2

googlecompanyGoogle dünyanın en popüler arama motorlarının başında geliyor. Bilindiği üzere google gibi bir firmada çalışmak bir çok kişinin istediği bir şey. Zira google’da çalışmak hem kariyer hem yüksek maaş ve hemde çok rahat bir iş ortamı demek. Peki google’da nasıl işe girebilirsiniz. Öncelikle şunu belirtelim google sizin hangi üniversiteden mezun olduğunuzu pek önemsemiyor. Google için önemli olan sizin sıradışı zekanız. Bu konu ile ilgili olarak ABD’nin Seattle kenti sakinlerinden insan kaynakları biriminde danışman olarak görev yapan Lewis Lin, Google ile iş görüşmesi yapan kişiler arasında bir araştırma çalışması yaptı. Lewis Lin, Google’ın işe alma aşamasında  katılımcılara sorduğu birbirinden ilginç soruları derleyip cevaplarını yayınladı. Şimdi buyrun Google’da işe girmenin sırlarını okuyun.

Google’ın Katılımcılara Sorduğu Sorular;

1 – Bir okul otobüsüne ne kadar golf topu sığar?
2 – Seattle’daki tüm camları sildirmek için ne kadar para ödemeniz gerekir?
3 – Bir ülkede çiftler erkek çocukları olana kadar çocuk yapmaya devam ederler. Bu ülkede kızların erkeklere oranı nedir?
4 – Chigago’da kaç piyano çalan kişi vardır?
5 – San Fransisco için bir tahliye planı hazırlayabilir misiniz?
6 – Gün içinde akrep ve yelkovan kaç kez üst üste gelir?
7 – Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve ganimetin nasıl bölüneceğini oylamanız gerekiyor. Eğer mürettebatınızın yarısından fazlası sizin önerdiğiniz şekilde hazineyi paylaşırsa siz öleceksiniz. Nasıl hem hayatta kalır hem de hazineyi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz?

Cevaplar

1 – Birinci cevap 660 bin top. Bu ilk sorunun cevabını bilenlerin büyük bir bölümü ‘ürün müdürü’ olarak başlıyor.
2 – İkinci sorunun cevabı 10 dolar
3 – Üçüncü sorunun cevabı ½
4 – Fermi paradoksunu içeren bu sorunun cevabı ise 125.
5 – Google’ın bu sorusuna sizinde yine soruyla karşılık vermeniz  gerekiyor. “Nasıl bir doğal afet için tahliye planlıyorsunuz?”
6 – Altınsı sorunun cevabı 22 kez
7 – Cevap oylama yapmadan hazinenin yüzde 51’ini mürettebatınız arasında paylaşırsınız.

Diğer Detaylar;

– Akşam Nerede Yiyelim?

Google’ın eski çalışanlarının söylediklerine göre iş görüşmesi esnasında katılımcılara rahatlatıcı bazı sorular da soruluyor. Eğer işe alan kişi “Akşam nerede yemek yiyelim?” diye bir soruyorsa cevap olarak “fark etmez” dememek gerekiyor. Aksine belirtici cevaplar verip gideceğiniz restorandan orada yiyeceğiniz yemeğe kadar fikrinizi net bir şekilde beyan etmeniz gerekiyor.

– Daha Önce Okuduğunuz 5 Makaleyi Nereden Seçtiniz?

Eğer google’da işe girmek istiyorsanız bu soruya karşı vereceğiniz “bilmiyorum” cevabı bu aşamada google’da işe başlama düşüncelerinizin bittiği an. Sizden istenen o makaleleri neden seçtiğinizi en ince ayrıntısına kadar anlatmanız.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Google Güvenlik Ekibi Kuruyor

  Previous article

  Hit Artırmak İçin Önemli İp Uçları

  Next article

  You may also like

  2 Comments

  1. Google devasa bir şirket ve bayağı kaliteli. Elbette google teknolojisi bizler için çok büyük bir nimet.Google gibi bir şirkette işe girmek ciddi anlamda bir başarı ve kariyer anlamına geliyor. Hem kendini yetiştirmek hemde kariyerli bir yerde çalışmak adına çok iyi olur google’da çalışmak. Sordukları sorulara bakılırsa çok zeki insanlarla çalışmak istedikleri açık. Google’da işe gireceklere ve google’da çalışacaklara başarılar diliyorum.

  2. Google ile çalışmak beni mutlu eder. Teşekkürler

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Google