0

hukukHiç kimseye, hiç bir bireye haksızlık etmemek, devlete  karşı herhangi bir haksız durum içine girmemek, vergi kaçırmamak, usulsüz, kanunsuz, illegal faaliyet ve çalışmalar içinde bulunmamak, haksızlık karşısında hiç bir zaman susmamak ve gerekli kanuni müdahaleleri yapmak her zaman temel düsturlarınızdan biri olmalı. Zira Peygamberimiz Muhammed Aleyhisselam : “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” Buyurmuştur. Kuşkusuz dilsiz bir şeytan olmak aklı başında hiç kimsenin tenezzül edeceği bir davranış biçimi ve yaşam tarzı değildir. Günümüzde her alanda küçük yada büyük haksızlıklar olmakta, insanlar kendilerinin yada bir başkasının uğradığı haksızlığa işini yada rahatını, güvenliğini kaybetmek adına susmakta, ses çıkarmamaktadır. Oysa bu hiç kuşkusuz çok yanlış bir davranıştır. Zira korkulması gereken ne size yada diğer çalışanlara haksızlık eden patronunuzdur, ne haksızlığını gördüğünüz herhangi biridir. Korkulması gereken sadece Alemlerin Rabbi Allah’tır. Siz sizden hiç bir farkı ve gücü olmayan insanlardan değilde Allah’tan korkarsanız, dürüst ve cesaretli olursanız elbette başarı her zaman size gelecektir.

Satın aldığınız bir ürün yada hizmette haksızlığa uğramış olabilirsiniz. Önce sakin olun ve kanuni olarak hakkınızı aramaya başlayın. Kesinlikle hiç bir şekilde korkunuz olmasın. Zira haklı olan, Hakkı savunan her zaman kazanır bunu unutmayın. İlgili üründen dolayı yapmanız gerekenleri sırasıyla yapmak için düzenli hareket edin. Kanuni yolları bilmiyorsanız kesinlikle bir avukatla birlikte hareket etmeniz yararınıza olacaktır. Tüketici mahkemeleri vasıtasıyla bir avukat rehberliğinde hakkınızı geri alabilirsiniz unutmayın. Bu durum sizin yada herhangi birinin karşılaşacağı olası her türlü haksızlık için geçerli olan bir durumdur.

Çalıştığınız işyerinde herşey güzel giderken hiç ummadığınız bir anda, bir gün mesai saatinin başlangıcında bir gariplik hissedebilirsiniz. Patron ve çalışanlar size karşı soğuk ve ilgisiz hatta umursamaz bir tavır takınmış olabilir, size karşı sessiz bir savaş başlatılmış olabilir. Sakin olun önce. Belliki sizin için gizli bir şekilde bir plan yapılıp işinize bu gizli plan ve toplantı ile son verilmiştir. Siz aslında işyerinde son aylarınızı hatta son günlerinizi yaşıyor olabilirsiniz.  Habersiz işten çıkarma durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sizi rahatsız edecektir. Fakat sakin olun ve akıllı hareket edin.  O ay maaş alacaksanız bunu bizzat imzalı belge karşılığı alın. SSK priminiz gerçek maaşınız üzerinden gösterilmiyor olabilir.  Bunu tespit edin.  En basit olarak eğer maaşınızın bir kısmı bankaya yatıyor bir kısmını elden alıyorsanız o halde kesinlikle sigorta priminiz gerçek maaşınız üzerinden gösterilmiyor, dahası çalıştığınız iş yeri sizden ve devletten çalışıyor demektir.  Çok akıllı hareket edin.  Bütün delilleri akıllıca toplayın. Size büyük ihtimalle hemen şimdi işten çıktığınızı bildirmeyecekle ve en az bir maaş daha ödeme yapılacak. Bankaya yatırılacak miktar haricinde elden alacağınız ödemeyi kesinlikle imzalı bir belge karşılığında alın.  Bu sizin için çok güzel bir delil olacaktır. Zira bu belgeyle işyerinin hem sizin ücretinizden hem devletten çaldığını ispata edebileceksinz. Ve beklenen gün gelir personel şefi, müdür yada bizzat patronun kendisi sizi çağırır ve derki; ” 15 gün süren var. 15 gün içinde buradan ayrılman gerekiyor…..” şeklinde devam eden bir konuşma dinlersiniz.  Bu işten çıkarma öncesi yapılan ihbardı. Fakat dikkatli olun. Zira;

1 – 4857 sayılı İşçi Kanunu’nun 17. maddesi gereğince  işverenin kanuni ihbar sürelerine uyma zorunluluğu var.  Buna göre;

 • İhbar süresi 6 aydan az çalışan işçilerde, ihbar bildirimi en az iki hafta olmalıdır.
 • 6 ay ile 1,5 sene arasında çalışmış işçilerde ihbar bildirmi 4 hafta olmalıdır.
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arası çalışanlar için, ihbar bildirimi 6 hafta olmalıdır.
 • 3 yıldan fazla zamandır çalışanlar için ihbar bildirimi 8 hafta olmalıdır.

Ancak bu kanuni süreler sonunda işçinin sözleşmesi feshedilip işten çıkarılabilir. Bunun haricinde eğer siz orada 2 yıl çalışmışsanız ve size 15 günlük bir ihbar süresi veriliyorsa bu suçtur. Bunu not alın gerekli belgelerinizi toplayın.

2 – Bu ihbar için geçerli bir sebep gösterme zorunluğu var.

Bütün bu bilgi ve belgeleri iyice ve akıllıca takip edin. Zira belki geceninizi gündüzünüze katarak çalıştığınız şirket yada firma sizi bir kalemde silip atıyor ve işten çıkarıyor. Sürecin en başından bir avukatla anlaşmanızda kesinlikle yarar vardır. Zira gerekli olan hukuki yollar ve  prosedürler hakkında bilginiz olmayabilir, hangi yolları takip edeceğiniz konusunda fikir sahibi olmayabilirsiniz. İşten çıkarılma ve sözleşme fesih bildirisi size sözlü olarak sunuldu ve henüz içeride alacaklarınız varsa, size karşılığından bir belge imzalatılacaksa kesinlikle hiçbir şey imzalamayın. Kalan alacaklarınızı isteyin verilsede verilmeyip ileri bir tarihe ertelensede sorun etmeyin ve kesinlikle işverenle bir tartışma içine girmeyin. Sakin olun siz mücadelenizi hukuksal olarak yapacak ve kazanacaksınız inşaAllah.

Oradan ayrıldıktan sonra hemen akabinde avukatınızın yanına gidip yasal işlemleri başlatın ve kesinlikle Allah’tan başka hiç kimseden korkunuz olmasın. Dahası çalıştığınız işyerinde sizin gibi mağdur olmuş, mağdur olarak haklarını alamadan çıkmış olanlar varsa onlarlada bağlantıya geçin ve avukat rehberliğinde toplu bir dava daha açın. Dahası devletten vergi kaçıran, insanları enayi yerine koyup kendilerini akıllı sanan bu tür işletmelere karşı bir avukat rehberliğinde ve derinlemesine araştırmalar yaparak tam kapsamlı bir hukuk savaşı başlatın. Öyleki siz ayrıldıktan ve kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, izin ücretleri gibi tüm sosyal haklarınız aldıktan sonra bu ve benzeri bir işletme artık olmasın. Olacaksa bile bundan sonra haddini bilerek, aklı başında olarak faaliyette olmayı öğrensin.

Bu konuda sormak istediğiniz her türlü soru, görüş ve önerilerinizi bizlere gerek bu yazının yorum bölümünden gerek iletişim formu vasıtasıyla iletebilirsiniz. Amacımız gerek dünya çapında gerek Türkiyemizde olan haksızlıklara, vergi kaçırmalarına ve her türlü benzeri yasadışı, illegal faaliyetlere engel olmak, birlikte hareket etmek ve Türkiye’yi ve çalıştırdıkları işçileri sömürenlere, bunu yaparken güya kendilerini akıllı sananlara Türk Hukuku vesilesiyle hadlerini bildirmektir.

admin
Ogreniyoruz.Org

  Burada Ücretsiz İnternet Var

  Previous article

  Kendi Hamburgerinizi Yapın

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir