0

hamilelikte-beslenme

Hamilelikte beslenme konusu özellikle dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Hamileyim nasıl beslenmeliyim şeklinde sorular hamilelerin zihinlerini meşgul edebilir. Ki bu gayet doğal ve normaldir. Kuşkusuz yaşamın her döneminde olduğu gibi bu gebelik döneminde de dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemli bir konudur.  Gebelik döneminde özellikle tek taraflı beslenmeden kaçınılmalı. Daha çok protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin ağırlıklı bir beslenme politikası uygulanmalı, dengeli besinler alınmalıdır.

Gebelik döneminde normal zamanlara oranla bütün bu besin maddelerinin günlük ihtiyacı artar. Hamileler diğer insanlara oranla günlük 300 kilo kalori daha fazla yani yaklaşık 2300 kilo kalori daha fazla alması gerekir. Düzenli, yeterli beslenmeye artı olarak hamilelik süresince hergün düzenli olarak demir ilacı ve hamileliğin ilk aylarında folik asit vitamininin kullanılması önerilir. Hamile bir anne adayı yeterli ve dengeli beslenmeyle ortalama 10 – 12 kilo alır.  Hamilelik döneminde her türlü sağlıksız durumlara karşı düzenli olarak kilo kontrolü yapılmaldır. Sağlıklı kilo seyri İlk üç ayda ortalama 0,5 – 1 kg, takip eden dönemlerde ise ayda ortalama 1.5 – 2.0 kilo şeklinde alınması normaldir.

hamilelikte-saglikli-beslenme

Hamileler  aşırı yağ içeren yiyeceklerden, aşırı kalori içeren ve hiç bir besleyici değeri olmayan kek, bisküvi, cips gibi yiyeceklerden olabildiğince uzak durmalıdırlar.  Bu dönemde hamur işi gıdaları ve yağlı yiyecekleri fazla tüketmemek gereklidir. Bu tür gıdalar çok kolay kilo alımına sebep olurlar.  Aşırı kilo ise gebelik döneminde hiç istenmeyen bir durumdur.

Hamilelik döneminde gün içerisinde sık sık fakat azar azar olacak şekilde yemek yenilmelidir. Günde 3 öğün yerine 5-6 öğün olacak şekilde beslenilmelidir. Fazla tuz tüketilmemeli bununla beraber Fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.  Bu dönemde meyve ve sebze çok yerinde bir seçim olacaktır.  Et ve süt ürünleri gebelik sırasında gerekli olan proteini karşılayacaktır.  Hamilelik süresince haftada 2 defa balık tüketilmesi çok faydalıdır.  Balıkta bulunan civadan dolayı haftada 2 den fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca günde bir iki cevizde bebeğin beyni için faydalı olacaktır.

Hamilelik döneminde bol sıvı alımı da önemli bir durumdur. Sıvı ihtiyacı daha çok sudan karşılanır.  Günde ortalama 10 bardak su içilmesi tavsiye edilen bir durumdur. Hamilelik döneminde çay, kahve, kola gibi ürünler çok az miktarda yada hiç tüketilmemelidir. Maden suyu içilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ihlamur, kuşburnu, nane, limon, adaçayı, papatya gibi bitki çayları da bu dönemde iyi gelecektir. Alkollü içeceklerden ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Her gün içilecek 2 – 3 bardak süt kalsiyum açısından ciddi anlamda iyi olacaktır.

hamilelikte-su-icmek

Hamilelik dönenimde diyet tavsiye edilmez.  Gebeliğin başlangıcında fazla kilo varsa dahi bu kilolar gebelik sırasında verilmeye çalışılmamalıdır, fakat daha az kilo alarak gebeliğe devam etmek daha yerinde bir davranış olacaktır.  Bütün bunların yanı sıra çiğ et, iyi pişirilmemiş sucuk, çiğ köfte, iyi pişirilmemiş yumurta, mayonez, ketçap ve pastörize edilmemiş sütleri tüketmekten uzak durmak gerekmektedir.

Hamilelik dönemi boyunca çay ve kahve alımı hem hamile ve hemde bebek sağlığı açısından tehlikeli olduğu için bu dönemde çay ve kahve tüketim oranını çok azaltmak hatta yapılabilirse tamamen kaldırmak çok faydalı bir davranış olacaktır. Zira kahvede kafein maddesi çayda ise tein maddeleri bulunmaktadır. Bilindiği gibi bu maddeler uyarıcı özellikteki maddelerdir. Bebeğin anneye sağlıklı tutunması açısından  kullanımı tamamen azaltılmalı yada tamamen kaldırılmalıdır. Dahası bitki çaylarıda bu dönemde pek kullanılmamalı. Zira bitki çayların da metabolizmayı hızlandırıcı etki vardır. Bu durum  hamilelerde düşük riskini arttırıyor.

hamilelikte-cay-kahve

Hamilelik dönemi boyunca elden geldiğince doğal ve sağlıklı beslenmeye katkısız su içmeye dikkat etmek gerekiyor. Hamilenin aşırı derecede mineral kaybı, bulantı yada kusması varsa maden suyu tercih edilebilir. Taze ve sulu meyvelerde bu dönemde su ve mineral ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır.


admin
Ogreniyoruz.Org

  Anne Sütümü Mamamı?

  Previous article

  Başarılı Emzirme Nasıl Olmalıdır?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir