0

whatsappMilyonlarca üyesi bulunan Facebook, global bir mobil mesajlaşma uygulaması  olan WhatsApp’ı  satın aldı. Ödenen miktar ise 16 milyar dolar.  Resmi olarak doğrulanan habere göre Facebook, WhatsApp’e  4 milyar dolar nakit para ve 12 milyar dolarlık Facebook hissesi vererek ödeme işlemini yapmış olacak. WhatsApp ‘ın 450 milyondan fazla aktif mobil kullanıcısı bulunuyor.

Facebook’un WhatsApp’ı  satın alması olayı Facebook’un kurucusu ve aynı zamanda  CEO’su olan Mark Zuckerberg tarafından da Facebook sayfasında duyuruldu.   Bundan böyle tüm WhatsApp çalışanları artık Facebook ekibine katılarak birer facebook çalışanı olacaklar.  Dahası Facebook çalışanlar için de ekstra  3 milyar dolarlık bir Facebook RSU hissesi ayırmış bulunmakta.  Bu şu demek. Facebook’un global mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı  satın almasının toplam maliyeti aslında 19 milyar dolar.

İkili arasındaki satın alma anlaşması imza altına alındı.  Facebook herhangi bir sebepten dolayı 19 Ağustos tarihine kadar anlaşmadan vazgeçerse,  WhatsApp’e nakit olarak 1 milyar dolarlık cezai ödeme yapmayı da kabul etmiş durumda.  WhatsApp uygulamasının hem kurucu ortağı hemde  CEO’su Jan Koum ise,  gerçekleşen bu satın alma ile beraber  Facebook’un yönetim kuruluna girmiş oldu. Konuya ilişkin ayrıntı ve detaylar Facebook resmi blogu üzerinden herkese duyuruldu.

Global anlamda gerçekleşen bu satın almanın ardından WhatsApp, yine bağımsız olarak  faaliyetlerini devam ettirecek. Dahası  Mountain View, California’da bulunan ofislerini Palo Alto’ya taşıma gibi bir durumda söz konusu değil.  Şunu belirtmektede fayda var . Facebook  WhatsApp’ı  bir Facebook mesajlaşma servisi hizmetine çeviremeyecek veya  ismini değiştirip başka bir isimle kullanamayacak.

admin
Ogreniyoruz.Org

  CMD Komutları

  Previous article

  Giyilebilir Teknoloji Gear Fit

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel