0

erzurum-patates-boranisi
Haşlanmış patatesten yapılan Erzurum Patates Boranisi diğer Erzurum Yöresel Yemekleri gibi damağa hitap eden nefis lezzetlerden biridir. Tattığınız zaman bunu bizzat hissedeceksiniz. Hele özellikle birde Erzurum Tereyağı ile yapılıyorsa. Tadına bir defa vardıktan sonra kahvaltı sofralarınızdan eksik etmeyeceğinizi düşünüyoruz. Erzurum Patates Boranisi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız o halde buyrun şimdi tarifine geçelim.

Erzurum Patates Boranisi Malzemeleri

 • 6 – 7 adet taze patates
 • 5 yemek kaşığı taze tereyağı
 • 1,5 yemek kaşığı toz karabiber
 • Tuz ( Kayatuzu olması tercih edilmeli )
 • 1 kase taze yoğurt ( evde mayalanmış olması tercih edilmeli )

Erzurum Patates Boranisi Yapılışı

Taze seçilmiş patatesler kabuklarıyla birlikte orta derecede haslanır. Patateslerin dağılacak kadar haşlanmamasına dikkat edilmeli.  Haşlanan patatesler kabukları soyularak tercihe göre genişçe bir cam yada porselen tabağa çok ince şekilde doğranır ve üzerine kaya tuzu ilave edilir. Bu işlem devam ederken bir diğer tarafta tereyağı tamamen eritilip içine kırmızı biber eklenip patateslerin üzerine dikkatli bir şekilde gezdirilere dökülür.

Ardından tercihe göre sarımsaklı taze yoğurt güzelce hazırlanır tüm malzemeleri ile hazırlanmış patateslerin üzerine dökülür. Hepsi bu kadar. Erzurum Patates Boranisi tamamdır. Afiyetle kahvaltı sofranıza dahil edebilirsiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Başlıca Android Terimleri

  Previous article

  Alexa’nın Önemi

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir