0

9 Aralık 1906 tarihinde New York’ta doğan Grace Murray Hopper, bilgisayar programlama dillerinin ihtiyaç duyduğu derleyicileri ilk defa geliştiren Amerikan vatandaşı bilgisayar uzmanıdır. Aynı zamanda Tümamiral rütbesi ile bir asker olarak Abd donanmasında görev almıştır.

.
Grace Hopper Yale Üniversitesinde fizik ve matematik eğitimi gördü. 1930 yılında mezun olup 1934 yılında aynı üniversitede matematik doktorası yapmıştır. Cobol yazılım dilinin ilk kurucu ve geliştiricisi olan Grace Hopper bilgisayar teknolojisi teknik dilinde “debugging” olarak adlandırılan hatalardan temizlenmiş program sistemininde ilk kullanıcısıdır.

.

Cobol yazılım dili bilgisayar uzmanlarının CODASYL adında oluşturdukları bir platformla bir araya gelmesi neticesinde net şeklini almış ve COBOL la ilgili çalışmalar bu platformla devam edegelmiştir. Teknik danışmanlığını Grace Hopper’in yaptığı platformda COBOL için önemli adımlar atılmış oldu.

.

1973 yılında yüzbaşı olan Hopper, 1992 de ölmüştür. Grace Hopper’in adı Abd savaş gemisine verilmiş savaş gemisi USS Hopper olarak anılmaya başlanmıştır.
Ölümünün üzerinden 107 yıl geçen Grace Hopper için google 107.doğum günü için aşağıdaki doodle’ı hazırlamıştır.

.

hopper2

admin
Ogreniyoruz.Org

  Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

  Previous article

  E-Devlet Nedir?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in Güncel