edebileceklerdir. Bunun haricinde dileyen müşteri elbette istediği kategoride yada site genelinde tüm ürünler arasında istediği gibi dolaşabilir fakat sizin yönlendirme yapmanız bir çoğu açısından çok güzel bir uygulama ve kolaylık oluşturacaktır.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Cep Virüslerine Dikkat

  Previous article

  Google’dan Domain Hizmeti

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in E Ticaret