5

erzurum-lor-dolmasi

Bu gün sizlere yine Erzurum yöresine özel çok nefis bir tat olan Erzurum Lor Dolması‘nın hem tanıtımını hemde tamamen orijinal tarifini anlatıp öğreteceğiz. Lor Dolması adını gerek Erzurum yolculuklarınızda gerek Erzurumlu dostlarınızla sohbetleriniz esnasında muhtemelen çok duymuş, övgüsünü çok fazla dinlemiş olabilirsiniz. Dahası bu övgüler sizde aşırı bir meraka sebep olmuş olabilir. Şöyle diyelim bu leziz tat damağınızda öylesine enfes bir tat bırakacak ki ara sırada olsa yeniden tatmak isteyecek vazgeçemeyeceksiniz.

Gerçektende Erzurum lor dolması  merak ettiğiniz derecede seçkin, leziz ve damağınızda özel bir yer edinecek kadar enfes bir tat. Yerinde ve tamamen işinin ehli ustasının elinden yerseniz ciddi anlamda müdavimi olabilirsiniz. 

Biz sizleri daha fazla merak içinde bırakmadan Erzurum lor dolmasını malzelemerini sıralayıp tarifini detaylı bir şekilde anlatalım;

Erzurum Lor Dolması Malzemeleri

 • 2 bardak pilavlık bulgur
 • 600 gram taze Erzurum loru (Erzurum loru bulamadığınız takdirde yörenizde üretilenide kullanabilirsiniz. )
 • Yeterli miktarda evelik veya pazı yaprağı
 • 2 adet kuru soğan
 • Yeterince tuz
 • 3 kaşık tereyağı
 • 3 kaşık taze kaymak

Erzurum Lor Dolmasını Yapılışı
Erzurum yöresine özel leziz yemeklerden biri olan Lor dolması yapımına geçmeden önce Soğanları ince ince doğrayın ve tere yağında pembeleşinceye kadar kavurmaya devam edin. Bu işlemin ardından bulguru bulgur pilavı yapar gibi tam kıvamında pişirin. Daha sonra yeniden soğanlara geçin ve kavrulan soğanlara taze kaymağı, pilav halindeki bulguru ve loru ilave edip iyice karıştırın. Ardından pazı yapraklarını yaprak dolma gibi sarıp tepsiye tek kat olarak dizin. Dizme işleminin ardından fırına verin ve kontrol edin. Kızarmaya başladıklarını gördüğünüzde hemen çıkarın. Tereyağını ateşte kızdırıp üzerine dolaştırın.

Erzurum yöresi yemeklerinden nefis lor dolmanız hazırdır. Sarımsaklı yoğurtla yiyebilir, sevdiklerinize dostlarınıza servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

turuncucizgi

admin
Ogreniyoruz.Org

  Android Candy Crush Saga Oyunu

  Previous article

  Kuruyemişin Bilinmeyen Faydaları

  Next article

  You may also like

  5 Comments

  1. Bir misafir ziyaretinde tadına bakmıştım. Gerçekten müthiş bir lezzet. Lor Peyniri ve diğer malzemeleri bizzat Erzurum’dan gelmiş. Tadı damağında kalıyor insanın. Ülkemizin farklı yörelerine ait, tertemiz katkısız bu tür lezzetleri çok seviyorum. Damağa hitap eden insanın aklından çıkmayan şeyler.

  2. Lor Dolması Erzurum’un müthiş damak zevklerinden. Çok başka bir tadı var. Yemediyseniz yemelisiniz. Ama Erzurum’da bir köye misafir olmalı orda yemelisiniz başka yerde aynı tadı bulamayabilirsiniz benden söylemesi.

  3. Erzurum Lor Dolması harika bir lezzet bence herkes tatmalı

  4. Palandöken’de kayak yapmak için gitmiştik Erzurum’a. Dayımların komşular davet etmişti. Davette yedim Erzurum Lor Dolması nı. Gerçekten harika ve müthiş bir tat. MaşaAllah. Akılda kalıcı bir tat. Lor Dolmasını daha sonra İstanbul’da bizimkilerde yapmaya kalktı ama gerçekten Erzurum’daki tadı bulamadım. Arkadaş Erzurum’un havasından suyundanmıydı, yemeğin malzemelerindenmiydi yoksa yapım şeklindenmiydi hiç bir zaman Erzurum’da yediğim o Lor Dolması tadını alamadım. Güzel. MaşaAllah.

  5. Geçen yıl Erzurum’da süper tadını aldım. Müthiş güzel bir tat. Bizim ülkemizin her bir bölgesinin yemekleri ayrı Erzurum Yöresel Yemekleri ayrı bir lezzet. Seviyorum ülkemi her açıdan zenginlik var.

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir