1

erzurum-cag-kebabi

Bu gün sizlere harika bir damak tadının bilgisini vermek istiyoruz. Bu tat kendisiyle tanıştıktan sonra uzun süre dilinizden damağınızdan kaybolmayacak, üstünden aylar dahi geçmiş olsa hatırlamanıza vesile olacak bir damak tadır. Erzurum cağ kebabını bilirmisiniz?  Nar gibi kızarmış kuzu eti, lavaş ekmek birde yanında taze köy yoğurdundan ayran. Zaten cağ kebabın kendine has o nefis kokusu sizin kendinizden geçmenize yeterli olacaktır. Erzurum cağ kebabını tatmayan o güzel tadı damaklarında hissetmeyen bir çok kişi olabilir elbette. Onlara tavsiyemiz bu nefis tatla mutlaka en kısa zamanda tanışmaları.

Diyebiliriz ki Erzurum cağ kebabı damak zevkinizi değiştirmeye aday nefis bir nimettir. Bu nimetten sizlerinde faydalanması dileklerimizle sizlere Erzurum cağ kebabının tarifini veriyoruz.  Bakalım Erzurum Cağ Kebabı nasıl yapılır.

Erzurum Cağ Kebabı Malzemeleri

 • Yağı ve sinirleri ayıklanmış bir adet kuzu budu.
 • 1 adet kuru soğan
 • 150 gram taze köy yoğurdu
 • Lavaş Ekmeği (dilediğiniz kadar)
 • 4 adet domates
 • 7 – 8 adet sivribiber (yeşil biber)
 • 1 çay kaşığı miktarı tuz
 • 1 çay kaşığı miktarı karabiber

Erzurum Cağ Kebabının Yapılışı

Öncelikle temiz ve doğal otluk alanlarda katkısız olarak sağlıklı beslenmiş kuzu etinin bud kısmı alınır. Daha sonra bu kuzu budunun yağı ve sinirleri ayıklanır. Ayıklanıp temizlenen kuzu budundan parmak kalınlığı ölçüsünde ince ince (yaprak kesim) kesilir.

Yaprak yaprak kesilen etler bir kabın içine toplanır. Ardından yoğurt, karabiber, tuz ve ince ince doğranmış soğan iyice karıştırılır.  Daha sonra dilim dilim kesilmiş etler hazırlanan bu karışımın içinde karıştırılır. Terbiye edilir. Terbiyenin içinde bir gün bekletmek gereklidir.

Terbiyesi tamamlanan yaprak halindeki etler düzenli bir şekilde kalın şişe takılır ve yatay olarak orta ateşte çevire çevire kızarması sağlanır.  Nar gibi kızarması gerekmektedir. Kızarıp pişen kısımlardan tıpkı yaprak dönerde yapıldığı gibi ince tabakalar şeklinde parçalar kesilir ve cağ kebaba özel küçük şişlere takılarak lavaş ekmeğin üzerinde servise hazır hale getirilir.

Yine orta ateşte pişmiş biber, domates ve kuru soğan yanına ilave edilip servise hazır Erzurum cağ kebapla birlikte servise sunulur. Erzurum cağ kebanınız hazırdır. Yanında taze köy yoğurdundan ayranla birlikte çok iyi olacaktır. Şimdi afiyetle yiyebilir, dostlarınıza misafirlerinize ikrâm edebilirsiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  En Ucuz Akıllı Telefon Geliyor

  Previous article

  Kerem Bursin Kimdir? Öğreniyoruz.

  Next article

  You may also like

  1 Comment

  1. […] kaybolmayacak, üstünden aylar dahi geçmiş olsa hatırlamanıza vesile olacak bir damak tadır. Erzurum cağ kebabı  Nar gibi kızarmış kuzu eti, lavaş ekmek birde yanında taze köy yoğurdundan ayran. Zaten […]

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir