Kapat

Erzurum Lor Dolması

Anasayfa Yemek Tarifleri Erzurum Lor Dolması

erzurum-lor-dolmasi

Bu gün sizlere yine Erzurum yöresine özel çok nefis bir tat olan Erzurum Lor Dolması‘nın hem tanıtımını hemde tamamen orijinal tarifini anlatıp öğreteceğiz. Lor Dolması adını gerek Erzurum yolculuklarınızda gerek Erzurumlu dostlarınızla sohbetleriniz esnasında muhtemelen çok duymuş, övgüsünü çok fazla dinlemiş olabilirsiniz. Dahası bu övgüler sizde aşırı bir meraka sebep olmuş olabilir. Şöyle diyelim bu leziz tat damağınızda öylesine enfes bir tat bırakacak ki ara sırada olsa yeniden tatmak isteyecek vazgeçemeyeceksiniz.

Gerçektende Erzurum lor dolması  merak ettiğiniz derecede seçkin, leziz ve damağınızda özel bir yer edinecek kadar enfes bir tat. Yerinde ve tamamen işinin ehli ustasının elinden yerseniz ciddi anlamda müdavimi olabilirsiniz. 

Biz sizleri daha fazla merak içinde bırakmadan Erzurum lor dolmasını malzelemerini sıralayıp tarifini detaylı bir şekilde anlatalım;

Erzurum Lor Dolması Malzemeleri

 • 2 bardak pilavlık bulgur
 • 600 gram taze Erzurum loru (Erzurum loru bulamadığınız takdirde yörenizde üretilenide kullanabilirsiniz. )
 • Yeterli miktarda evelik veya pazı yaprağı
 • 2 adet kuru soğan
 • Yeterince tuz
 • 3 kaşık tereyağı
 • 3 kaşık taze kaymak

Erzurum Lor Dolmasını Yapılışı
Erzurum yöresine özel leziz yemeklerden biri olan Lor dolması yapımına geçmeden önce Soğanları ince ince doğrayın ve tere yağında pembeleşinceye kadar kavurmaya devam edin. Bu işlemin ardından bulguru bulgur pilavı yapar gibi tam kıvamında pişirin. Daha sonra yeniden soğanlara geçin ve kavrulan soğanlara taze kaymağı, pilav halindeki bulguru ve loru ilave edip iyice karıştırın. Ardından pazı yapraklarını yaprak dolma gibi sarıp tepsiye tek kat olarak dizin. Dizme işleminin ardından fırına verin ve kontrol edin. Kızarmaya başladıklarını gördüğünüzde hemen çıkarın. Tereyağını ateşte kızdırıp üzerine dolaştırın.

Erzurum yöresi yemeklerinden nefis lor dolmanız hazırdır. Sarımsaklı yoğurtla yiyebilir, sevdiklerinize dostlarınıza servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

turuncucizgi

0 0 0 0 0 0

“Erzurum Lor Dolması” üzerine 5 yorum

 1. Ali Yılmaz says:
 2. Dursun Kara says:
 3. sadi nohutçu says:
 4. Ahmet Yenilmez says:
 5. Fehim YIldız says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir