0

mozilla-smartphonePopüler internet taracıyılarından Mozilla’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı akıllı telefon tahmin edilmeyen bir rakamdan satışa hazırlanıyor.  Telefona 25 dolar gibi bir fiyat biçen Mozilla’nın akıllı telefonu artık tamamen ortaya çıktı. ARM, Cortex A5 ile desteklenen 20 dolarlık Firefox OS işletim sistemli telefonun da önümüzdeki aylarda satışa sunulacağı düşünülüyor.

Mozilla, Firefox işletim sistemi ile çalışan ve 25$ gibi bir etiket fiyatı ile satışı yapılacak olan dünyanın en ucuz akıllı telefonunu hazırladığını duyurdu. Kuşkusuz akıllı telefonlardaki fiyatların zirve yaptığı günümüzde Mozilla’nın bu dikkat çekici çıkışı gerçekten önem taşıyor.

Yapılan açıklamaların gösterdiği gerçek şu ki, esasen 25$’lık telefon bir iskelet sistem. Dileyen firma bu iskelet sistem üzerine kendi markasını yerleştirip sunabilecek. Ekran boyutları 2.6-inç ile 3.5-inç arası olacak telefonda, ekran çözünürlüğü ise 320 x 480 piksel olarak belirlenmiş.

Mozilla’nın piyasaya şok bir fiyatla sunduğu bu dünyanın en ucuz akıllı telefonu için seçtiği işlemci tercihi ise SoC tasarımcılarından Spreadtrum firması. Spreadtrum firmasının ARM Cortex-A5 tasarımlı, 1GHz saat hızında çalışan SC6821 ve  SC7710 WCDMA işlemcilerinin kullanılmış olduğu telefon, 1GB LPDDR1 bellek ve 2GB depolama ile birlikte kullanıcılara ulaşacak. Mozilla’nın dünyanın en ucuz akıllı telefon olma özelliği ile diğerlerinden ayrılan telefonu WiFi, Bluetooth ve FM Radyo özelliklerine sahip. Dahası çoklu ortam uygulamalarından, oyunlara kadar pek çok farklı alanda özellikleride bünyesinde barındıracak.

Altyapısı HTML5 teknolojisi üzerine kurulu olan ve düşük donanımlı telefonlarda dahi yüksek seviyede kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde geliştirildiği sürekli belirtilen dünyanın en ucuz akıllı telefonda ayrıca 2MP çözünürlüğündeki ekran arkası kamerası da es geçilmemiş.

Şu anda 4 farklı operatör üzerinden çok geniş bir alanda kullanımda olan Firefox OS teknolojisi, Mozilla’nın sürpriz çıkışı ile süratli bir şekilde yaygınlaşacak gibi görünmekte. Zira akıllı telefon piyasasının diğerlerine oranla en ucuz fakat aynı zamanda bütün özelliklerini içinde barındıran bir teknoloji olma niteliğinde.

25 dolarlık fiyatını dikkate aldığımızda başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde Mozilla’nın yeni telefonunun popüler olması kuvvetle muhtemel görünüyor.

 

admin
Ogreniyoruz.Org

  Web Sitelerini Bilgisayarınıza İndirin

  Previous article

  Erzurum Cağ Kebabı Nasıl Yapılır

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Android