0

göbek-eritme

Aşırı kilo ve göbek günümüz insanının en büyük problemlerinden biri kuşkusuz.  Çok şişkin ve yağlı bir göbeğiniz varsa bu her açıdan size sıkıntı çıkaracaktır. Zira otururken, oturduğunuz yerden kalkarken, yürürken, merdiven çıkarken, çocuğunuzla oynarken kısaca gün içinde her türlü hareketinizde sıkıntı çekersiniz. Dahası tuvalet ihtiyacınızı karşılarken dahi zorlanır, rahatsız olursunuz. Bu tür göbek sıkıntısı uyku halinde bile sizi rahat bırakmayacaktır. Düşünsenize 10 – 15 kilo gibi bir ağırlığı sürekli taşımak durumunda kalıyorsunuz. Bu elbette çok zor bir durumdur. Aşırı kilo yaşam kalitenizi düşüreceği gibi yaşam kalitenize etki eden sağlığınızıda olumsuz yönde ciddi anlamda etkileyecektir. Evde düzenli olarak yapabileceğiniz birkaç egzersizle bu durumdan kurtulmanız mümkün. Evet yanlış okumadınız. Sadece birkaç hareketle karın yağlarınızdan, sizi rahatsız eden aşırı kilolarınızdan kurtulmanız ve daha rahat bir hayat yaşamanız mümkün. Dahası zayıflama yada göbek eritme adıyla satılan haplara, ilaçlara, saatlerce antrenman salonlarında ağır çalışmalar yapmaya ihtiyaç duymadan.

Şimdi adım adım programımıza geçelim;

1 – Çalışma zamanı olarak sabah kahvaltısından 30 dakika öncesini seçiyoruz. Zira yapılan bilimsel araştırmalar spor antrenmanları için en ideal zaman diliminin sabah saatleri olduğunu göstermiştir.

2 – Sabah yatağınızdan çıkınca antrenman yapacağınız alana geçin ve önce 3 – 5 dakika ısınma hareketleri yapın. Klasik yukarıdan bir şey alıyormuş gibi yukarıya gerinerek uzanma çalışmasını bu ısınma hareketleri içine mutlaka dahil edin. En az 10 defa yukarıya doğru önce sağ sonra sol elle dönüşümlü olarak uzanın.

3 – Isınma hareketlerini bitirince 5 – 10 saniye bekleyin ve yavaşça şınav vaziyeti alın. Başınız tamamen karşı tarafa bakar vaziyette 10 adet şınav çekin. Aşağı inerken nefes alın yukarı çıkarken nefes verin. 10’a tamanlayınca bırakıp yavaşça kalkın. 15 saniye bekleyin ve tekrar şınav vaziyeti alarak aynı şekilde 10 adet şınav daha çekin. 10’a tamamlayıp kalkın. Gördüğünüz gibi 15 saniye arayla iki defa 10 ar adet şınav çektiniz. Buradaki iki temel adet set olarak adlandırılır. Yani toplamda 2 set 10 tekrar yaptınız. Kısaca 2 x 10. Program düzeni böyle olacak.

4 – Şınav bitiminden hemen sonra 15 saniye dinlenin ve ardından sırt üstü uzanın. Tahmin ettiğiniz üzere mekik çalışması yapacaksınız. Fakat direkt olarak biz başlangıçta mekikle başlamayacağız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi yapacaksınız.

mekik

Bu hareketide 2 set 15 tekrar yapacaksınız. Yani 15 defa aşağıda gösterildiği gibi elleriniz yere yapışık bir vaziyetteyken ayaklarınızı yavaşça yukarı kaldırıp yine yavaşça aşağı indirecek ve 15 i tamamlayınca bırakacaksınız. 15 saniye dinlendikten sonra ikinci sete yani ikinci 15 e geçebilirsiniz. Bu iki hareket sizin ilk 3 aylık çalışma programınızdır. Programınız şöyle olacaktır;

 • Şınav                  : 2 x 10 (2 set 10 tekrar)
 • Karın Hareketi : 2 x 15 (2 set 15 tekrar)

3 Ay içinde haftada bir tekrar sayısını 2 artırın. Bu şu demek ilk başlangıçta 2 setlik 10 adet şınav çektiniz. Bir hafta sonra bu adedi 12 yapacak ve gelecek haftaya kadar şınavı 2 x 12 yapacaksınız. Bu işlemi aynı şekilde karın hareketinede uygulayın. 3 ay sonra vücudunuzdaki değişim sizi dahi şaşırtıp sevindirecek.

5 – Antrenmanınız bitince 5 – 6 dakika kadar dinlenin ve duşa girin. Duştan sonra kahvaltıya geçin fakat kahvaltınızdada bir düzenleme yapmalısınız. Bir dilim ekmek, bir yumurta, iki dilim beyaz peynir,4 – 5 adet zeytin ve 3 dilim domates hem leziz, hem sağlıklı hemde ideal ölçüde bir kahvaltı şeklidir.

Bu sizin 3 aylık çalışma programınızdır. Her gün düzenli olarak yaptığınız takdirde çok hoşunuza gidecek bir netice ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Kesinlikle üşengeçlik yapıp tek bir günü dahi atlamayın. Kendizi seviyor, değer veriyorsanız kararlı olun ve kendiniz için güzel şeyler yapın.

shadow

admin
Ogreniyoruz.Org

  9 Maddeyle Güne Zinde ve Dinç Başlayın

  Previous article

  Çok Etkili Diş Beyazlatma Yöntemleri

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Sağlık