0

facebook-gizlilik-ayarlariKullanıcılarının zaman zaman bu konudaki eleştirilerine hedef olan Facebook sosyal ağı gizlilik ayarlarında Geniş ve kapsamlı bir değişiklik uygulaması yaptı. Yapılan bu kapsamlı değişiklik facebook kullanıcılarının eleştirileri neticesi düzenlenmiş gayet iyi bir uygulama. Zira facebook’a ilk defa üye olan kullanıcı bir paylaşım yaptığında herkese açık olarak paylaşım yapmış oluyordu. Henüz ayarlamalarından haberdar olmayan yeni kullanıcı yaptığı paylaşımın herkes tarafından görüldüğünü görünce elbette bu durumdan şikayet ediyordu. Ayarlardan düzeltilebilen bu paylaşım seçeneği ilk defa kaydolan bir kullanıcı için stardart olarak herkese açık modunda geliyordu. Yani yaptığınız paylaşım anında herkes tarafından görülebilecek şekilde yayınlanıyordu. Bu yüzden facebook sık sık eleştiri almaya başlamıştı. Eleştiri ve şikayetleri değerlendiren facebook yönetimi  başlangıçta sabit gelen paylaşım ayarlarını değiştirdi ve iki yeni özellik aktif oldu.  Bu özellikler;

1 – Bundan böyle ilk kaydolan kullanıcıların yaptığı paylaşımlar “arkadaşlar” seçili konumdayken paylaşılıyor.  Yani artık ilk kaydolan kullanıcının ayarlarda bir düzenleme yapmadan yaptığı herhangi bir paylaşım herkes tarafından değil sadece arkadaşları tarafından görülebilecek bir yapıda. Siz herkes tarafından görülebilmesini istiyorsanız bunu facebook ayarlarından özel olarak kendiniz yapmanız gerekiyor.

2 – Facebook’un yapmış olduğu diğer değişiklikse facebook kullanıcılarının paylaşımlarında maksimum seviyede dikkatli olmasına olanak sağlıyor. Bir çeşit güvenlik değişikliği olan bu uygulamada örneğin herhangi bir paylaşım yapmak istediğinizde ekranda karşınıza paylaşımınızı kimlerin görmesini istediğiniz küçük bir uyarı penceresi açılıyor. Dolayısı ile istemeden paylaşımınızı herkesin görebileceği bir şekilde yayınlama riskinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Facebook’un yaptığı bu kapsamlı gizlilik ayarları değişikliğinin yakın bir zamanda bütün kullanıcıların hizmetine sunulacağı düşünülüyor.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Panda 4.0 update (Panda 4.0 Güncellemesi) Geldi

  Previous article

  Chrome Açıklarını Kapatan Güncelleme

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Facebook