0

Gelecek İçin Sayısal Mı Sözel Bölüm Mü Tercih Edilmeli

Türkiye’de en çok okunan bölümlerden biri olan TM ve MF bölümlerine ait detayları sorularla açıklıyoruz. Mesleklere geçmeden önce öğrencilerin aklına takılan ve sıkça rehberlik öğretmenlerine sorulan bazı soruları buradan yanıtlayacağız. Türkiye’de her yıl değişen sınav sistemiyle birlikte bölümlere ait meslek grupları da değişmektedir. Özellikle Tm ve Mf yani eşit ağırlık ve sayısal (fen) bölümleri arasında sık sık meslek değişimleri olmaktadır. Bunun nedeni birbirine yakın bölümler olmasıdır ama genel olarak bakılacak olursa, mühendislik ve benzeri meslek dalları sayısalda, işletme ve benzeri meslek dalları da eşit ağırlıkta olmaktadır. Merak edilen konular;
1) TM Bölümünü mü seçmeliyim , MF Bölümünü mü seçmeliyim ?
-Aslında bu sorunun cevabını kendiniz vermeniz gerekmekte. Alan seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken 2 konu olacaktır. İlki hangi mesleği okumak istediğiniz ikincisi ise hangi bölümdeki derslerinizin daha iyi olduğudur.
2) Sayısal derslerim zayıf fakat istediğim meslek sayısalda ne yapmalıyım?
-Sayısal dersleriniz, çok kötü denilmeyecek kadarsa ve çalışarak yapabileceğinize inanıyorsanız sayısal bölümüne gitmelisiniz. Eğer sayısal derslerde çok zorluk çekiyorsanız Tm veya Sosyale gitmenizi tavsiye ederiz. Unutmayın ki yapamadıktan sonra istediğiniz mesleğin sayısalda olması bir şey ifade etmeyecektir.
3) Tm den Mf ye nasıl geçebilirim? “Eşit ağırlıktan sayısala nasıl geçebilirim?”
– Eğer seçiminizi yeni yapmış iseniz müdür ve öğretmenlerinizle görüşüp kaydınızı Mf bölümüne aldırabilirsiniz. Aradan bir sene geçmiş ise bölüm değiştirmeniz daha da zor olacaktır. Mf ye geçebilmek için Mf bölümündeki tüm derslerin sınavlarını vermeniz gerek. Mesela Mf bölümünde bulunan fizik ve kimya dersleri Tm de olmadığı için, Tmden Mf ye geçebilmek için bu derslerin sınavlarına girip geçmeniz gerekmektedir.
4) Başka bölümden meslek seçebilir miyim?
– Başka bölümden meslek seçme gibi bir imkânınız var ancak görmediğiniz dersler olacağı için çok daha fazla çalışmanız gerekecek.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Dinimizin yasakladığı davranışlar nelerdir

  Previous article

  İnternet Ahlakımızı Nasıl Etkiliyor

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir