0

Elektriğin İcadı

Elektriği kim bulmuş? Size biraz enteresan gelebilir fakat bu sorunun birden fazla cevabı var. Elektrik, iki nesnenin birbiri ile sürtünmesi, sıkışması gibi herhangi bir eylem sırasında ısının bazı kristallere olan etkisi ile oluşur. Bu oluşum kendisini ısı, kimyasal, mekanik, itme ve çekme olarak gösteren bir enerji biçimidir. Elektrik sözcüğü, Yunanca elektron kelimesinden gelir. İnsanlar elektriği, yüzlerce yıl önce kumaşa sürtünen kehribar ile fark etmiş. Sürtünmeden dolayı kıl ve toz gibi hafif nesneleri çekmesi sebebiyle elektrik ile tanışırlar.

Elektriği kim buldu?

Milattan önce 640-546 yıllarında ünlü filozof ve bilgin Thales, ilk deneyi yapan kişidir. Thales ilk önce bunun kehribar ile ilgili olduğunu düşünüp, ismini elektron koyar. Seneler sonra elektriğin kanunları bulunur.
İngiliz bilim adamı William Gilbert, 1500’lü yılların sonuna doğru elektriği detaylı bir şekilde incelemeye çalışan kişi olarak tarihteki yerini alır. Elektriği ilk kullananlardan Gilbert, manyetizma ve statik elektrik ile ilgili deneyler yapar. Elektrikteki artı, eksi kavramlarını bulan ve isimlendiren kişidir. Birçok üniversite, manyetizma ve elektriğin babası olarak William Gilbert’i gösterir.
Joseph Priestly, 1767 senesinde elektrik yüklerinin kendi aralarındaki mesafenin karesiyle ters orantılı olduğunu bulur.

Nikola Tesla ve alternatif akım (AC)

Sırp asıllı Amerikalı bilim adamı Nikola Tesla, 20. yüzyılın başında ticari elektriğin doğuşuna önemli katkılar sağlar. Tesla, Edison ile beraber çalışır. Birlikte çalışmalar yapan bu ikili elektromanyetizma konusunda pek çok devrim niteliğinde çalışmalar yapar. Alternatif akım, alternatif akım motorları ve birden fazla fazlı elektrik dağıtım sistemi alanlarında büyük işler çıkarırlar.
Amerikalı bir bilim adamı ve sanayici olan George Westinghouse, Tesla’dan alternatif akım motoru projesini satın alır. Bu proje üzerinde çeşitli geliştirmeler yapan Westinghouse, elektriğin geleceğinin alternatif akım olduğunu gösterir. Elektriğin deneysel projelerden, sanayi ve günlük yaşama girmesi 1850’li yılların ortasında başlar. Elektriğin, direkler üzerinden bir noktadan başka bir noktaya iletileceğini Zenobe-Theopline Gramme keşfetmiştir. 1881 senesinde Thomas Alva Edison’un, tarihte ilk kez yapılan elektrik üretim merkezini New York’a kurması ile elektriğin sanayi ve günlük yaşamda kullanılmasının başlamasına neden olur.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Vicksi Kim Buldu

  Previous article

  WordPress Sözlük Teması

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir