0

erzurum-su-boregi

Öğreniyoruz.org ekibi olarak bu gün sizlere Dadaşlar diyarı Erzurum ilimizin o meşhur damak tadı leziz Civil Peynirli Erzurum Su Böreği’ nin yapımını anlatacağız. Muhtelemen hepiniz değişik tarzlarda, değişik malzemelerle yapılmış börekler yemişsinizdir. Biz daha çok damağınızda farklı ve leziz derecede iz bırakan bir lezzetten bahsetmek istiyoruz. Zira Erzurum’un tadı damaklardan uzun süre gitmeyen meşhur çivil peyniri ve köy tereyağı ile kendine özgü bir şekilde yapılan Peynirli Su Böreği tamda unutulması zor bir damak tadı olmaya aday. Baştan belirtelim daha ilk anlarda kokusu dahi sizi kendinizden geçirmeye yetecek.

Az öncede belirttiğimiz üzere belki sabah kahvaltılarında yada öğlen yemeklerinde herhangi bir zamanda herhangi bir yerde su böreği yemiş olabilirsiniz. Fakat Erzurum Su Böreğini yemediyseniz böreğin damakta bıraktığı uzun süreli leziz tad yaşamak için yemelisiniz.

Peynirli Erzurum Su Böreği Hamur Malzemeleri

 • 8 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 750 gram Un

Peynirli Erzurum Su Böreği İç Malzemeleri

 • 400 gram Erzurum Civil Peynir (çeçil peynir)
 • 1 demet taze maydanoz
 • 300 gram tereyağı (Yufkaların rasına sürmek için)

Peynirli Erzurum Su Böreğinin Yapılışı

Öncelikle yumurtaları, tuzu ve unu derin ve geniş bir plastik kabın içinde iyice karışıncaya ve katılaşıncaya kadar yoğurun. Hamurun tamamen kıvama geldiğini gördüğünüz vakit 30 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Fakat dikkat edin tamamen kıvama gelmiş ve pürüzsüz bir şekilde olmalı. Kıvama gelen hamuru dinlenmeye aldıktan sonra içine yerleştirilecek malzemeyi güzel karıştırın ayrı bir kabın içinde bir kenara ayırın. Hamurun dinlenme süresi dolduktan sonra dikkatli birşekilde alın ve 12 adet küçük küçük yuvarlak parçalara ayırın.

Göz kararı olarak parçaların eşit olmasına dikkat edin. Eşit parçalarda ayırma işlemi bittikten sonra artık her parçayı normal bir yufka büyüklüğünde merdane yardımıyla açın. Her yufkanın açılma işlemi bittikten sonra önce ortadan ikiye ardından tekrar diğer tarafa ikiye katlayarak uygun bir düz zemin üzerine yerleştirin. Bu katlama işleminin ana sebeplerinden biriside açılan yufkaların kurumaması ve birbirilerine yapışmaması daha düzenli durması içindir.

su_böreği

Yufkaları katlama işlemi bittikten sonra tereyağını bir kase içinde eritip tepsiyi iyice yağlayın. Yağlama işlemi sonrası açtığınız yufkalardan ikisini haşlamadan olduğu gibi tepsiye yayarak açıp düzenli bir şekilde yerleştirin. Tepsiniz bu şekilde beklerken, genişçe bir tencereye yeterince su ve tuz ekleyip kaynatın. Kaynama ocağının yanına yine geniş bir tencere soğuk su bırakın. Katlamış olduğunuz yufkaları düzenli bir şekilde açarak kaynayan tencerenin içine atın ve haşlayın. Birkaç dakika haşlanan yufkayı hemen çıkarıp soğuk suyun içine atın. Arada soğuk suyu kontrol edin ve ısınırsa yeni soğuk su ile değiştirin. Haşlanmış yufkaların suyunu süzüp düzenli bir şekilde tepsinin içine yayarak dizin. Her iki yufkada bir aralarına bol tereyağı ilave edin. 6. Yada 7. Yufkayı dizdikten sonra artık su böreğinin içini ilave edebilirsiniz. Nefis Erzurum çivil peyniri, maydanoz ve tereyağı gibi iç malzemelerini ekledikten sonra diğer yufkalarıda ekleyin. Sona kalan iki yufkayıda yine en başta olduğu gibi haşlamadan tepsiye serin.

Tepsinin hazırlanma işlemi tamamdır. Artık Su Böreğinizi kızartma işlemine geçebilirsiniz. Fırına yada ocağa düzenli bir şekilde yerleştirin. Belirli aralıklarla kontrol ederek altını üstünü çevire çevire Su Böreğinizi kıvamında kızartın. Çevirme İşlemini eşit büyüklükteki bir başka tepsi ilede yapabilirsiniz. Kızartma işlemi bitip böreğiniz nar gibi sarımsı leziz bir görünüm aldığında servise hazırdır. Afiyetle yiyebilir sevdiklerinize misafirlerinize servis yapabilirsiniz.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Leziz Hıngel Tarifi

  Previous article

  Aile Putu ( İstavroz | Haç )

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir