0

HTML Etiketlerini Öğreniyoruz

HTML dosyasında kullanılan komutlara etiket adı verilmiştir. Etiketler <etiket adı> başlar </etiket adı> şeklinde bitirilir.  Mantığa dikkat ederseniz bir açma ve kapama işlemi olduğunu göreceksiniz. başlangıç tırnakları içine etiketin adı yazılıyor. İşlem bitirilirken yine etiketin adı tırnaklar içinde yazılıyor fakat bir farkla tırnak içindeki etiket adının başına / işareti ekleniyor. Yani kapatma işlemi yapılıyor. Aşağıda etiket kullanımına kısa bir örnek verelim.

<etiket1>...Burası etiket1’in yorum aralığı...</etiket>
<etiket2>
 ....Burası etiket2’nin yorum aralığı...
 ....
 <etiket3>...Burada etiket3 tanımlı...</etiket3>
 ...Etiket2 hala tanımlı...
 ...
</etiket2>
Görüldüğü gibi en son, etiket2 </etiket2>etiketi ile kapatılıyor. Dikkat ederseniz değişik etiketler birbirlerinin içinde kullanılabiliyor. Yani açık etiketin içinde başka bir etiket açıp istediğiniz işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Etiketin bitiş işaretini (</etiket ismi>) vermediğiniz sürece o etiket tanımlı olarak işlem görür.
Tüm HTML dosyaları <html> etiketi ile başlayıp </html> etiketi ile son bulur. Bunun yanında <html> etiketi ile <HTML> etiketi arasında hiçbir fark yoktur. Ancak etiketleri küçük harflerle yazmaya alışmanızı öneririm. İleride XHTML kodları yazmak zorunda kalabilirsiniz ve XHTML dilinde etiketlerin küçük harflerle yazılması zorunludur.
HTML dosyaları temel olarak iki bölümden oluşur. Bunlar HEAD (Başlık) ve BODY (Gövde) kısımlarıdır. Başlık kısmında ziyaretçiye görünmeyen, sayfa hakkında tanımlayıcı bilgiler bulunur. Gövde kısmı ise web sayfamızın ziyaretçiye görünen kısmını yani asıl kısmını oluşturur.
<html> </html>
Sayfamızın head ve body bölümleri bu etiketin yorum aralığında tanımlıdır.
<html>
<head>... head etiketinin içeriği ....</head>
<body>
 ....
 body etiketinin içeriği
 ....
</body>
</html>
Birinci satırda <html> etiketi ile HTML sayfamıza başlıyoruz. Daha sonra <head> ve <body> etiketleri <html> etiketi içerisinde tanımlanıp içerikleri yazılıyor. En son olarak da </html> etiketi ile HTML sayfamızı bitiriyoruz.
<head> </head>
Yorum alanında sayfamız hakkında bilgilerin bulunduğu bir etikettir. Örneğin sayfamızın başlık bilgisinin bulunduğu TITLE etiketi ya da arama motorlarına bilgi sağlamak için oluşturulan META etiketi bu etiketin yorum alanında tanımlanır.
<body> </body>
HTML dosyamız içindeki en geniş içerikli etiket budur. Ziyaretçiye görünen herşey bu etiketin yorum alanında tanımlanır. Ayrıca bu etiket içinde kullanılan bileşenlerle de sayfamızın bazı temel özelliklerini belirtebiliriz.
Body etiketinin bileşenleri :
text = “renk” Sayfanızdaki yazıların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
link = “renk” Sayfanızdaki bağların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
vlink = “renk” Sayfanızdaki ziyaret edilmiş bağların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
alink = “renk” Sayfanızdaki aktif bağların rengine renk ile belirtilen değeri verir.
bgcolor = “renk” Sayfanızın arka plan rengine renk ile tanımlı değeri verir.
background = “resim_dosyası” Eğer arka planda sade bir renk değil de bir resim kullanmak istiyorsanız,resim_dosyası kullanacağınız resmin adını temsil eder.
<title> </title>

Sayfamızın başlık bilgisi bu etiket altında yer alır. Bu etiket head etiketi içinde kullanılmak zorundadır.

<head>
<title>İlk HTML denemem</title>
</head>
admin
Ogreniyoruz.Org

  [HTML] Sitene Perdeli Açılış Kodu

  Previous article

  HTML Nedir?

  Next article

  You may also like

  Comments

  Leave a reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  More in HTML